Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath hrozí čistkou v pojišťovnách, Sobotka ho přirovnal ke Gottwaldovi

  14:55aktualizováno  14:55
Po "vymetení" Středočeského kraje chystá hejtman a stínový ministr zdravotnictví David Rath další čistku. Vyhraje-li ČSSD volby, chce odvolat ředitele pojišťoven, které dají středočeským nemocnicím pokutu za nevybírání poplatků. Šéf Senátu Přemysl Sobotka ho za to přirovnal ke Klementu Gottwaldovi.

David Rath plánuje „vyčistit“ i zdravotní pojišťovny, pokud potrestají kraje za nevybírání poplatků. Chápe to jako šikanu. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Spor v den převratu

Celá mediální přestřelka se strhla v den výročí komunistického převratu, který Gottwald před 61 lety vedl. První roky po převratu komunisté upevňovali moc popravami politických odpůrců.

"Když nás pojišťovny začnou na příkaz ministerstva zdravotnictví za darování poplatků našim občanům šikanovat, tak jejich ředitele přestanu považovat za apolitické správce pojišťoven," řekl Hospodářským novinám Rath.

Zájmenem "nás" přitom mínil pět středočeských nemocnic, s nimiž Všeobecná zdravotní pojišťovna vede kvůli poplatkům správní řízení.

Podle možného (či vzhledem k volebním preferencím pravděpodobného) budoucího ministra zdravotnictví bude po volbách s šéfy pojišťoven zacházeno jako s lidmi, kteří se zapojili do politického souboje na straně ODS, a na jejich místa nastoupí "nadstraničtí" ředitelé.

Rath má velký vliv ve správních radách pojišťoven. Může tak podle HN vyměnit například vedení největší české pojišťovny - VZP - nebo třeba Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV).

Rath chce odvolat muže, kterého sám prosadil

Šéfové největších pojišťoven ale tvrdí, že se Rathovou hrozbou zastrašit nenechají a budou kontrolovat nemocnice dál. "Pokud zjistíme, že nemocnice porušují zákon, tak pokutu udělíme," citoval list ředitele ZPMV Jaromír Gajdáček. Podobně se s odvoláním na zákon vyjádřila i VZP, které šéfuje Pavel Horák.

Ironií je, že právě na Horákově "umístěnce" do čela VZP je podepsaný právě Rath, který v roce 2006 - tehdy jako ministr zdravotnictví - prosadil ve Sněmovně odvolání Jiřiny Musílkové. Dnes Rath o Horákovi říká, že podlehl tlaku ministerstva zdravotnictví a v pojišťovně prosazuje zájmy ODS.

Rath po svém nástupu do čela Středočeského kraje stihl odvolat pět ředitelů krajských nemocnic, odejít museli také šéf krajského zastoupení v Bruselu Petr Hnízdo, ředitel Středočeské turistické a informační služby Václav Pošmurný, ředitel Českého muzea výtvarných umění Ivan Neumann a s jedinou výjimkou i všichni vedoucí odborů krajského úřadu.

Naštval i zdrženlivého šéfa Senátu

Přemysl Sobotka

"Výroky pana Ratha připomínají rétoriku Klementa Gottwalda."

Proti Rathovu úmyslu zatočit se šéfy pojišťoven se ostře postavil jindy spíše zdrženlivý předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Ostře protestuji proti tomu, že David Rath nabádá k porušování platných zákonů a vyhrožuje likvidací těm, kteří se zákony řídí a dodržují je," uvedl Sobotka.

"Výroky pana Ratha připomínají rétoriku Klementa Gottwalda a komunistické 'kdo nejde s námi, jde proti nám a musí být zlikvidován'. Je příznačné, že pan hejtman Rath si ke svým likvidačním výhrůžkám a otevřené podpoře porušování zákonů demokratického státu vybral dnešní den, 25. únor, kdy si připomínáme výročí komunistického puče a počátek nesvobody v této zemi," dodal předseda Senátu.

K hrazení poplatků se po krajích rozhodlo už i první město - Ostrava. Návrh prosadili zastupitelé ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, proti byla ODS. - o zrušení poplatků v ostravské městské nemocnici čtěte zde

BITVA O POPLATKY

ČSSD, která vyhrála krajské volby, v duchu předvolebního slibu zrušila vybírání poplatků v krajských zdravotnických zařízeních. Rozhodla se je hradit z krajských rozpočtů, systém ale není ve všech krajích jednotný.

Jako první ke zrušení poplatků pro pacienty přistoupil Rathův Středočeský kraj. Zdravotní pojišťovny považují nevybírání regulačních poplatků na rozdíl od ČSSD za porušení zákona, který jasně stanoví, kdo poplatek hradí a kdo jej vybírá. Počátkem února se dohodly s ministryní zdravotnictví Danielou Filipiovou (ODS) na zahájení správních řízení v krajských nemocnicích.

Sankce za nevybírání poplatků může činit až 50 tisíc korun a pojišťovna ji může uložit opakovaně.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz