Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rampula se brání odvolání: Pospíšil je podjatý a v IPB jsem nechyboval

  15:05aktualizováno  15:05
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je podjatý a v kauze IPB jsem nechyboval, brání se proti svému odvolání pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Podle něj Pospíšil už předem hlásil jak rozhodne v návrhu na odvolání, který podal nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Rampula také odmítá, že by stál za unikem jména tajného svědka v kauze Pandur.

Vlastimil Rampula | foto: iDNES.cz

Vy jste podal proti odvolání rozklad, který nyní zkoumá ministerstvo.  Konečné slovo ale bude mít opět ministr Pospíšil. Jaké byly vaše argumenty a co se vám nelíbilo?
Jedním z argumentů je samozřejmě podjatost. S tím souvisí způsob, jakým se pan ministr o věci vyjadřoval. Už předem například prohlašoval, že se dohodl s Nejvyšším státním zástupcem, že jakmile přijde návrh na mé odvolání, tak mne odvolá. Podle mne je správné čekat na věcné argumenty. To není nepodjatý orgán, když předem avizuje jakým způsobem rozhodne.

Rampula a IPB

Šlo o jednu z kauz spojenou s bývalou Investiční a poštovní bankou. Policie od roku 2001 vyšetřovala manažery banky pro údajné podvody s dluhopisy. V roce 2003 bylo obviněno sedm mužů z nezákonného poskytování úvěrů na financování emise podřízených dluhopisů banky. Věc dozorovala Darja Dunajová z vrchního státního zastupitelství a v roce 2007 dovedla případ až k soudu. V dubnu 2008 vynesl soud nepravomocný rozsudek, manažeři byli osvobozeni. Dunajová se proti rozsudku neodvolala.

Jedním z argumentů ministra Pospíšila byl váš pokyn žalobkyni Darje Dunajové, neodvolávat se v kauze IPB.
Každý student práv ví, že rozhodnutí, zda si ponechat nebo neponechat lhůtu na odvolání, je výrazem odbornosti. Já mám ze zákona právo dát pokyn k čemukoli a musím si ho zdůvodnit jen sám sobě. Pokud o to žalobce požádá, dostane samozřejmě pokyn písemně. To paní Dunajová nechtěla. Ponechala si lhůtu a to je vše. Na tom není nic nezákonného.

A jak tedy pan ministr odůvodňuje vaše odvolání?
Že jsem svým krokem ohrozil důvěru v nestrannost a odbornost státního zastupitelství. Podle pana Zemana byl tento krok negativně prezentován v tisku. Přitom v době, kdy se vše odehrávalo, byl naopak tento krok prezentován kladně. Negativní hlasy se ozvaly až poté, co záznam paní Dunajové o mém pokynu zveřejnil časopis Respekt, tedy tři roky poté.

Rampulovo odvolání

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu na konci června. Návrh na odvolání poslal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ministrovi už v březnu. Důvodem odvolání je kromě jiného i rozhodnutí v kauze IPB.

A jak tedy paní Dunajová postupovala ve finále celé kauzy a zasahoval jste také do konečného rozhodnutí?
Když paní žalobkyně dostala podrobné odůvodnění rozsudku se všemi argumenty, tak se ztotožnila se závěrem soudu. Mne informovala, že se nebude odvolávat. Do toho jsem samozřejmě nijak neintervenoval. Nikdo nemůže za to, že odůvodnění soudu přišlo až za rok. 

V tisku se nedávno objevily informace, že jste důvodem současných rozporů mezi ministrem Pospíšilem a premiérem Petrem Nečasem. Tomu prý vadilo, že o vašem odvolání nebyl informován dříve.
Ta informace mne samozřejmě překvapila. Já ale nemohu komentovat, zda za sporem stojím já a zda vůbec nějaký spor existuje. Takové věci se dozvídám jen z tisku. Jestli přece jen existuje, tak ho nemohu nijak ovlivnit.

V červnu do vašeho úřadu vnikla policie a hledala důkazy k úniku jména utajovaného svědka v kauze Pandur. Jak toto šetření dopadlo?
Na úřadě proběhla prohlídka nebytových prostor a podle toho, co vím já, tak policisté nic nenašli. Mne jen překvapilo, že se hledalo právě u mne. Přitom právě já jsem dával podnět k prošetření úniku informací. Novináři totiž měli k dipozici protokol, který jsem já nikdy neviděl.

A kde tedy mohlo dojít k úniku?
To je velice jednoduché. Jsou jen tři varianty, vrchní státní zastupitelství, nejvyšší státní zastupitelství a policie. O kauze přitom má dostatek informací například také nejvyšší státní zástupce a jeho náměstek.

Říká se vám zametač kauz a neustále se mluví o vaší spojitosti s největšími korupčními kauzami. Jak tato spojení vznikla?
Je pravda, že děláme velké kauzy, kde se škody pohybují někdy v miliardách. Ale jde o kauzy ekonomické, ne korupční. Ty podle zákona spadají pod okresní státní zastupitelství, na která už já "nedosáhnu". Novináři ale tyto pojmy prostě zaměňují. Naše zastupitelství přitom pracuje dobře. Za poslední tři roky jsme neuvěřitelně zrychlili řízení a já tlačím podřízené, aby kauzy co nejvíce ukončovali.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Zeman půjde do voleb s číslem sedm, Drahošovi komise vylosovala devítku

Prezidentští kandidáti dostali čísla. Zeman má sedmičku, Drahoš devítku

Prezidentští kandidáti dostali volební čísla, s nimiž se v lednových volbách budou ucházet o hlasy voličů. Stávající...

Studenti v Moravskoslezském kraj zvolili Zemana. Jako jediní v republice

Prezident Miloš Zeman navštívil agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích.

Moravskoslezští středoškoláci by prezidentem zvolili Miloše Zemana. Prezidentskou volbu si v kraji nanečisto zkusilo na...

Sníh způsobil v Libereckém kraji desítky nehod, policie radí nevyjíždět

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikuje dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón blokují kolony aut a uvázlé...Najdete na iDNES.cz