Rakušané podepisují petici proti stíhačkám

  • 3
Vídeň - Přes 624 tisíce Rakušanů, tedy takřka 11 procent voličů, nesouhlásí s rozhodnutím vlády nakoupit nové stíhačky Eurofighter. Podpisové referendum proti nákupu letounů probíhalo několik dní. Vzhledem k vysokému počtu protestních hlasů se bude muset nákupem strojů zabývat parlament. K tomu bylo zapotřebí nejméně 100 tisíc podpisů.
Iniciátorem plebiscitu byl čtyřiadvacetiletý Rudolf Fussi, který je šéfem malé neparlamentní strany Demokraté.

Účelem referenda bylo přimět parlament k vydání ústavního zákona, podle něhož by vláda nesměla evropské stíhačky nakoupit. Fussi si stanovil cíl 350 tisíc podpisů.

Debata o nákupu nových letadel pro armádu se táhne v alpské republice přes rok. Podle průzkumu uspořádaného ještě před referendem považovaly tři čtvrtiny dotázaných nákup 24 Eurofighterů v částce nejméně 1,8 miliardy eur za zbytečné vyhazování peněz.

Rakouská vláda původně chtěla nakopit stroje JAS-39 Gripen od britsko-švédského konsorcia BAE/SAAB. Zástupci zbrojního konsorcia na jaře již jen dolaďovali poslední připomínky vlády k offsetovým programům. Rakousko přitom patřilo k tradičním odběratům švédské zbrojovky SAAB. Vláda však poté radikálně otočila a zveřejnila svůj záměr koupit Eurofighter.

Vláda odůvodňovala zamýšlený nákup Eurofighterů zejména vysokou technologickou úrovní těchto strojů. V Rakousku se pro ně okamžitě ujal název Teurofightery. V němčině znamená "teuer" drahý.

Video