Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakouští odpůrci Temelína shánějí špičkového právníka

  19:08aktualizováno  19:08
Rakouští odpůrci české jaderné elektrárny Temelín se snaží pro svou věc získat proslulého amerického právníka Eda Fagana. Podle představitelky salcburské protiatomové iniciativy Marie Fellnerové už odpůrci s Faganem navázali první slibný kontakt a on prý neřekl ne. Rakouští ekologové už v roce 1994 vyčíslili výši náhrady škod v případě temelínské havárie na 4,2 bilionu šilinků, což je v přepočtu 10,7 bilionu korun.
Čeští, rakouští a němečtí odpůrci Temelína společně vyzvali v úterý Německo, aby jako vlivná země EU proti elektrárně rozhodně zasáhla.

Rusko dalo ruce pryč od Temelína
Fagan si získal celosvětové renomé jako advokát obětí nacismu, v poslední době zejména obětí nucených prací, kterým pomohl získat miliardové částky odškodného. Podle rakouských odpůrců atomové energetiky by měl především uplatňovat jejich nároky na náhradu škod proti americkému koncernu Westinghouse v případě havárie Temelína. Westinghouse dodal do původně ruské jaderné elektrárny řídící, kontrolní a zabezpečovací systémy.

Rakouští ekologové připomínají, že už v roce 1994 podaly spolkové země Horní Rakousy, Salcbursko, Vorarlbersko a Vídeň, stejně jako 100 tisíc jednotlivých rakouských občanů na firmu Westinghouse předběžnou žalobu, v níž vyčíslili výši náhrady škod v případě temelínské havárie na 4,2 bilionu šilinků.

Rakušané: Westinghouse je za Temelín zodpovědný
Prosazení těchto případných nároků chtějí rakouští odpůrci atomu svěřit do rukou právě Faganovi. Jeho jméno má podle Fellnerové především Westinghousu demonstrovat vážnost situace a americkou firmu přimět k tomu, aby vyvinula maximální úsilí o zajištění bezpečnosti české elektrárny.

Se jménem Eda Fagana jako svého právního zástupce proti České republice krátce operovali zhruba před rokem také vedoucí představitelé sudetoněmeckého landsmanšaftu, kteří tvrdili, že ho získali pro zastupování svých zájmů. Fagan však tyto spekulace brzy vyvrátil a prohlásil, že v tomto sporu by naopak zastupoval spíše Českou republiku.

Odpůrci Temelína tlačí na Německo, aby proti elektrárně zasáhlo
Čeští, rakouští a němečtí odpůrci Temelína, kteří v Berlíně v úterý vyzvali Německo k zásahu proti Temelínu, se na tiskové konferenci prezentovali jako zástupci širokého evropského odporu proti Temelínu.

Představitel Německého kruhu ochránců přírody Hubert Weinzierl žádal, aby vstup ČR do EU byl spojován s tím, zda bude nadále jihočeská elektrárna provozována nebo ne. Spolková vláda by podle něho měla zajistit dodržení česko-německé dohody o ochraně životního prostředí a prosadit zkoumání ekologického vlivu elektrárny.

Podobně Dana Kuchtová ze hnutí Jihočeské matky sdělila, že Německo má sílu Temelín zastavit a nabádala Němce k odporu proti nesmyslným dovozům energie z Temelína.

Vůdce rakouských aktivistů z Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer označil Temelín za jeden z největších skandálů a finančních katastrof České republiky. Poukazoval hlavně na technické, právní a ekonomické problémy spojené s provozem Temelína a nedostatečné záruky za škody, které může způsobit.

Trittin: Temelín by v Německu zelenou nedostal
Německý ministr ekologie Jürgen Trittin tento měsíc vyzval veřejnost ve své zemi, aby se zúčastnila posuzování, jak je Temelín sladěn s ochranou životního prostředí. Obyvatelstvo tak má do 19. prosince možnost se na internetové stránce ministerstva seznámit s podklady k elektrárně a předložit námitky. Ministr už několikrát opakoval, že podle dosavadních informací o Temelínu by jihočeská elektrárna nedostala v Německu souhlas ke spuštění.

Ministr hospodářství Werner Müller naléhá při řešení domácích energetickopolitických problémů na německé firmy, aby se vzdaly dovozu takzvané špinavé elektřiny z východoevropských elektráren, avšak německá energetika to zatím odmítá.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...Najdete na iDNES.cz