Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rampula se vzepřel ministru Pospíšilovi, rozklad mu poslal kurýrem

  18:41aktualizováno  18:41
Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula podal v pátek rozklad proti odvolání z funkce. Brání se tím proti kroku ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Rampulův odchod se odsouvá minimálně o další týdny.

Vlastimil Rampula | foto: iDNES.cz

Informaci o rozkladu potvrdilo iDNES.cz ministerstvo spravedlnosti. "Obdrželi jsme ho v pátek do podatelny. Zásilku přivezl kurýr," sdělila mluvčí resortu Tereza Palečková.

Vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula rozklad proti svému odvolání podal den před uplynutím patnáctidenní lhůty, ve které lze tento krok udělat. Lhůta pro rozklad skončila v pondělí.

Odůvodnění rozkladu ministerstvo spravedlnosti komentovalo jen obecně. "Lze říci, že jeho obsahem jsou námitky hmotněprávní i procesní. Konkrétní důvody v tuto chvíli z pozice ministerstva spravedlnosti jakožto správního orgánu nelze sdělit, protože řízení stále probíhá," dodala Palečková.

Redakce iDNES.cz požádala o komentář i Vlastimila Rampulu, ale na otázky nereagoval.

Komise doporučí Pospíšilovi další postup

Rozkladem se nyní bude zabývat ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Podle správních lhůt o něm musí rozhodnout do 60 dnů.

Kromě toho se nad podáním sejde také čtrnáctičlenná rozkladová komise, kterou vede náměstek ministra spravedlnosti František Korbel. Její stanovisko pro Pospíšila však nebude závazné, půjde jen o doporučení.

V případě, že ministr bude na odvolání Rampuly trvat, nezbude pražskému vrchnímu žalobci nic jiného než se obrátit na soud se správní žalobou. Jak už dříve naznačil, pravděpodobně na ni dojde.

"Nejsem zcela přesvědčen o tom, že ministr spravedlnosti, který v prvním stupni rozhodl o mém odvolání, tak neučiní i v druhém stupni, i kdyby vyjádření rozkladové komise bylo opačného charakteru. Takže jsem rozhodnut své stanovisko bránit i cestou správní žaloby," uvedl Rampula po svém odvolání v České televizi.

Pro ministra to nebude první případ, kdy se státní zástupce o funkci soudí. Se správní žalobou v minulosti uspěli například Ivo Ištvan nebo Jan Jakovec. Ištvan se vrátil do čela olomouckého státního zastupitelství, Jakovec opět vede státní zastupitelství v Ústí nad Labem.

Pospíšil Rampulu odvolal před dvěma týdny na návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten ministra o tento krok požádal už v březnu. Průtahy v rozhodování šéf resortu spravedlnosti vysvětlovat tím, že odvolání může být na hraně se zákonem.

Rampula by měl ve funkci skončit mimo jiné proto, že v kauze IPB dal pokyn státní zástupkyni, aby se v případu neodvolávala. Žalobkyně Darja Dunajová jeho nařízení poslechla, o telefonátu ale sepsala úřední záznam. Dalším důvodem je špatné řízení žalobců, kteří Rampulovi podléhají. Od roku 2008 "dostatečně nedozoroval státní zástupce a nereagoval na zjištěné chyby", zdůvodnil odvolání ministr.

Kdo Rampulu nahradí, zatím není jasné. Mezi spekulacemi se objevilo mimo jiné jméno plzeňské okresní státní zástupkyně Anny Maříkové. Ona ani ministr ale tuto informaci nekomentovali.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz