Tisíce žen ročně onemocní rakovinou prsu. Prevence může zachránit životy

  14:52aktualizováno  14:52
Léčbu rakoviny prsu, nejčastějšího zhoubného onemocnění u ženské populace, ročně zahájí 7 400 lidí. Přitom včasné odhalení nemoci může mnoha pacientkám zachránit život. Celosvětová akce „Růžový říjen“ se právě na význam prevence tohoto onemocnění snaží upozornit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jednačtyřicetiletá Radka Kozáková sledovala v televizi kauzu s americkou herečkou Angelinou Jolie, která si kvůli vysoké dědičné šanci rakoviny nechala preventivně odstranit obě prsa (informovali jsme zde). Ve strachu z nemoci pak Kozáková poprosila partnera, zda by jí mohl prosahat prsa. „Hele, ty tam něco máš,“ byla partnerova reakce. Hned druhý den proto zašla za svou známou, lékařkou. „Bohužel už z ultrazvuku mi doktorka na rovinu řekla, že se jí to nelíbí,“ nastínila Kozáková. Zhoubný nádor ji pak definitivně potvrdil mamografické vyšetření a biopsie.

„V tu chvíli se vám zhroutí svět. Měla jsem v té době osmiletou holčičku, takže jsem přemýšlela, jestli ji uvidím maturovat nebo jak půjde do tanečních. V té době jsem kolem sebe neměla žádného známého, kterého by se rakovina dotýkala,“ vysvětlila Kozáková. „Rakovina se pro mě rovnala smrt.“ 

Každá žena by měla znát svá prsa

Výskyt zhoubných nádorů prsu meziročně stoupá. Počet těch, kteří nemoci podlehnou, se však snižuje. Zatímco v roce 1996 trpělo rakovinou 53,89 ze sta tisíc lidí, o dvacet let později už to bylo 70,48. Podle gynekoložky onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petry Tesařové je s rakovinou prsu diagnostikováno necelých osm tisíc žen ročně. Umírá na ni čtvrtina. „Co se týče snížení mortality, screening hraje velmi významnou roli. Ale my onkologové věříme, že je to i pomocná onkologická léčba, která zlepšuje naději pacientů na dožití,“ vysvětlila Tesařová.  

„Pokud pacientka přijde včas, její naděje na uzdravení se limitně blíží sto procentům,“ nastínila Tesařová. Důležitost prevence potvrzuje i předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová. „Pravidelná návštěva chromatografických a sonografických vyšetření zpravidla přivede ženu včas, kdy je to onemocnění lépe řešitelné, snáze zvládnutelné,“ nastínila Prausová. 

Screening v současnosti podle Tesařové podstupuje 61 procent žen ve věku nad 45 let. Podle gynekologa Petera Koliby je to však stále málo. „Mnoho žen podléhá různým dezinformacím o škodlivosti mamografie,“ vysvětlil Koliba. „Denně vysvětluji svým pacientkám, že radiační zátěž pro organismus je stejná, jako když se měsíc dívají na televizi,“ doplnil.

I když je význam mamografie podle něj klíčový, důležitá je podle něj i edukace o samovyšetření prsou. „Každá žena by svá prsa měla znát. Už jen proto, že rakovina prsu je nejčastější zhoubné onemocnění u žen,“ doplnil.

Podpora přátel a rodiny

Některé případy však neodchytí ani prevence. „I když žena chodí na pravidelná vyšetření, někdy se stane, že se onemocnění odhalí až ve chvíli, kdy je poměrně rozsáhlé. Protože existují typy onemocnění, které postupují velice rychle, mohou se skutečně objevit veliké nálezy i během několika měsíců,“ vysvětlila Prausová.

Velmi se podle Prausové také liší průběh onemocnění u žen, které jsou mladé a v plodném věku, a u žen, které jsou již po menopauze. „Tam pak spíše hovoříme o chronickém, dlouhodobém onemocnění,“ vysvětlila Prausová. Velkou roli pak podle ní hraje i podpora rodiny a přátel. „Stres pro vývoj té nemoci a její prognózu hraje velmi důležitou roli,“ shrnula Prausová. 

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Komunisté se rozhodli, že pomohou Babišově vládě se státním rozpočtem

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Vláda Andreje Babiše se bude moci spolehnout na komunisty i při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Vedení...

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz