Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakušané oslaví Nový rok protestem proti Temelínu

  16:16aktualizováno  16:16
Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín se rozhodli, že v 'táboře odporu' u hraničního přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště stráví i silvestrovskou noc. "Hlavním důvodem jsou informace českých médií, že i přes poslední velké technické nedostatky má první reaktor Temelína v příštích dnech najet na třicetiprocentní výkon. Především proti tomu chceme silně protestovat i při vstupu do roku 2001," prohlásil Josef Neumüller, jeden z organizátorů tábora.
Ve Vídni se ve čtvrtek konala další demonstrace proti Temelínu. Kromě členů organizace Anti-Atom International a Ženy za bezatomovou budoucnost se shromáždění zúčastnili členové křesťanského Pracovního společenství odpovědnost za stvoření.

"Spřízněni volbou"
"I když je poměrně chladné počasí a sněží, panuje zde dobrá nálada a pokračujeme v kultivovaném odporu proti Temelínu," prohlásil Neumüller.

Odpůrci Temelína podle něho zřejmě tábor opustí 1. ledna 2001 a následující den ho zbourají.

Rakušané podporují obyvatele protitemelínského tábora nejen morálně, ale i trvalým přísunem potravin a topiva, sdělil Neumüller. "Rádi zde proto Nový rok strávíme v kruhu protitemelínské rodiny, se stejně smýšlejícími přáteli," zdůraznil. Básník Goethe to podle něj vyjádřil přesně patetickým výrazem "spřízněni volbou".

"Obětujeme Vánoce proti Temelínu,"
říká se v původním prohlášení aktivistů. Tvrdí v něm, že chtějí přinést materiální oběť ve prospěch svého zdraví. Ani v budoucnu nebudeme trpět žádné jeho ohrožení, dodávají.

Ve všech částech tábora jsou transparenty odmítající Temelín a volající po základních principech humanity, i plakáty s 'protitemelínskou' sochou svobody, která má obličej rakouského kancléře Wolfganga Schüssela. Nechybí ani ozdobený rostlý vánoční strom. Zájemcům z ČR mohou účastníci tábora nabídnout v češtině prospekty o využití alternativních zdrojů energie.

Hlavním organizátorem protestní vánoční akce je Hornorakouská platforma proti atomovému nebezpečí, která sdružuje několik iniciativ. Tábor odporu neboli karavanový kemp tvoří seskupení zhruba patnácti vytápěných mobilních automobilů a přívěsů.

Aktivisté plánují velký protest v Linci
Rakouští odpůrci Temelína uspořádají 5. ledna 2001 velkou protestní akci v Linci. "Předpokládáme, že centrem Lince za zvuků sirén pomalu projede asi stovka automobilů. Protest začne 5. ledna dopoledne, čas ještě upřesníme," uvedl už ve středu Neumüller. Organizátoři akce podle něj mají podporu lineckého starosty Franze Dobusche.

Poslední temelínská porucha z minulého pátku byla předmětem ostré kritiky aktivistů

První blok jaderné elektrárny Temelín minulý pátek 22. prosince po osmé hodině ranní opět odstavila závada na turbíně. Co se stalo?

Rakouští odpůrci atomu reagovali velmi kriticky na informace o další technické poruše při zkušebním provozu elektrárny, o níž v pátek informovala česká strana, a odsuzují čtvrteční napojení Temelína na rozvodnou síť.

Do Unie vás nepustíme
Šéf hornorakouských Svobodných Hans Achatz prohlásil, že ujednání z Melku nemají ani cenu papíru, na kterém jsou napsána. Veto proti českému vstupu do EU podle něj zůstává jediným a nejnadějnějším prostředkem, jak Temelínu zabránit.

Vánoční mír dodržíme

Pühringer: "Máme obavy, že provozovatelé elektrárny budou oficiálně mluvit o zkušebním provozu, ale ve skutečnosti již půjde o komerční využívání reaktoru."

Navzdory nové poruše v temelínské elektrárně jsou rakouští odpůrci atomu odhodláni dodržet 'vánoční mír' a nestupňovat zatím své protesty proti českému reaktoru, sdělil šéf Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer.

Uvedl, že protiatomoví aktivisté si stanovili termín zhruba do poloviny ledna. Do té doby budou ve svých protestech zdrženliví, ale budou bedlivě sledovat, jak jsou plněny dohody premiérů obou zemí z Melku. "Pokud nebudeme spokojeni, zvážíme nové protestní akce až po možné hraniční blokády," dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...Najdete na iDNES.cz