Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zamítl Rathův požadavek, aby se mu Bradáčová omluvila

  15:31aktualizováno  15:31
Bývalý hejtman a poslanec David Rath marně žádal u soudu omluvu po vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Poškodila ho prý svými výroky, ve kterých označila za obstrukce jeho občanskoprávní spor s žalobcem v korupční kauze. Rath byl za přijímání úplatků nepravomocně odsouzen k osmi a půl rokům vězení.

David Rath se svým právníkem Adamem Černým u Krajského soudu v Praze. (14. ledna 2014) | foto:  František Vlček, MAFRA

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Michael Květ odmítl Rathovu žalobu v celém rozsahu. Vrchní státní zástupkyně se bývalému hejtmanovi omlouvat nemusí, naopak Rath jí bude muset uhradit náklady na řízení. Rozsudek není pravomocný.

Žalované vyjádření uvedla Bradáčová v lednových Otázkách Václava Moravce v České televizi. Vysvětlovala, že kvůli občanskoprávnímu sporu Ratha s žalobcem Petrem Jirátem ani nežádala, aby si vzal Rathovu korupční kauzu na starost i u odvolacího soudu. Podle ní by to mohlo vést k další Rathově námitce podjatosti státního zástupce.

Ani Rath, ani Bradáčová se čtvrtečního projednání žaloby u soudu neúčastnili, nechali se zastupovat svými právníky.

„Uvedla dvě nepravdivá tvrzení,“ řekl Rathův zástupce Adam Černý o Bradáčové.

První se týkalo občanskoprávního sporu, který označila státní zástupkyně za obstrukci, druhý zmínky o námitce proti žalobci z Rathovy strany.

Rath totiž podával námitku proti soudci, ne proti Jirátovi. Černý tvrdí, že Bradáčová svými slovy dala návod soudcům, jak mají o občanskoprávní žalobě proti Jirátovi rozhodnout.

Podle zástupce Bradáčové je žaloba neoprávněná a nedůvodná. U soudu přečetl celé vyjádření vrchní státní zástupkyně ze zmíněného pořadu.

Fotogalerie

„Vyjádření je zcela korektní. Je tam vyjádřen určitý názor, na který má žalovaná právo, a který nijak nezasahuje do osobnostních práv žalobce. Když si to člověk čte, nevidí tam žádnou zaujatost,“ sdělil. Výrok Bradáčové o údajné obstrukci byl podle něj „decentním vyjádřením“ vlastního mínění. „Já to považuji za obstrukci,“ řekla doslova vrchní státní zástupkyně o Rathově žalobě na Jiráta.

Černý zkritizoval i jiné výroky Bradáčové. „Negativní osobní postoj žalované je dlouhodobý. Uvedla do médií 18 výroků, které jsou nepravdivé. Nikdy se za ně neomluvila,“ uvedl. Zdůraznil, že jako vrchní státní zástupkyně Bradáčová požívá důvěry veřejnosti. „Snažila se dehonestovat žalobce. Je tam zřejmá nenávist, nikdy se o něm nevyjádřila pozitivně, nikdy neuvedla na pravou míru nesprávné údaje, které uvedla o žalobci,“ zkritizoval dále Bradáčovou Černý.

Řekl o ní také, že kauzu jeho klienta zneužila k tomu, aby se mediálně zviditelnila. Také podle něj ovlivnila nejen veřejnost, ale také soudy, které rozhodovaly nebo teprve mají rozhodovat. „Získala obrovskou moc,“ uvedl Rathův právník o vrchní státní zástupkyně.

Moje klientka se nemá za co omlouvat, řekl zástupce Bradáčové

Soudce Michael Květ se na počátku pokusil přimět obě strany ke smíru, ale nepodařilo se to. „Žalovaná se nedomnívá, že by udělala cokoli protiprávního, a nemá tedy se za co omlouvat,“ uvedl zástupce Bradáčové.

David Rath si má podle dosud nepravomocného rozsudku Krajského soudu v Praze odpykat osm a půl roku ve vězení (o verdiktu čtěte zde). Navíc státu propadne podstatná část jeho majetku v hodnotě kolem 21 milionů korun. Proti verdiktu se Rath odvolal, stejně jako státní zástupce, který by uvítal, aby bývalému poslanci propadl veškerý majetek. Případem se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.

Spolu s Rathem čelili obžalobě i další lidé zapojení do organizace tendrů ve Středočeském kraji. Kateřina Kottová (dříve Pancová) jako ředitelka nemocnice Kladno a její manžel Petr Kott, koordinátor nemocnic, si mají odsedět osm let. Ani jejich rozsudky nejsou pravomocné.

Žalobou napadl Rath také soudce Roberta Pacovského, který o něm rozhodoval v první instanci (více zde). Chtěl po něm omluvu a náhradu újmy ve výši téměř 100 tisíc korun. Městský soud ale jeho žalobu zamítl.

Podívejte se na Rathovo vyjádření k obžalobě, rozsudku a trestu:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...



Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Najdete na iDNES.cz