Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rasismus snižuje inteligenci, tvrdí vědci

  13:33aktualizováno  13:33
Rasistické předsudky zatěžují mozkovou kapacitu. S takovým tvrzením přišli vědci z Princetonské univerzity, kteří se výzkumem pokusili dokázat, že rasismus snižuje intelektuální potenciál. Jinými slovy říkají: rasisté jsou hloupější.

Univerzitní psychologové a neurologové použili jednak tradiční výzkumné metody sociálních věd, jednak moderní technologické postupy.

Ve speciálním počítačovém programu vyhodnocovali magnetickou rezonanci, která je produktem aktivní mozkové činnosti. "Mozková aktivita přesně odrážela, co jednotliví účastníci prožívali," vysvětlila vedoucí projektu Jennifer Richesonová.

Autoři experimentu předkládali testovaným lidem fotografie bělochů a nebělochů. V prvním případě nezaznamenali žádné neobvyklé reakce, ve druhém se aktivizovala část pravé přední části mozku, odpovědná za kontrolu citů a chování.

Pracovníci Darthmouthské fakulty zároveň doplnili test klasickými metodami, například asociačními. Zkoumaní studenti si museli spojovat příjemné pojmy s představou černochů. Mnohým z nich to trvalo nadprůměrně dlouho.

Z publikovaných výsledků vyplynulo, že lidé s rasovými předsudky musejí mozek namáhat podstatně intenzivněji. Především v situacích, kdy se od nich vyžaduje alespoň základní společenské chování.

Zjištěná data potvrdil závěrečný test. Bílí studenti s rasovými předsudky dosahovali výrazně slabších výsledků, když k nim vědci posadili černocha.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz