Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ženy po rakovině budou déle čekat na rekonstrukci prsu, varuje lékař

  15:28
Ženy, které chtějí podstoupit kvůli rakovině rekonstrukci prsu, čekají na operaci hrazenou z veřejného pojištění léta. A situace se pro ně může ještě zhoršit. Upozorňuje na to přední plastický chirurg Jan Měšťák. Podle jiné nemocnice ale situace není tak kritická. Tvrdí to i VZP.

Výměna implantátů PIP - nový bezpečný implantát (nalevo) a vyjmutý implantát s průmyslovým silikonem(napravo). | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

„Je šílené, aby 32letá žena bez prsu čekala na implantát tři roky,“ domnívá se Měšťák. Ten patří mezi přední osobnosti svého oboru. Vede univerzitní Kliniku plastické chirurgie v Nemocnici Na Bulovce a je spoluvlastníkem soukromé kliniky estetické chirurgie.

Měšťák dlouhodobě kritizuje délku čekání pacientek a opakovaně upozorňuje, že ženy na operaci hrazenou z veřejného pojištění čekají léta, což je podle něj nepřijatelné. A tvrdí, že příští rok se situace ještě zhorší.

„Dnes jen na naší klinice čeká 500 žen na operaci zhruba dva roky, za dva roky jich bude o mnoho více a čekací doba se prodlouží třeba na tři a půl roku,“ řekl iDNES.cz Měšťák.

Situaci podle něj zhorší absence peněz od mecenášů. „Byly sponzorské dary, které měly vliv na čekací doby, ale ty jsou již vyčerpány,“ vysvětlil lékař.

Podle něj jsou nepřiměřené čekací lhůty i u prevence. Tedy u zákroků, kdy si žena nechává odstranit obě prsní žlázy, protože u ní existuje vysoké riziko vzniku rakoviny. Touto zkušeností si prošla například herečka Angelina Jolie, jejíž příběh strhl vlnu zájmu o genetická vyšetření (více o rozhodnutí Jolie čtěte zde).

Preventivní odstranění prsou

Podle statistických údajů se téměř u 85 procent geneticky zatížených žen zhoubný nádor prsu objeví do 70 let věku. Pokud genetika vysoké riziko prokáže, mají ženy možnost podstoupit takzvanou oboustrannou profylaktickou mastektomii (vyoperování prsní žlázy). Ta je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, stejně jako následná rekonstrukce poprsí.

Podle Měšťáka takové pacientky musí na následnou rekonstrukci čekat i rok. 

Za operaci na soukromé klinice i 110 tisíc

Rekonstrukci prsu řeší chirurgové buď vlastní tkání pacientky, nebo implantátem. Jeden implantát určený pro rekonstrukci stojí podle Měšťáka zhruba devět tisíc korun. Pojišťovna hradí pouze jeden typ implantátu a kromě něj i operaci. Vše je hrazeno jako jeden výkon, nelze proto uhradit pouze operaci, nebo jen implantát. Ženy si navíc nemohou implantát samy vybrat, protože je předem dáno, který jim pojišťovna uhradí.

Úhrada u oboustranné profylaktické mastektomie včetně následné modelace se pohybuje kolem 36 tisíc korun.

Podle Měšťáka jde o částku, která dokáže ušetřit mnohem vyšší náklady na případnou léčbu. „Pokud žena nepodstoupí preventivně operaci a rekonstrukci prsů včas, může onemocnět nejen rakovinou. Její následná léčba pak stojí často více než jeden milion korun,“ tvrdí lékař.

Část žen čekání nevydrží a ačkoliv mají nárok na úhradu pojišťovnou, některé z nich vydají za prevenci až 110 tisíc korun na soukromých klinikách.

Zkušenosti předního plastického chirurga ukazují, že nemusí jít jen o fyzický vzhled nebo o partnerské soužití, ale zejména o psychiku pacientky. „Zvláště u mladších žen se objevuje fenomén takzvaná dysmorfofobie, neboli strach z vlastní ošklivosti,“ popsal Měšťák.

Ženy, které o prs či prsa přijdou, se se změnou vyrovnávají těžko, jejich intimní život proto může skončit v troskách. Proto čas hraje při rekonstrukcích roli a je pro pacientky nesmírně důležitý.

Čeká se, ale ne kvůli penězům, říká ředitelka nemocnice

Peníze jsou podle Měšťáka důvodem, proč ženy musejí čekat. Lékař upozorňuje, že v praxi úhrady rekonstrukcí prsu nefungují tak, že by úhrada z veřejného zdravotního pojištění šla za výkonem a pacientkou. Tok peněz ovlivňují takzvané paušály. Tedy to, že nemocnice hospodaří s balíkem prostředků, ze kterého musí vybrat, co a kdy uhradí.

Jan Měšťák, přednosta Kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce

Paušál, vyplácený pojišťovnami ve formě záloh, ale nezohledňuje reálný počet pacientek ani to, že se během roku může změnit. Nemocnice proto předem nastaví jistý strop, který říká, kolik operací si může dovolit. Podle Měšťáka je z paušálu povoleno pouze šest implantátů za měsíc. Právě tento limit podle něj následně vede k prodlužování čekacích lhůt.

S tím nesouhlasí ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. „Úhrady fungují podle DRG systému, platby jsou tedy právě za pacienta a diagnózu,“ řekla iDNES.cz Vrbovská.

Sama ale připustila, že ženy po rakovině na rekonstrukční operaci čekají rok a půl. Příčinou jsou podle ní počty akreditovaných pracovišť a plastických chirurgů. Ty neumožňují operaci provést rychleji. Podle ředitelky Bulovky to ale není špatně. „Kapacita je dostatečná a stačí. Jedná se o již vyléčené pacientky, které čekají na zákrok, který jim vrátí zpět ženskost,“ dodala Vrbovská.

Ženy jdou na operaci za půl roku, tvrdí Vinohrady

Podle Vrbovské více než roční čekání ženy podstupují i na jiných pracovištích, které zákroky smějí provádět za veřejné peníze. Kromě Bulovky jde o Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV), brněnskou Fakultní nemocnici u sv. Anny nebo Fakultní nemocnici Olomouc.

FNKV ovšem mluví o jiné délce čekání. „Čekací doba na preventivní odebrání obou prvních žláz je cca do tří měsíců. Čekací doba na rekonstrukce cca do šesti měsíců,“ uvedl její mluvčí Lukáš Matýsek. Na Vinohradech nyní čeká na rekonstrukci prsa zhruba třicet žen, několik dalších pak podstoupí vymodelování hrudníku po preventivním odebrání obou prsních žláz.

„Na Bulovce může být přetlak, protože pacient chodí za konkrétním jménem a pracovištěm,“ vysvětluje si odpovědi z Vinohrad Vrbovská. Naráží tím na fakt, že Měšťák patří mezi české špičky v oboru plastické chirurgie a klinika, kterou na Bulovce vede, je vyhledávaná. Na rekonstrukci prsou se specializuje a navíc jako jediná klinika plastické chirurgie u nás je součástí komplexního onkologického centra.

Podle Oldřicha Tichého, mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), jež má zhruba šest milionů klientů, neeviduje pojišťovna žádné větší množství stížností na čekací lhůty. „VZP v roce 2014 evidovala méně než sto stížností klientů na nedostatečnou časovou či místní dostupnost zdravotní péče, ovšem stížnost na nepřiměřeně dlouhé čekání na plastiku prsu mezi nimi nebyla podle dostupných informací ani jedna,“ uvedl Tichý s upozorněním, že evidence za celý letošní rok ještě nebyla uzavřena, takže se může stát, že jednu či dvě stížnosti pojišťovna přece jen zaznamená.

Úhrady VZP plastických operací prsou
RokPočet pacientekÚhrada celkem v Kč
20086431 649 211
20097301 980 580
20107792 141 530
20117121 967 662
20129142 314 787
20131 0282 739 556

Pokud by pro pacienty bylo čekání neúnosné, stejně jako jiným lidem VZP doporučuje ji kontaktovat. „Pokud by se na nás některá klientka se stížností obrátila, uděláme vše pro to, abychom jí zařídili péči v rozsahu a termínu, na jaký má nárok. Stejně postupujeme i v případě, že si lidé stěžují na dlouhé čekání u jiných výkonů, a troufnu si tvrdit, že z 99 procent jejich problém umíme vyřešit,“ dodal mluvčí VZP.

Vadné PIP implantáty už lékaři vyměnili

V poněkud odlišné situaci jsou ženy, které žádaly výměnu vadných PIP implantátů použitých pro rekonstrukci prsu po rakovině. Na operaci je lékaři z Kliniky plastické chirurgie Na Bulovce objednávali i do čtvrt roku. „Čekání na operaci je u nich kratší než u rekonstrukcí. Mají v těle zdravotně závadný materiál, který musí pryč,“ podotkl Měšťák. 

Jen na Klinice plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce po skandálu, který Česko zasáhl zhruba před třemi lety (více čtěte zde), už vyměnili implantáty 233 ženám z celkového počtu zhruba 280. Podle Měšťáka ne všechny ženy o výměnu stojí, protože jim PIP implantáty nezpůsobují potíže. Na Bulovce tak už prakticky vyměnili vadný materiál všem zájemkyním.

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady operaci kvůli PIP implantátům znovu podstoupila stovka žen. „Nemocnice písemně oslovila všechny pacientky, kterým byly nevhodné PIP implantáty ve vinohradské nemocnici voperovány, a nabídla jim konzultaci o možnosti bezplatné výměny. Tyto výměny byly provedeny u necelé stovky pacientek se zdravotní indikací,“ uvedl její mluvčí Lukáš Matýsek.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb zápolí v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  9:13

Přímý přenos Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která je...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...