Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teroristé během ekonomické krize nepočkají, vzkázal šéf NATO v Praze

  12:25aktualizováno  13:55
Severoatlantická aliance musí být silná a schopná se bránit i během ekonomické krize, protože terorismus a další hrozby jsou stále aktuální, řekl v Praze generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Generální tajemník Aliance Anders Fogh Ramussen hovoří během jednání Parlamentního shromáždění NATO v Praze (12.11. 2012) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Hrozby nebudou čekat, až se našim ekonomikám povede lépe," varoval Rasmussen během Parlamentního shromáždění NATO, které v pondělí končí v Praze.

Politický šéf Aliance se sešel ještě s premiérem Petrem Nečasem, ministrem obrany Alexandrem Vondrou a přijal ho i prezident Václav Klaus.

Rasmussen před poslanci a senátory z členských zemí NATO apeloval, že výdaje na obranu hlavně evropských členských zemí jsou alarmující, a varoval před dalšími škrty v armádních rozpočtech. Připomněl, že jen dva státy z evropských členů - Británie a Turecko - dávají na obranu více než dvě procenta HDP, která Aliance požaduje.

Podle Rasmussena by jednotlivé státy měly nyní alespoň zachovat současné výdaje na obranu a navýšit je, jakmile se jim ekonomicky povede lépe. "Bezpečnostní rizika nepočkají, naopak se mohou dále komplikovat. Potřebujeme proto udržet silnou obranu," řekl.

Parlamentní shromáždění NATO

Parlamentní shromáždění NATO je poradním orgánem aliance, nepatří do jejích struktur. Tvoří ho poslanci a senátoři z členských států Aliance a partnerských zemí. Od pátku řešili například situaci v Afghánistánu, Sýrii, arabských zemích, eurozóně, Rusku a dále směřování a rozšiřování NATO.

V obraně už nepůjdeme níž

Česká republika podle premiéra Petra Nečase udělá všechno, aby škrty v rozpočtu neměly dopad na obranné ambice země. Při schůzce s Rasmussenem slíbil, že v příštích letech nebude rozpočet armády klesat. Ujistil zároveň, že závazky vyplývající z členství v NATO Česká republika bezezbytku splní.

"Hlavní a urgentní prioritou České republiky je stabilizace veřejných rozpočtů," prohlásil s tím, že právě rozpočtová nestabilita by mohla obranné schopnosti Česka ohrozit více než skutečnost, že na obranu nedáváme požadovaná dvě procenta HDP.

"Z hlediska České republiky tento problém vnímáme jako velmi palčivý a jsme si vědomi vlastních úkolů, jež musíme splnit, abychom zůstali kredibilním členem Aliance," dodal Nečas.

Česko jako angažovaný člen

Rasmussen po jednání s Nečasem řekl, že Česko je v NATO "hodnotný a zaangažovaný člen". Připomněl českou účast v zahraničních misích a účast na celé řadě mnohonárodních projektů takzvané "chytré obrany", kdy země různé vojenské kapacity navzájem sdílí a financují společně.

"V těchto časech se musíme snažit vytěžit každé euro, každou korunu, kterou vynaložíme," dodal.

Problémy s financováním armád uvnitř Aliance patřily k hlavním tématům končícího čtyřdenního zasedání Parlamentního shromáždění NATO. Financování výzbroje v době krize je podle šéfa parlamentního shromáždění Karla Lamerse výzvou. "Nesmíme na ni reagovat tak, že snížíme obranné rozpočty," vyzval. Při snižování výdajů na obranu totiž podle něj hrozí, že nastane také bezpečnostní krize.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Najdete na iDNES.cz