Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakouští aktivisté uvolnili hranici

  21:28aktualizováno  21:28
Rakouští odpůrci Temelína opět otevřeli česko-rakouskou hranici. Na největším česko-rakouském přechodu Dolní Dvořiště zhruba sedm set lidí odměnilo hlasitým potleskem projevy hornorakouských politiků, kteří jim poděkovali za solidaritu. Jeden z organizátorů akce řekl zpravodaji MF DNES, že odpůrci atomu už žádné blokády do konce listopadu nechystají. Protesty budou probíhat jen na shromážděních a pomocí petic.
Anonym se chce mstít za blokády Prvním cílem má být Linec, druhým Salcburk.

Česká strana je připravena jednat
Pokud rakouští aktivisté neobnoví blokády, je česká strana připravena uskutečnit schůzku kancléře Schüssela a premiéra Zemana ještě v prosinci, reagoval na ukončení blokád mluvčí vlády Libor Rouček.

"Je dobře, že blokády končí. Způsobily mnoho škody, přispěly ke zhoršení česko-rakouských vztahů a ke znemožnění listopadové schůzky obou šéfů vlád ve Vídni, na které se dohodli koncem října v Židlochovicích u Brna," uvedl Rouček.

"Očekáváme však, že rakouský stát, a to ať již úřady spolkové, zemské nebo místní, již nevydá další povolení k blokádám hraničních přechodů. Nemáme nic proti právu demonstrovat, ale jsme zásadně proti znemožňování volného pohybu osob a zboží," uzavřel.

Aktivisté uvolnili ve 20 hodin hranice
Od čtvrtečních 20 hodin jsou tak průjezdné přechody Wullowitz-Dolní Dvořiště, Weigetschlag-Studánky a Guglwald-Přední Výtoň.

Účastníci blokád hranic jsou podle mluvčího Hornorakouské platformy proti jadernému nebezpečí Josefa Pühringera přesvědčeni, že tato forma protestu iniciovala dialog mezi Rakouskem a Českem o jaderné elektrárně Temelín. Odpůrci atomu přitom stále usilují o zastavení reaktoru, o půlroční "pauzu na rozmyšlenou" a o zkoušku vlivu elektrárny na životní prostředí.

Podle Pühringera protijaderné iniciativy zatím jen přerušují blokády rakousko-českých hranic. Do konce listopadu vyhodnotí své dosavadní protitemelínské akce a rozhodnou, jak budou dále postupovat. Poskytnou prý tak "pauzu na rozmyšlenou premiérům obou zemí Schüsselovi a Zemanovi".

Aktivisté na Dolní Dvořiště před projevy hornorakouských politiků uklidili odpadky, odváželi maringotky a zabalili stany. 

Postoj Rakušanů k blokádě se změnil

Postoj Rakušanů k blokádě hraničních přechodů se změnil po zahájení rozhovorů mezi šéfy vlád obou zemí. Zatímco před tím blokády kritizovali jen rakouští dopravci, nyní todělají i někteří rakouští politici a média.

Vídeňský list Die Presse cituje loňský výrok Nejvyššího soudního dvora, který v jednom ze soudním sporů konání protestů ve formě blokády silnic zamítl. "S protestní blokádou přístupové cesty ke staveništi, která by zabránila stavební činnosti na veřejném stavebním projektu, je spojen zásah do vlastnického práva majitele pozemku... Taková blokáda není v souladu se základním právem na shromažďování," uvádí list z rozsudku. To se týká i práva na využití veřejné komunikace, a to tím spíše, že se Rakousko zavázalo garantovat svobodný pohyb zboží, dodává deník.

Jiná situace je však v příhraniční oblasti, kde lidé blokádu podporují. Na směrových tabulích jsou již mnoho kilometrů před hranicí přelepeny názvy českých měst.

Na konec blokády už na přechodu v Dolním Dvořišti čekaly desítky kamionů. Stáli tu také Bělorusové a Litevci, kteří se svými kamiony, jež jsou v nedobrém technickém stavu, nemohou projíždět přes Německo. "Uvízl jsem tu v sobotu. Všechno si musím platit sám, protože nedostávám žádné diety," říká jeden z řidičů. "Udělalo mi radost, že nám českokrumlovský úřad poslal guláš a čaj."

Ve čtvrtek odpoledne bylo na rakouské straně hraničního přechodu Dolní Dvořiště za hradbou traktorů již jen několik desítek odpůrců Temelína. Někteří z nich uklízeli odpadky, část z nich odvezly dva autobusy z Freistadtu.

Dolní Rakousko už blokovat nebude
Dolnorakušané už vědí, že nechystají žádnou další hraniční blokádu. Potvrdil to Kurt Kienast, mluvčího pracovního kruhu proti atomu v regionu Waldviertel a dolnorakouské platformy Stop Temelín. "Spoléháme na dialog, do kterého chceme být také zapojeni," řekl mluvčí.

Podle Kienasta se připravuje přeshraniční slavnost na rakouské straně přechodu Halámky, jejíž termín však zatím nestanovili.

Západoevropští odborníci: Temelín je bezpečný

Rakouští ekologové: Temelín je brána do pekla

Západoevropské sdružení jaderných regulátorů, takzvané WENRA, tvořené úřady jaderného dozoru zemí Evropské unie, zhodnotilo bezpečnostní opatření české jaderné elektrárny Temelín značně pozitivně.

Zpráva sdružení konstatuje, že v Temelíně byly aplikovány západní normativní postupy ve snaze skloubit východní a západní technologie a získat odpovídající provozní povolení. Avšak proces prověřování, nakolik se rozdílné technologie spolu spojit dají, ještě nebyl uzavřen.

Jakmile se tak ale stane, dosáhne Temelín stejné bezpečnostní úrovně jako reaktory, které jsou již v západní Evropě v provozu, konstatuje zpráva.

Rakouská ekologická organizace Global 2000 zprávu Západoevropského sdružení jaderných regulátorů ostře napadla.

"Tato zpráva vystavuje propouštěcí list nespolehlivým jaderným elektrárnám v uchazečských zemích," uvedla ve Vídni tisková mluvčí Globalu Andrea Paukovitsová. "V této takzvané studii se zračí zřejmý cíl uskupení WENRA udržet nespolehlivá jaderná zařízení v síti a získat přitom zakázky pro churavějící západní jaderný průmysl," řekla Paukovitsová.

"Tato skandální zpráva nemůže v žádném případě nahradit zkoušku elektrárny Temelín, kterou má provést nezávislá komise odborníků."

Sdružení WENRA tvoří úřady jaderného dohledu Belgie, Finska, Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Španělska a Švédska. Celá zpráva WENRA je zveřejněna v angličtině na internetové adrese www.ski.se/engelska/ski/wenra.htm.

Za potlesku účastníků blokády přechodu Dolní Dvořiště opouští prostor rakouského přechodu Wullowitz jeden z traktorů, kterými odpůrci jaderné elektrárny Temelín blokovali cestu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

Zeman u Kisky o dobrých vztazích: Slováka jsem jmenoval českým premiérem

Prezident Miloš Zeman na své poslední zahraniční cestě před vypršením mandátu...

Prezident Miloš Zeman v úterý zavítal na Slovensko. Jde o jeho poslední cestu do zahraničí před lednovými...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Najdete na iDNES.cz