Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakušané: Zprávu o Temelínu doplňte

  22:50aktualizováno  22:50
Rakouskému kancléři Wolfgangu Schüsslovi se nelíbí nová dokumentace české strany o vlivech Temelína na životní prostředí. "Nesplnila očekávání," řekl v rozhovoru pro sobotní vydání listu Volksblatt. Rakušané proto vyzvali Prahu prostřednictvím diplomatické noty, aby dokumenty doplnila.
Na dokument se začala snášet kritika už druhý den po zveřejnění zprávy. Postaral se o ni hornorakouský zmocněnec pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovec.

Rakouská vláda podle této informace požaduje především zařadit do posouzení ekologických vlivů Temelína také takové otázky, jako jsou těžké nehody nebo takzvaná nulová varianta, tedy neuvedení elektrárny do provozu.

Do dokumentu rakouské požadavky nepatří
Sekretář komise pro hodnocení vlivu Temelína na životní prostředí Zdeňka Kříže tzv. nulová varianta ani těžké havárie do dokumentu nepatří. Kříž tak odmítl požadavek na zařazení těchto variant do zpráv. Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že rakouskou diplomatickou notu přijalo a předalo ji k odbornému posouzení komisi.

Pavlovec: Zpráva je nedostačující
Hornorakouský zmocněnec Pavlovec tvrdí, je zpráva o 250 stranách nedostačující a nezabývá se podrobně alternativními náhradami elektrárny a poptávkou po energii vyrobené v Temelínu, tedy body o něž odpůrcům atomu zejména jde.

"Žel, v jimi přislíbených bodech o poptávce po energii a o alternativních zdrojích došlo k silným nepoměrům," řekl již v úterý v noci Pavlovec pro televizi ORF. Česká strana přitom text o 250 stranách zveřejnila teprve v úterý večer.

Podle něj se zpráva zabývá těmito body pouze na šesti stranách. "Obsah není korektní," dodal zmocněnec.

Gumpinger ve zprávě nic podstatného nepostrádá
Předchozí reakce na zprávu, o nichž informovala agentura APA, byly podle ní umírněně pozitivní. Agentura citovala poslance hornorakouského zemského sněmu, představitele Rakousko-českého antiatomového výboru Otto Gumpingera, který ocenil objemnost a komplexnost zprávy a na první pohled v ní nepostrádal nic
podstatného.

Němci v sobotu protestovali proti Temelínu

V úterý protestovali odpůrci Temelína na Dolním Dvořišti

Podle Gumpingera je ale potřeba zprávu doplnit v oblasti zdůvodnění, proč je tato elektrárna vůbec zapotřebí a zda jde o nejekologičtější variantu výroby proudu. Nevyloučil ale, že po podrobném prozkoumání se mohou ve zprávě objevit nedostatky v detailech.

Dokument o Temelíně je na internetu
Na internetových stránkách ministerstva zahraničí se objevil materiál posuzující vliv Temelína na životní prostředí.

Na vypracování analýzy se dohodli premiéři České republiky a Rakouska Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel v prosinci v rakouském Melku. Odborníci ve zprávě popisují, jaká je současná situace v okolí temelínské elektrárny a jaký vliv na obyvatele a přírodu bude mít její spuštění.

"To, co nyní v Temelíně stojí s jištěním, které tam je, je bez vážnějších problémů," řekl jeden z autorů analýzy, odborník na ochranu životního prostředí Miroslav Martiš.

Připustil, že bývá zvykem vypracovávat analýzu před samotným zahájením stavby. "Nikdy není pozdě. Jsme však sami nešťastni z toho, že ta fabrika tam stojí a byl zahájen zkušební provoz," poznamenal.

Právě kvůli tomu, že se posouzení vlivu elektrárny dělá až v okamžiku, kdy je temelínský reaktor těsně před spuštěním, se na analýze odmítli podílet někteří ekologičtí odpůrci Temelína.

Označovali totiž vypracování analýzy za pouhou frašku. Rakouští odpůrci Temelína navíc chtěli, aby environmentální studie obsahovala také rozpracování situace, kdy se v Temelíně stane těžká havárie. Taková varianta však v analýze chybí. "Je
to, jako byste chtěli posuzovat situaci, kdy se například protrhne přehrada. To jsme odmítli, neboť to je situace pro havarijní komisi," uvedl Martiš.

Zprávu kritizuje po vzoru Pavlovce i Neumüller

Zprávu kritizuje i předseda akčního výboru spolku Stop Temelín Josef Neumüller. Také on vydal již v noci prohlášení, v němž označuje za zcela nepochopitelné, jak se mohli někteří odpůrci atomu vyjádřit o temelínské dokumentaci optimisticky či pozitivně.

Sám Neumüller však své odmítavé stanovisko nijak přesvědčivě nezdůvodňuje. Z argumentace jeho i některých dalších kritiků, kteří se vyjadřovali v úterý ještě před zveřejněním zprávy, lze usoudit, že jsou poněkud zaskočeni tím, že dokumentace obsahuje i takzvanou nulovou variantu, tedy možnost neuvedení elektrárny do provozu, i posouzení případné vážné havárie Temelína.

Neumüllerovi se sice nelíbí, že studie omezuje možné vážné následky havárie na okruh pouhých 15 kilometrů kolem elektrárny a nepředpokládá její přeshraniční dopad, konkrétně pro rakouské území, i on se však, podobně jako hornorakouský zmocněnec pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovec, soustřeďuje ve své
reakci nyní hlavně na otázku hospodárnosti elektrárny.

Rakušané: Dokumentaci podrobně prostudujeme
Rakouské ministerstvo životního prostředí na dotaz APA uvedlo, že dokumentace bude podrobně a seriózně prostudována a teprve potom k ní bude zaujato stanovisko.

Také rakouští odpůrci atomové energetiky podle agentury oznámili, že dokumenty podrobí důkladnému rozboru, vyjádřili však prý již předem skepsi vůči jejich obsahu.

Rozhodnutí, zda budou obnoveny protestní akce nebo dokonce hraniční blokády, ponechali zatím zástupci protiatomových organizací otevřené, vyjádřili však obavy, že podklady nebudou dostatečné, uvádí APA.

Dodává, že po zveřejnění dokumentace začne běžet třicetidenní lhůta pro podávání připomínek a námitek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Najdete na iDNES.cz