Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ransdorf a jeho marné vzpoury

  0:01aktualizováno  0:01
Někteří komunisté věří, že KSČM čekají těžké časy. Volají po změně. Přesněji, volá po ní soudruh Ransdorf, představitel intelektuálního křídla našich komunistů. Chtěl by stranu uzpůsobit potřebě komunismu dvacátého prvního století a sejmout z ní háv dávno minulých časů.

Znamená to odstranit brzdiče Grebeníčka a do popředí nastavit modernisty.

Ransdorf je ve světě komunismu oblíbený typ - intelektuál obroditel. Muž nekonečných znalostí, vlastník všech údajů a čísel, jež svět zná, vykladač Marxe a Engelse.

Ty čte "nově", je to prudký ploditel novosti s explodujícím intelektem. Učeností omamuje sám sebe, ale má slabinu: nevidí, že ta jeho halda duchovního úsilí nemá žádný smysl.

Ve světě Ransdorfovy činorodosti je možno tvrdit cokoliv, protože ke všemu jsou čísla, statistiky, tabulky a citáty. Ransdorf si může gratulovat k jedinému: že komunisté nemají moc. Mít ji, odešel by ze světa cestou velkého předchůdce Záviše Kalandry. Takové poletující duchy likvidují komunisté v prvním sledu.

Protože na daném stupni společenského vývoje zůstává Ransdorf přesto na živu, je tato výkladní skříň komunistického intelektu zdrojem nepokoje, rozmíšek a reformátorských tužeb.

I to bude asi znamenat jeho záhubu, naštěstí jen politickou. Je možné, že Ransdorfova klika, abychom zůstali u jejich jazyka, Grebeníčka svrhne. Ale tok strany neobrátí.

Naši komunisté dobře vědí, že jejich síla není v žádné bezpohlavní modernosti a evropském demokratickém rouše. Od strany nečekají žádné revizionismy, žádná liberální kolísání, slabošství, žádnou "demokratickou" levici, nýbrž právě to, co dnes mají: stranu tvrdou jako ocel.

Ransdorfovi lidé věří, že KSČM půjde k moci. Této víře by rádi uzpůsobili vizáž strany. Bigotnosti se u nás mohli učit i Rusové. Češi mají pořádný komunismus rádi. Ten bez experimentů a novot. Tvrdý, chtivý, revoluční. Ten, který Grebeníček prodává na lidových shromážděních.

Intelektuální ponor blouznivce Ransdorfa komunistický lid nepřijme. Nepotřebuje moc, nic by z ní neměl, potřebuje svůj postoj. Bořte svět, žádejte nemožné. To je intelektuální východisko dostatečně přitažlivé, dostatečně věčné a dostatečně neškodné.

KSČM se Ransdorfa nebojí. Řadu jich zabila, řadu přežila. Přečká i tohoto.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...Najdete na iDNES.cz