Rakovině se můžeme bránit víc

  • 28
Udělejte skupinky po čtyřech. V každé z nich zemře jeden z vás na rakovinu. A leckdy je to smrt zbytečná, nebo aspoň předčasná.Nemuselo by to být tolik, kdyby se na nádor narazilo včas při preventivních prohlídkách. Tedy v době, kdy je rakovina často ještě dobře léčitelná. Praktičtí lékaři na tato preventivní vyšetření své pacienty obvykle sami nevolají, nebo otevřeně přiznávají, že na ně nemají čas.

A pacienti je nevyžadují, protože o nich ani nevědí. Nebo je nechtějí, neboť se týkají intimních míst.

Podle platných zákonů by měl například každý dospělý člověk jednou za dva roky absolvovat prohlídku, zahrnující krom jiného vyšetření kůže, konečníku, u mužů i varlat.

Gynekolog by měl ženám jednou ročně kromě pohlavních orgánů prohlédnout prsa. "Lékaři by ty prohlídky dělali, ale někteří až na ta prsa, konečník, varlata...," říká onkoložka z pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice Jitka Abrahámová.

Mluví z praxe: "Když se mediček zeptám, kolika z nich gynekolog vyšetřil i prsa, přihlásí se jedna, dvě. Když se zeptám mediků, komu se lékař podíval na varlata, nezvedne ruku nikdo." Podle ní je v tom trochu pohodlí a trochu nedostatku času.

Praktický lékař z Prahy Bohumil Seifert však tvrdí, že na onkologické prohlídky dbá, a že není sám. "Ale samozřejmě jen u těch, kteří sami chodí do ordinace," dodává. Někteří lidé dnes totiž ani žádného "svého" praktického lékaře nemají. A jiní přijdou do ordinace až tehdy, kdy už bývá třeba pozdě.

O existenci preventivních onkologických prohlídek má povědomí jen málokdo.  Potvrzuje to mimoděk i mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Kateřina Zamastilová: "Je mi už dost let, ale při gynekologické prohlídce se mi ještě nestalo, že by mi gynekolog vyšetřil prsa."

Na otázku, proč o to sama nepožádala, uvedla: "Protože jsem to dříve nevěděla. Dnes už to samozřejmě vím." Pojišťovna od loňského roku finančně zvýhodňuje lékaře, kteří dbají na prevenci. Spoléhat na to, že všichni praktičtí lékaři budou své dospělé pacienty zvát sami na prohlídku, však prý nelze.

"Lidé se o to musí zajímat," nabádá Zamastilová, byť sama přiznává, že u svého praktika byla naposledy před pěti lety. Onkologové naříkají: Vynakládáme velké peníze na léčení. Jen za posledních několik let stouply výdaje za léky proti rakovině trojnásobně. Mnohdy to není nic platné: pacienti přicházejí pozdě a v pokročilých stadiích nemoci.

"Nádory se stále více přesouvají do mladších věkových kategorií - a to je alarmující," varuje docent Jan Žaloudík z Masarykova onkologického ústavu v Brně. Ovšem ani po sebedůkladnější preventivní prohlídce není možné garantovat, že je člověk zdráv. Specialisté na léčbu rakoviny nadto tvrdí, že pouhé vyšetření pohmatem nemůže odhalit nejčasnější - a pro léčení tedy nejnadějnější - nádorová stadia.

"Platí to například pro vyšetření konečníku pohmatem. Pod takovou preventivní prohlídku bych se nepodepsal, protože je pro včasný záchyt nádorových ložisek zcela nedůležitá," tvrdí docent Žaloudík z Onkologického ústavu. V takovém případě mají lidé možnost absolvovat různé laboratorní testy, ale nemají-li žádné příznaky nemoci, musí si je obvykle zaplatit.

"Rakovinu plic lze například odhalit rentgenem. Ale je otázka, zda by měli mít lidé pravidelné testy plic zdarma, když si rakovinu většinou přivodí vlastní vinou, kouřením," podotýká přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboš Petruželka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video