Raptory kroužily po Evropě. Sváděly vzdušné souboje se spojenci

  21:27aktualizováno  21:27
Německo, Řecko, Polsko, Norsko či Španělsko. Všude tam se během uplynulých dvou týdnů objevily americké superstíhačky F-22 Raptor na svém dalším „evropském turné“. Nasazení vyspělých letounů je součástí amerického balíčku opatření k ujištění spojenců, že jim jsou USA připraveny přispěchat na pomoc.

Letouny F-22 Raptor během cvičení nad Španělskem | foto: USAF

Velení amerických vzdušných sil vyslalo tentokrát do Evropy letku třinácti strojů F-22 Raptor z mateřské základny Tyndall na Floridě. 

Fotogalerie

Ze základny v německém Spangdahlemu pak od 8. srpna startovaly k několika krátkodobým cvičným misím prakticky po celé Evropě.

„Nasazení podtrhuje náš závazek v rámci kolektivní obrany NATO a naši ochotu rozmístit a využívat nejmodernější techniku k odvrácení případné agrese a zvýšení regionální bezpečnosti,“ uvedlo v prohlášení velení amerických vzdušných sil.

Od ruské anexe Krymu a akcí na Ukrajině v roce 2014 vysílá Pentagon stroje Raptor na krátkodobá turné každoročně. Mottem podobných krátkodobých cvičných misí je „kdekoli na světě během 24 hodin“. 

Americké letectvo takto demonstruje, že k nasazení pokročilých letounů stačí jen velmi krátká doba a velmi malá jednotka obslužného personálu.

F-22 Raptor

První stroj páté generace v operačním nasazení na světě. Letoun je jako "technologický klenot" chráněn zvláštním americkým zákonem, který zakazuje jeho vývoz. Zájem o F-22 přitom projevilo několik zemí včetně Izraele nebo Japonska.

Celý povrch stroje je opatřen speciálním nátěrem pohlcujícím radarové záření. Dva výkonné motory umožňují stroji let nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování - takzvaný "supercruise".

Maximální rychlost: 2 410 km/h (Mach 2,25), supercruise = 1 963 km/h
Taktický dolet: 759 km
Přeletový dolet: 2 960 km
Dostup: 19 800 m
Rozpětí: 13,56 m
Délka: 18,9 m
Výška: 5,08 m
Výzbroj: 1 x 20mm kanon, 4-6 řízených střel s krátkým doletem, 4 se středním a dlouhým doletem, 1-3 rakety vzduch vzduch

Letectvo má totiž pro stroj primárně určený k vybojování vzdušné nadvlády ve svých plánech zbrusu novou úlohu.

Stroj přezdívají díky pokročilým senzorům jako „vysavač dat“ a díky schopnostem by mohl vést do leteckých úderů další letouny, fungovat jako včasná výstraha a předávat jim informace o nebezpečí či je navádět k cílům.

Během současného evropského turné se tak americké stroje zapojují do řady cvičení, které mají zvýšit operační připravenost se spojenci. Především pak s těmi státy, které postupně zavádějí do služby nejnovější letouny F-35.

Vzdušné souboje i oslavy

Například z letecké základny Larissa v Řecku startovala dvojice letounů Raptor během jednodenního nasazení k simulovaným vzdušným soubojům s letouny F-16 řeckého letectva.

Neviditelní

Jednou z hlavních vlastností stíhaček páté generace je využití technologií „stealth“, tedy jejich snížená zachytitelnost radary i dalšími elektronickými senzory.

"Neviditelnost" dosahují minimálním vyzařováním či odražením zvukových, infračervených, optických i radarových signálů. Mimo jiné úpravou povrchu a tvarem.

Letouny mají díky technologické převaze být schopny zjistit, identifikovat a zničit svého protivníka dříve, než vůbec nepřítel přítomnost takového stroje zaznamená.

Podobně také v Polsku ze základny Powidz, kam Američané vyslali hned pět Raptorů, aby se pak objevily také 15. srpna během slavnostního průletu nad Waršavou při oslavách 100. výročí polské nezávislosti a Dne ozbrojených sil.

Ze španělské základny v Albacete opět dvojice Raptorů sváděla souboje se španělským stroji Eurofighter Typhoon. Z norské základny Orland se pak taktéž dvojici letounů Raptor postavily v simulovaných soubojích už nové stroje F-35 norských vzdušných sil.

Šlo tak pravděpodobně o první společný výcvik letounů takzvané páté generace na evropském kontinentu.

„Nacvičovali jsme s nimi manévrový vzdušný boj. Nejzajímavější bylo zjištění, jak rychlá a snadná byla koordinace s letounem F-22,“ konstatoval Morten „Dolby“ Hanche, jeden z nejzkušenějších norských pilotů, který se podílí na zavádění nových stíhaček. Kdo simulované souboje vyhrál však odmítl prozradit. „F-22 je velmi impozantní soupeř,“ řekl pouze.

Přichází vláda F-35

Norsko dosud získalo už 13 z 52 nejmodernějších letounů F-35. Další tři mají norští letci převzít v září.

Zákazníci F-35

 • Austrálie: 72+28
 • Nizozemsko: 37
 • Izrael: 33+42
 • Japonsko: 42
 • Jižní Korea: 40
 • Norsko: 52
 • Británie: 138
 • Itálie: 90
 • Turecko: 120
 • USA: 2443
  Na programu se podílejí zatím bez objednávek také Dánsko a Kanada

Zdroj: Lockheed Martin

Počátečních operačních schopností má první letka dosáhnout už příští rok a v letech 2021 až 2022 přebírat úkoly od stávajících letounů F-16 včetně nepřetržité ochrany vzdušného prostoru země a pohotovostního systému v rámci NATO.

Právě takováto jednodenní cvičení mají být základem spojenecké spolupráce v integraci nových letounů s technologií „stealth“.

„Každá možnost cvičit zlepšuje naši připravenost proti jakýmkoli potenciálním budoucím nepřátelům,“ uvedl americký plukovník Leslie Hauck, který má integraci letounů F-35 u evropských spojenců na starosti. Stíhačky F-35 nyní zapojuje do svých vzdušných sil hned několik zemí.

Britové zase připravují první přistání a starty nových strojů na palubě své zbrusu nové letadlové lodě Queen Elizabeth.

Už příští měsíc se mají zástupci sejít a porovnat své zkušenosti. Kromě Spojených států se jde o Norsko, Dánsko, Itálii, Turecko, Británii, Nizozemsko a také Izrael. Ten už stroje v květnu nasadil i do bojových misí nad Sýrií.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Největší cvičení NATO od studené války končí. Další začíná v Polsku

Formace 24 plavidel NATO na závěr cvičení Trident Juncture v Norsku

V Norsku skončila hlavní fáze největšího cvičení Severoatlantické aliance od konce studené války. Do manévrů Trident...

Rusko znovu varovalo, že u Norska otestuje na moři své střely

Ruský raketový křižník Petr Veliký v Barentsově moři zachytil norský hlídkový...

Rusko znovu vydalo varování pro leteckou dopravu, že v blízkosti vrcholícího cvičení NATO u pobřeží Norska otestuje na...

Drrrž, hřmělo na účastníky Army testu. Fyzičku si testovaly celé rodiny

Army test v pražských Stodůlkách

Celé rodiny si v sobotu do pražských Stodůlek přijely otestovat, zda by jejich fyzička stačila na přijetí do armády....

Najdete na iDNES.cz