Advokát podnikatele Ivo Rittiga Vlastimil Rampula odchází z policejní služebny...

Advokát podnikatele Ivo Rittiga Vlastimil Rampula odchází z policejní služebny v pražské ulici Na Perštýně, kam se Rittig 18. září dostavil k výslechu v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové. | foto: ČTK

Bývalý šéf žalobců Rampula měl stíhat velké ryby, teď jednu zastupuje

  • 129
Středeční výslech podnikatele Ivo Rittiga, hlavní postavy, kvůli které padla vláda, odkryl zajímavý detail. Spolu s Rittigem dorazil na policejní služebnu i jeho advokát - bývalý vrchní žalobce v Praze Vlastimil Rampula. V případě přitom i jméno jeho někdejšího bývalého podřízeného Libora Grygárka.

Bývalý pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula odešel loni v létě z čela úřadu coby symbol neochoty a neschopnosti justice chytit i "velké ryby" na stamilionových podvodech.

Vlastimil Rampula

Ivo Rittiga v kauze Nagyová zastupuje bývalý pražský vrchní žalobce Vlastimil Rampula. Jeho náměstkem na vrchním státním zastupitelství byl Libor Grygárek, který čelí podezření, že v minulosti chránil před stíháním právě Rittiga. Rampula skončil ve funkci žalobce loni v létě, kdy Nejvyšší správní soud uznal kasační stížnost, kterou podal tehdejší ministr Jiří Pospíšil.

Středa však ukázala, že Vlastimil Rampula svou velkou rybu nakonec ulovil. Ovšem jako advokát. V této funkci totiž dorazil k výslechu lobbisty a vlivného podnikatele Ivo Rittiga. (více o výslechu zde)

Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Rittiga zpovídal zatím jen jako svědka v kauze šéfky úřadu expremiéra Nečase Jany Nagyové a uplácení exposlanců trafikantů. Rittig se s Nagyovou loni několikrát sešel.

V angažmá Rampuly kolem Rittiga je přitom jeden velký paradox. K případu kolem Nagyové se totiž detektivové propracovali, když původně začali prověřovat něco jiného - a to napojení bývalého náměstka Rampuly Libora Grygárka na pražské kmotry, jako byl právě Rittig. K němu patřil ještě lobbista Roman Janoušek a politik ODS Tomáš Hrdlička.

Policie má podezření, že Grygárek zjednodušeně řečeno vynášel informace, a znemožňoval tak prošetřování možného ovlivňování veřejných zakázek ze strany lobbistů. V této části kauzy zatím nikdo nebyl obviněn a všichni jakoukoli vinu odmítli. Pokud by však obvinění padlo, bude mít Rampula coby Rittigův obhájce přímo přístup do spisu s údaji i o Grygárkovi. A to z doby, kdy byl jeho nadřízeným a kdy možná z vrchního zastupitelství unikaly informace.

Bývalý vrchní žalobce zatím nemá přístup ke spisům

Rampula se nechce o svém angažmá bavit. Na telefony neodpovídá a při příchodu na policii ve středu novinářům jen řekl, že předpokládá, že pan Rittig bude vypovídat.

Ivo Rittig

  • V roce 1988 byl odsouzen na devět let vězení za podvody, kterých se dopustil jako vedoucí prodejny v Praze. Byl amnestován.
  •  Koncem devadesátých let prostřednictvím firmy Prospecta Moda ovládal některé butiky v Pařížské ulici.
  •  Podle protikorupčního fondu Karla Janečka byl napojen na Dopravní podnik Prahy. Přes firmu Cokeville Assets prý inkasoval část peněz z papírových jízdenek na MHD. Podle fondu figuruje Rittigovo jméno také ve vyvádění peněz z Nemocnice Na Homolce. Rittig podal na fond žalobu, ale u městského soudu neuspěl.
  • Platí za kmotra středočeské ODS, kde prý měl vazby na Petra Bendla.

Další z právních zástupců Rittiga, Karolína Babáková z kanceláře MBS Legal, vysvětlila, že to byl její nápad, oslovit právě Rampulu. "Přizvali jsme ho do týmu pro jeho rozsáhlé trestněprávní zkušenosti. Spolupráce s ním je velmi podnětná. Jinak mezi panem Rittigem a panem Rampulou žádný vztah není," sdělila.

Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, které celou kauzu kolem Nagyové i Grygárka dozoruje, účast Rampuly zatím nevadí.

"Zaznamenali jsme to samozřejmě a kalkulujeme s jeho účastí. V této základní části případu, týkající se pana Grygárka, Rittiga a dalších, zatím ale nikdo nebyl obviněn, a tudíž ani nikdo z advokátů nemá přístup do spisového materiálu. Udělali jsme také veškerá opatření proti úniku informací," uvedl olomoucký žalobce Petr Šereda.

Exministryně u výslechu

V případě Jany Nagyové vypovídala ve čtvrtek i bývalá vicepremiérka a exministryně obrany Karolína Peake. Ta policii uvedla, že o zneužívání agentů Vojenského zpravodajství, o které v kauze jde také, nic nevěděla. Vyšetřovatelům vysvětlovala i to, jak byla odvolána z pozice ministryně obrany.

Případ je zatím podle něj ve fázi prověřování, kdy policie teprve dostává do rukou expertizy materiálů zabavených při červnových domovních prohlídkách. Z toho důvodu se také středeční výslech Ivo Rittiga vztahoval jen k Nagyové a exposlancům. "Obecně platí, že k trestné činnosti se nikdo sám nepřizná, takže není účelné dělat výslech, dokud nejsou zanalyzované například výstupy z prohlídek," dodal Šereda.

Podle advokátky Hany Marvanové, která se podílela na přípravě kárné žaloby na Rampulu podané v roce 2011 ministerstvem spravedlnosti, potvrdilo jeho nové angažmá důvody jeho odvolání z vrchního zastupitelství. "Byla to nečinnost v kauze gripeny a nestandardní jednání v kauze IPB. Tedy brzdění věcí s napojením na politiku," upozorňuje.

Bez zajímavosti jistě není ani Rampulovo dřívější obhajování odložení případu kauzy privatizačního podvodu v Mostecké uhelné. Případ je nyní souzen ve Švýcarsku, loni byli exmajitelé společnosti obviněni i u nás. Dva z nich jsou dlouholetí klienti kanceláře MSB Legal, s níž je nyní Rampula při hájení Rittiga v týmu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue