Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rasista Beneš?

  22:28aktualizováno  22:28
Bernd Posselt se Čechům omluvil za hanebné činy, na nichž se podíleli sudetští Němci. Omluva napříč dějinami je vždy poněkud metafyzická, ať už ji drží papež, Posselt nebo třeba Stalinův vnuk. Omlouvači přece nic nespáchali. Berou na sebe, v nějaké křesťanské účasti, vinu za dávno mrtvé pachatele. Ale budiž, je lepší žít v čase omlouvačů než pachatelů.

Omluva nikdy není sama. Posselt k ní přidal uplatnění individuálního práva vyhnaných sudetských Němců. Neřekl však, na co se má to individuální právo uplatnit. Na vlast, na majetek, či na oboje? Nebo je ještě něco dalšího? Zkusme načrtnout příští postup. Posselt požaduje zrušení dekretů.

Neříká však, co tím myslí. Jde jen o "duchovní čin" - rasistické dekrety nemají v Evropě místo. Češi ty dekrety "zruší". Zdůvodnění - jsou nemyslitelné. Logický dotaz - a následky, které z nich čeští Němci měli, myslitelné jsou? Také ne.

Kolektivní vina. Musí následovat rehabilitace. Všechna práva postižených, majetková i občanská, se musí vrátit před ten nesprávný čin vyhnání. Rehabilitační procesy jej odčiní: je to takový děj, jako by minulost ze svých záhybů vyhladila nacismus i válku. Sudetští Němci se dočkají spravedlnosti.

To se mnoha Čechům nebude líbit. Jejich cit pro spravedlnost to rozruší. Mají také svá individuální práva. Začnou sestavovat své seznamy. Němci včetně sudetských Čechy přepadli, změnili jim strašlivě osudy, mnohým vzali životy, majetky, a neprohrát válku, Čechy by vyhladili.

Lze si představit olbřímí clearingový účet krve a majetku, kam obě strany předkládají výčet křivd - lidské individuální osudy - se snahou ty křivdy přepočítat na nějaké srovnatelné veličiny a vzájemně se vyrovnat. Například: kolik odsunutých proti vyhlazeným Lidicím?

Nebo: rovná se život spisovatele Vančury jednomu životu důstojníka SS, či započítáme životy dva? Jak budeme kompenzovat tisíc studentů z roku 1939? Pěti sudetskými ženami z Liberecka? Nad obludností těchto úvah se až tají dech, ale jak se jim vyhne, kdo chce "účtovat s minulostí" světové války?

Každý se snadno dovtípí, že takové "vyúčtování" by mělo jediný důsledek: ohromný rozmach vzájemné nenávisti, případně nějaký nový boj, motivovaný právě domnělými či skutečnými křivdami v účtování! Dekrety lze "zrušit" ihned. K ničemu už nejsou. Nikoho už neohrožují. Ale co konkrétně to "zrušení" znamená? Vstupní bránu k novému rozpoutání běsů ze starých časů, jak se mnozí Češi obávají

Posselt mluví neurčitě. Určitě řekl jediné - rasista Beneš. Věří opravdu, že to je cesta k smíření? Pohled Čechů a Němců na druhou světovou válku a její následky není podobný. V budoucnu se bezpochyby více sblíží. Protlačovat "smíření" silou, bez zkušenosti společných prožitků "nové svobody", nemá smysl. Češi a Němci svou minulost nevylepší. Mohou však mít lepší budoucnost.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz