Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Raptory kroužily po Evropě. Sváděly vzdušné souboje se spojenci

  21:27aktualizováno  21:27
Německo, Řecko, Polsko, Norsko či Španělsko. Všude tam se během uplynulých dvou týdnů objevily americké superstíhačky F-22 Raptor na svém dalším „evropském turné“. Nasazení vyspělých letounů je součástí amerického balíčku opatření k ujištění spojenců, že jim jsou USA připraveny přispěchat na pomoc.

Letouny F-22 Raptor během cvičení nad Španělskem | foto: USAF

Velení amerických vzdušných sil vyslalo tentokrát do Evropy letku třinácti strojů F-22 Raptor z mateřské základny Tyndall na Floridě. 

Fotogalerie

Ze základny v německém Spangdahlemu pak od 8. srpna startovaly k několika krátkodobým cvičným misím prakticky po celé Evropě.

„Nasazení podtrhuje náš závazek v rámci kolektivní obrany NATO a naši ochotu rozmístit a využívat nejmodernější techniku k odvrácení případné agrese a zvýšení regionální bezpečnosti,“ uvedlo v prohlášení velení amerických vzdušných sil.

Od ruské anexe Krymu a akcí na Ukrajině v roce 2014 vysílá Pentagon stroje Raptor na krátkodobá turné každoročně. Mottem podobných krátkodobých cvičných misí je „kdekoli na světě během 24 hodin“. 

Americké letectvo takto demonstruje, že k nasazení pokročilých letounů stačí jen velmi krátká doba a velmi malá jednotka obslužného personálu.

F-22 Raptor

První stroj páté generace v operačním nasazení na světě. Letoun je jako "technologický klenot" chráněn zvláštním americkým zákonem, který zakazuje jeho vývoz. Zájem o F-22 přitom projevilo několik zemí včetně Izraele nebo Japonska.

Celý povrch stroje je opatřen speciálním nátěrem pohlcujícím radarové záření. Dva výkonné motory umožňují stroji let nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování - takzvaný "supercruise".

Maximální rychlost: 2 410 km/h (Mach 2,25), supercruise = 1 963 km/h
Taktický dolet: 759 km
Přeletový dolet: 2 960 km
Dostup: 19 800 m
Rozpětí: 13,56 m
Délka: 18,9 m
Výška: 5,08 m
Výzbroj: 1 x 20mm kanon, 4-6 řízených střel s krátkým doletem, 4 se středním a dlouhým doletem, 1-3 rakety vzduch vzduch

Letectvo má totiž pro stroj primárně určený k vybojování vzdušné nadvlády ve svých plánech zbrusu novou úlohu.

Stroj přezdívají díky pokročilým senzorům jako „vysavač dat“ a díky schopnostem by mohl vést do leteckých úderů další letouny, fungovat jako včasná výstraha a předávat jim informace o nebezpečí či je navádět k cílům.

Během současného evropského turné se tak americké stroje zapojují do řady cvičení, které mají zvýšit operační připravenost se spojenci. Především pak s těmi státy, které postupně zavádějí do služby nejnovější letouny F-35.

Vzdušné souboje i oslavy

Například z letecké základny Larissa v Řecku startovala dvojice letounů Raptor během jednodenního nasazení k simulovaným vzdušným soubojům s letouny F-16 řeckého letectva.

Neviditelní

Jednou z hlavních vlastností stíhaček páté generace je využití technologií „stealth“, tedy jejich snížená zachytitelnost radary i dalšími elektronickými senzory.

"Neviditelnost" dosahují minimálním vyzařováním či odražením zvukových, infračervených, optických i radarových signálů. Mimo jiné úpravou povrchu a tvarem.

Letouny mají díky technologické převaze být schopny zjistit, identifikovat a zničit svého protivníka dříve, než vůbec nepřítel přítomnost takového stroje zaznamená.

Podobně také v Polsku ze základny Powidz, kam Američané vyslali hned pět Raptorů, aby se pak objevily také 15. srpna během slavnostního průletu nad Waršavou při oslavách 100. výročí polské nezávislosti a Dne ozbrojených sil.

Ze španělské základny v Albacete opět dvojice Raptorů sváděla souboje se španělským stroji Eurofighter Typhoon. Z norské základny Orland se pak taktéž dvojici letounů Raptor postavily v simulovaných soubojích už nové stroje F-35 norských vzdušných sil.

Šlo tak pravděpodobně o první společný výcvik letounů takzvané páté generace na evropském kontinentu.

„Nacvičovali jsme s nimi manévrový vzdušný boj. Nejzajímavější bylo zjištění, jak rychlá a snadná byla koordinace s letounem F-22,“ konstatoval Morten „Dolby“ Hanche, jeden z nejzkušenějších norských pilotů, který se podílí na zavádění nových stíhaček. Kdo simulované souboje vyhrál však odmítl prozradit. „F-22 je velmi impozantní soupeř,“ řekl pouze.

Přichází vláda F-35

Norsko dosud získalo už 13 z 52 nejmodernějších letounů F-35. Další tři mají norští letci převzít v září.

Zákazníci F-35

 • Austrálie: 72+28
 • Nizozemsko: 37
 • Izrael: 33+42
 • Japonsko: 42
 • Jižní Korea: 40
 • Norsko: 52
 • Británie: 138
 • Itálie: 90
 • Turecko: 120
 • USA: 2443
  Na programu se podílejí zatím bez objednávek také Dánsko a Kanada

Zdroj: Lockheed Martin

Počátečních operačních schopností má první letka dosáhnout už příští rok a v letech 2021 až 2022 přebírat úkoly od stávajících letounů F-16 včetně nepřetržité ochrany vzdušného prostoru země a pohotovostního systému v rámci NATO.

Právě takováto jednodenní cvičení mají být základem spojenecké spolupráce v integraci nových letounů s technologií „stealth“.

„Každá možnost cvičit zlepšuje naši připravenost proti jakýmkoli potenciálním budoucím nepřátelům,“ uvedl americký plukovník Leslie Hauck, který má integraci letounů F-35 u evropských spojenců na starosti. Stíhačky F-35 nyní zapojuje do svých vzdušných sil hned několik zemí.

Britové zase připravují první přistání a starty nových strojů na palubě své zbrusu nové letadlové lodě Queen Elizabeth.

Už příští měsíc se mají zástupci sejít a porovnat své zkušenosti. Kromě Spojených států se jde o Norsko, Dánsko, Itálii, Turecko, Británii, Nizozemsko a také Izrael. Ten už stroje v květnu nasadil i do bojových misí nad Sýrií.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vzdali jsme se. Vídeňská učitelka popsala problémy s muslimskými žáky

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Na školách ve vídeňské přistěhovalecké čtvrti Favoriten ničí výuku i vztahy radikalizace většinových muslimů....

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...

Karikaturista nakreslil zuřící Serenu, nařkli ho z rasismu a sexismu

„A nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“ Karikatura tenistky Sereny Williamsové od...

Australský karikaturista Mark Knight nakreslil zuřící tenistku Serenu Williamsovou, jak zlostí rozšlapává raketu....

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Další z rubriky

Lansen, Draken, Viggen a Gripen. Čtyři generace se předvedou na nebi

Rodinka z dílen Saabu na Dnech NATO v Ostravě. Z pravého horního rohu - Tunnan,...

Bude to dokonalé srovnání technologického pokroku, který za více než šedesát let urazila švédská letecká konstruktérská...

Yankee od mariňáků. Žhavý kandidát pro české armádní vrtulníkáře

Vrtulník UH-1Y Venom

Americký vrtulník UH-1Y Venom je jedním ze žhavých kandidátů na připravované přezbrojení českého vrtulníkového...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Najdete na iDNES.cz