Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakušané protitemelínský protest ukončili dřív

  18:07aktualizováno  18:07
Rakouští odpůrci Temelína ukončili protest na české hranici. I když byla akce původně plánována do 18 hodin, už v půl šesté se třísethlavý dav začal rozcházet. Organizátoři ani neohlásili další demonstraci. Zhruba tři sta lidí se v patnáct hodin sešlo před rakouskou celnicí na Dolním Dvořišti, aby vyjádřilo znepokojení nad častými poruchami Temelína. Drželi transparenty, dopravu však neblokovali. Přitáhli třímetrového trojského koně, z něhož vyšla smrtka se sudem jaderného odpadu. Scénka symbolizovala Temelín, který jako trojského koně Česko nese do Evropy.

Reaktor Temelína bude na čas odstaven, článek ze středy 17. ledna čtěte ZDE.

Ze známých osobností se protestu účastnil pouze Josef Pühringr, mluvčí rakouských aktivistů a poslanec hornorakouského sněmu Otto Gumpinger.

Slabá účast byla pro organizátory zklamáním. Před začátkem demonstrace řekli, že očekávají masovou účast.

Rakouští odpůrci atomu kritizovali rozhodnutí české vlády k ekologické prověrce jaderné elektrárny Temelín a žádali o totální ofenzívu rakouský kabinet.

Protitemelínské iniciativy požadují od české vlády rozhodnutí o vykonání úplné a závazné zkoušky vlivu Temelína na životní prostředí, jakož i zapojení rakouských nevládních organizací do celého procesu.

Pühringer kritizoval usnesení, které nezná
Ke kritikům rozhodnutí české vlády schválit návrh ekologické prověrky jaderné elektrárny Temelín se ve čtvrtek připojil také hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer, který má shodou okolností stejné jméno jako mluvčí rakouských aktivistů. Přiznal však, že dosud nezná text usnesení.

"Jakmile bude konečný text pražského rozhodnutí o ekologické prověrce Temelína ležet na stole, udeří hodina pravdy," prohlásil Pühringer.

Okamžitě však dodal: "Podle všeho, co zatím o plánovaném provedení zkoušky proniklo na veřejnost, varuji Prahu před provokováním Rakouska. Dohody z Melku musejí být splněny do puntíku, všechno ostatní je nepřijatelné," dodal.

Chtějí nás jen uklidinit, tvrdí rakouská strana
Totální ofenzívu žádá od vídeňské vlády mluvčí opoziční sociální demokracie pro otázky životního prostředí Ulrike Simaová. "Česká atomová lobby chce provést pouze alibistickou zkoušku pro uklidnění rakouské veřejnosti. Tomu je třeba bezpodmínečně zabránit," prohlásila Simaová.

Simaová znovu vyjádřila názor, že čas pro uskutečnění komplexní prověrky vlivů elektrárny na životní prostředí je s ohledem na její alarmující bezpečnostní stav příliš krátký.

Kromě toho podezírá českou stranu, že hodlá předložit pouze již existující materiály, a žádá, aby do týmu expertů byli zařazeni v každém případě i rakouští odborníci.

Na čem se ve středu dohodla vláda

Vláda se bude při prověrkách Temelína řídit dohodou s Rakušany z Melku. Podle ní mají být prověrky uzavřeny do konce května a jejich výsledky mají být pro ČR závazné.

Vláda
uložila ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi, aby vypracoval do 22. ledna ve spolupráci s ministrem zahraničí Janem Kavanem a ministrem průmyslu Miroslavem Grégrem konečné znění návrhu zajištění prověrky.

Kavan
má do 26. ledna projednat s Evropskou komisí její úlohu při uskutečnění prověrek, která vyplývá z dohody v Melku.

Grégr
má do 22. ledna zabezpečit technicky a organizačně prověrky včetně chodu sekretariátu komise.

Global 2000 žádá rakouskou vládu, aby protestovala
Organizace Global 2000 žádá, aby rakouská vláda proti rozhodnutí českého kabinetu okamžitě protestovala. "Dosud známé detaily tohoto rozhodnutí jsou provokací a odporují dohodám z Melku," tvrdí mluvčí organizace Corine Veithenová.

"Kancléř Schüssel k tomu již nesmí mlčet, Rakousko musí okamžitě předložit protinávrh," dodala.

Kritizovala zejména skutečnost, že podle údajů z Prahy nepředpokládá česká strana žádnou rakouskou účast na provedení ekologické prověrky, že tato zkouška nemá být provedena podle evropských minimálních standardů a že lhůta čtyř měsíců pro její uskutečnění je příliš krátká.

"Potenciálně ohroženým sousedním zemím nebylo přiznáno právo do věci mluvit a nebylo dodrženo dokonce ani platné české právo, protože dokumenty o ekologické zkoušce podle českých zdrojů nemají dostat ani okolní české obce a nemá být uspořádáno ani žádné veřejné slyšení," tvrdí Veithenová.

Odpůrci Temelína stále trvají na úplném odstavení elektrárny
Pühringer opětovně upozornil na požadavek aktivistů na okamžité zastavení provozu elektrárny a vyjasnění otázek spojených s ručením za škody způsobené případnou havárií Temelína.

Na uskutečnění prověrek Temelína se dohodli předsedové vlád Česka a Rakouska během prosincového jednání v dolnorakouském Melku. V uzavřené dohodě se obě strany zároveň zavázaly udělat vše pro zajištění volného pohybu osob a zboží mezi Českem a Rakouskem.

Tím se v podstatě vlády dohodly na tom, že se nebudou opakovat případné blokády hranic, které v loňském roce několikrát pořádali rakouští odpůrci Temelína.

Český premiér Miloš Zeman jedná 12.prosince s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem o Temelínu v historickém klášteře Melk zhruba 90 kilometrů západně od Vídně. (Reuters 12.prosince 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman u Kisky o dobrých vztazích: Slováka jsem jmenoval českým premiérem

Prezident Miloš Zeman na své poslední zahraniční cestě před vypršením mandátu...

Prezident Miloš Zeman v úterý zavítal na Slovensko. Jde o jeho poslední cestu do zahraničí před lednovými...

Teroristé chtěli útočit na silvestra i před volbami, říká šéf ruské FSB

Vyděšení cestující opouštějí stanici moskevského metra Park Kultury. (29. března 2010)

Ruská tajná služba FSB odhalila teroristickou buňku, která chystala na silvestra a během nadcházející kampaně před...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Najdete na iDNES.cz