David Rath

David Rath | foto: David Port, MF DNES

Rath může být u jednání poslanců, míní soud. Z vazby smí volat policii

  • 2135
David Rath má právo účastnit se jednání mandátového a imunitního výboru i Sněmovny o svém vydání, ostatních ne. Takový je názor Okresního soudu v Ústí nad Labem. Z vazby politik může telefonovat policii, státní zástupkyni nebo soudu.

"Dle názoru soudu i vazebně zajištěný poslanec má právo být slyšen při jednání mandátového a imunitního výboru a hájit se před ním. Jakým způsobem bude toto právo fakticky realizováno, je otázkou spíše technickou," uvedl mluvčí soudu Jan Tichý.

Obvinění v kauze

Kromě poslance Davida Ratha stížnost proti vazbě podalo i dalších sedm obviněných. Jsou jimi:

  • Pavel Drážďanský, ředitel společnosti Konstruktiva Branko
  • Martin Jireš, předseda představenstva společnosti Puro-Klima
  • Petr Kott, bývalý poslanec
  • Tomáš Mladý, obchodní ředitel Konstruktivy Branko
  • Lucia Novanská, ředitelka společnosti ML Compet
  • Kateřina Pancová, ředitelka kladenské nemocnice
  • Ivana Salačová, ředitelka stavební firmy FISA

Stejně tak by Rath mohl být i na jednání celé Sněmovny, která bude schvalovat jeho vydání k trestnímu stíhání. Naopak pravidelná účast na jednáních Sněmovny by podle soudu po dobu trvání vazby nebyla žádoucí. "Převažuje veřejný zájem na tom, aby nebyl zmařen účel trestního řízení, nad právem tohoto poslance fakticky vykonávat svůj mandát," vysvětlil Tichý.

Je to ale pouze názor soudu, který vyjádřil jeho mluvčí Jan Tichý. O případné Rathově žádosti, aby se mohl účastnit jednání Sněmovny, by soud podle Tichého nerozhodoval. Dokonce ani žádnou takovou žádost nedostal.

"I kdyby nám byla doručena, tak nejsme vůbec kompetentní o ní rozhodnout. Jsme přesvědčeni, že soud v této souvislosti rozhodovat nemá a nebude," řekl iDNES.cz mluvčí Tichý.

Kdo by o takové žádosti měl rozhodovat, není ze zákona zřejmě. Bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová uvedla, že taková záležitost není nikde upravená, a tak ani není zakotveno, kdo má v takovém případě rozhodnout (více zde).

Poslanecký mandát je to jediné, čeho se David Rath v politice zatím nevzdal. Opustil už řady ČSSD a není ani středočeským hejtmanem. Ve svém prohlášení z vazby napsal, že byl připraven opustit i Sněmovnu.

"Byl jsem přitom připraven rezignovat i na poslanecký mandát, ale chtěl jsem tak učinit osobně před Poslaneckou sněmovnou a seznámit ji i celou veřejnost s mojí interpretací celé kauzy," uvedl Rath (celé prohlášení najdete zde).

"Teď není důvod, aby se David Rath nezúčastnil jednání mandátového a imunitního výboru i Sněmovny," řekl v reakci na názor soudu člen výboru, poslanec ČSSD Jeroným Tejc. Předpokládá, že kdyby Rath vystoupil ve Sněmovně, udělal by to, co naznačil, že zvažuje - tedy že by se poslaneckého mandátu vzdal prohlášením přímo při vystoupení u řečnického pultíku.

Rathova aféra

Rath z vazby může telefonovat policii či soudu

Rath nyní pobývá v litoměřické vazební věznici a musel se tedy přizpůsobit tamnímu režimu. Podle webu věznice tak sice může používat vlastní oblečení nebo boty, nakupovat ale smí pouze jednou týdně a to buď potraviny, nebo jen některé vybrané věci. Ve vězeňském koloniálu může Rath utratit týdně pětistovku, nákup mu přinese dozorce, peníze se platí převodem na účet věznice (více o podmínkách vazby čtěte zde).

Podle ČTK může z vazby telefonovat policii, státnímu zastupitelství nebo soudu.

Návštěva za ním může přijít maximálně dvakrát do měsíce na hodinu a půl, když si o to požádá. Žalobce to však musí schválit. Tato omezení platí pro všechny, které soud umístí do vazby z obavy, že by mohli ovlivňovat svědky, řekla mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

Agentura také vyjmenovala jídelníček vazebně stíhaného. V pátek snídal chléb s uzeninou a hořčicí a kávu. K obědu kulajdu a boloňské špagety a k večeři ho čekala dršťková polévka se třemi rohlíky. Sobotní jídelníček slibuje k snídani pečivo, ovocný jogurt a kávu. K obědu bude celerová polévka a uherský guláš s rýží. K večeři věznice podává chléb, uzeninu, máslo a ovoce. V den jeho příjezdu jej věznice vítala játry s rýží (podrobnosti zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video