Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakušané chtějí blokovat hranici do pondělí

  19:05aktualizováno  19:05
Přestože v prvním bloku Temelína již probíhá aktivace jaderného paliva, na hraničních přechodech Dolní Dvořiště, Studánky a Přední Výtoň pokračuje blokáda organizovaná rakouskými odpůrci elektrárny. Aktivisté budou v protestech na těchto třech přechodech pokračovat až do pondělí 16. října. Ústupek jsou ochotni udělat jediný: pokud se český premiér Miloš Zeman setká se svým rakouským protějškem, jsou ochotni po dobu jejich jednání blokádu přerušit.Na jihomoravských přechodech je klid."Žádná blokáda už nebude, proti čemu by byla, když je Temelín už spouštěný?" tvrdil smutně rakouský celník v Mikulově.
Rakouští odpůrci Temelína blokovali české přechody už pětkrát

2. září - Rakouští odpůrci Temelína přesně po pěti hodinách a jedné minutě ukončili blokády tří přechodů s Českou republikou.

8. září - Rakouští odpůrci Temelína 60 minut blokovali sedm jihočeských hraničních přechodů.

15.září - Rakouští odpůrci spuštění Temelína blokovali česko-rakouské přechody. Na největším přechodu v Dolním Dvořišti se sešlo 1000 lidí.

22.září - Krátce po šesté hodině večer uvolnili Rakušané sedm jihočeských a všechny jihomoravské hraniční přechody, které blokovali od šesté hodiny ranní.

6. října - Proběhla dosud nejmohutnější blokáda česko-rakouské hranice; odpůrci Temelína zatarasili všechny přechody s ČR od 6.00 do 19.30 hodin.

"Garantujeme, že v den setkání obou premiérů bude samozřejmě blokáda přerušena," řekl Josef Pühringer z Hornorakouské iniciativy pro atomové nebezpečí.

Premiér Zeman v pondělí řekl, že je ochoten vyjít vstříc přání kancléře Wolfganga Schüssela a sejde se s ním, avšak až koncem měsíce. Dokud bude pokračovat blokáda hranic, považuje takové setkání za bezpředmětné.

Na hraničním přechodu Dolní Dvořiště se vytvořila tříkilometrová fronta kamionů. 

Vídeň opakuje staré hrozby
Žádná pohroma, ale jen opakování starých hrozeb, to je oficiální reakce Vídně na spuštění Temelína, které je otázkou příštích hodin.

Kancléř Wofgang Schüssel prohlásil po návštěvě Bratislavy, že Temelín je evropská otázka a musí být na něm provedeny zkoušky vlivu na životní prostředí, jak to předpokládají směrnice Evropské unie.

"Nemáme zájem blokovat vstup České republiky do EU, je to vláda v Praze, která ho blokuje svojí neochotou k dialogu," odmítl Schüssel, že by jeho země kvůli Temelínu blokovala vstup Česka do EU.

Hlavní roli při protestech hrají rakouské děti
Přechod blokovalo asi pět set demonstrantů, z nichž tvořily velkou část děti, které přivážely ze škol autobusy.

Na rakouské straně stojí stan s šestnácti polními lůžky, pomoc zajišťuje Červený kříž.

Demonstranty nikdo neřídí a improvizované pódium na rampě u celnice využívají různí řečníci.

Před demonstranty vystoupil například muž, který zval lidi na literární pořad. Protestující se střídají, každou chvilku přiváží autobusy čerstvé síly.

Silnice na celnici je pomalovaná křídou, kde děti hanobí Temelín.

Rakouská mediální společnost ORF natáčí skupinky demonstrantů, kteří pózují před kamerou s nemluvňaty a skandují na povel režisérů hesla do mikrofonu.

Někteří řidiči jsou na přechodu od čtvrtka
Situace řidičů kamiónů je beznadějná hlavně v mezicelním pásmu. Ti odevzadli celní prohlášení českým celníkům a od rakouských speditérů nemají zatím žádný doklad. Někteří z nich stojí na místě už od čtvrtka.

"Nevím, co mám dělat, zaměstnavatel na mě tlačí, abych se pokusil vrátit," uvedl Milan Vosyka z Rychnova nad Kněžnou. Když se pokusil otočit kamion těsně před blokádou z traktorů, začaly na něho padat kameny od demonstrantů.

Řidiči kamionů prosí o pomoc vládu. "Proč k nám nepřijede Miloš Zeman?" ptal se jeden z řidičů.

Ministerstvo zahraničí se protestovat nechystá
České ministerstvo zahraničí zatím nepřipravuje protest proti postupu rakouských úřadů, které protitemelínským odpůrcům nadále umožňují blokovat část hranic s Českou republikou. Mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil naopak vnímá jako pozitivní posun, že probíhající blokáda nebyla iniciována zemskými sněmy a nemá ani jejich přímou podporu.

Odpůrci Temelína "stráží" hranici od pondělí
Od pondělí brání v přejezdu z Wullowitz na rakouské straně Dolního Dvořiště nejméně desítka traktorů a kamionů.

"Vypadají, jako by zde chtěli zůstat měsíc. Mají stany a spacáky," řekl v pondělí zpravodaji MF DNES mluvčí českobudějovického celního úřadu Josef Neužil.

Rakouští demonstranti tak brání provozu na všech třech místech na hranici s Horními Rakousy.

Ačkoliv podle včerejšího vyjádření mluvčího hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josefa Pühringera má blokáda hranic skončit v poledne, nic zatím nenasvědčuje tomu, že se tak stane.

Na hranici znovu přijely autobusy se školními dětmi a účastníci vyjadřují přesvědčení, že budou bránit průjezdu do Čech třeba do jara.

Podle jihočeské policie není zatím na žádném dalším přechodu do Rakouska dopravní kalamita a odbavování je  téměř plynulé.

"V Halámkách, Českých Velenicích je mírně zvýšený provoz. Podobně je tomu na přechodu s Německem ve Strážném, " uvedla jihočeská policejní mluvčí Martina Kolářová. V Dolním Dvořišti stojí kamiony asi ve tříkilometrové frontě.

Řidiči, kteří jsou zablokovaní na hraničním přechodu v Dolním Dvořišti, požadují, aby situaci vyřešila vláda (10. října 2000).

Řidiči, kteří stojí na zablokovaných rakousko-českých hranicích, spoléhají na pomoc české vlády (10. října 2000).

Přechod Dolní Dvořiště blokovalo asi pět set demonstrantů, z nichž tvořily velkou část děti, které přivážely ze škol autobusy (10. října 2000).

Přechod Dolní Dvořiště blokovalo asi pět set demonstrantů, z nichž tvořily velkou část děti, které přivážely ze škol autobusy (10. října 2000).

Na přechodu Dolní Dvořiště demonstrovaly proti Temelínu především rakouské děti (10. října 2000).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz