Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakouský záchranář, jenž hledal Čechy v lavině: Takový případ jsem nezažil

  8:56aktualizováno  8:56
Peteru Gasteigerovi lidé obyčejně práci závidí. Hodně času tráví na horách, místo uniformy nosí kvalitní kalhoty a červenou bundu. Po poslední neděli by s ním však už kolegové neměnili. Ze sněhu pomáhal vyhrabávat těla šesti lidí po lavině v rakouském středisku Obergurgl. Šestkrát v něm uhasla naděje, že některý z nich bude ještě dýchat.

Rakouský policista Peter Gasteiger | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Sobotní zpráva o lavině pocházela od hostů horské chaty. Brali jste ji už od začátku vážně? Počítali jste s tím, že pod sněhem někdo zůstal?
Ti lidé na protějším svahu viděli skupinku asi čtyř lidí. Pak se ale zkazilo počasí, zašli z terasy do chaty. A když se později vrátili, viděli, že svah zničila lavina. Ta pravděpodobnost, že tam ti skialpinisté zůstali, byla bohužel už od začátku značná. I přestože tu skupinu nikdo nepostrádal. Jediný muž, který přežil, protože zůstal na chatě, začal své kamarády postrádat až druhý den ráno. Myslel, že přespali na cestě.

V sobotu nebyl zásah kvůli nebezpečí lavin možný. Byla by situace jiná, pokud by onen muž nahlásil už večer, že postrádá kamarády?
Ne, ani tak bohužel ne. Cesta vede mnoha nebezpečnými místy, kde můžou spadnout další, menší laviny. To by nemohl riskovat žádný velitel zásahu. A vrtulník nemohl přistát kvůli dešti a mlze.

Na místo jste tedy dorazili druhý den po čtvrté hodině ráno. Doufali jste ještě, že by někdo z nich mohl přežít?
Zásah byl pak velmi rychlý. I proto, že měli zapnuté pípáky. Určitě do hodiny jsme je vyhrabali. A všichni jsme doufali. Byť jsme realisticky počítali s tím nejhorším. Existují však i případy, kdy člověk vydržel pod lavinou i den. Jsou to sice výjimečné případy, kdy musí pod sníh proudit odněkud vzduch, ale naděje je vždy. Pokud však lidé vzduch nemají, smrt bohužel přichází už po čtvrthodině. Nejvíce z těch, které se podaří zachránit, vyhrabe kamarád. Má před námi náskok dobrých patnáct minut a ty jsou pro člověka pod lavinou těmi nejdůležitějšími.

Smrt Čechů nás nesmírně mrzí, loučilo se s obětmi laviny rakouské středisko

Je nezvyklé, aby pod lavinou zůstala celá skupina. Může být chybou, že se všichni kvůli špatné viditelnosti drželi při sobě?
To ano, ale je to mnohem složitější. V takových situacích si určíte bezpečný bod a pohybujete se postupně z jednoho bodu k druhému. Taková jsou pravidla. Je ale těžké ten bezpečný bod najít. V tomto případě byla lavina veliká a strhla celou skupinu. Byla zhruba pět set metrů dlouhá a 170 metrů široká. V kategorii těch, které jsou strženy lyžaři, patří k těm velkým.

Některá rakouská média spekulují o tom, že Češi zbytečně riskovali. Je to pravda?
To bych si rozhodně netroufl tvrdit. Já sám jsem horolezec a vím, jak je těžké situaci posoudit. Poznat, co je nebezpečné a co ne.

Kolik obětí si vyžádaly laviny tuto sezonu?
V naší oblasti, v okrese Imst, to byly první oběti. A bohužel jich bylo tolik. Pracuji tu od roku 1984 a takový případ jsem ještě nezažil. Většinou se jedná o jednoho dva, maximálně čtyři lyžaře. A k takovým neštěstím dochází několikrát za sezonu. Když je lavinové období, může jich za jediný den spadnout v Tyrolsku i devadesát.

Jeden ze skupiny Čechů byl po události v péči psychologů. Stejnou péči potřebují i záchranáři. Jak jste se vyrovnal s tímto zásahem?

RAKOUSKÁ TRAGÉDIE

V sobotu odpoledne se pět Čechů a Slovák vydali na horu Schalfkogel. Kvůli špatnému počasí skupina výstup přerušila, na zpáteční cestě ji však překvapila lavina. Záchranáři je kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám mohli vyprostit až v neděli ráno, kdy již nebyl nikdo z nich naživu.

Samozřejmě i policisté nebo záchranáři z Horské služby mají možnost požádat o pomoc. A někteří to i dělají. Jiní mají zase pomyslnou zeď, díky níž se od podobných událostí oprostí. Mně jako psycholog slouží moje rodina. Byť nemůžu prozradit nic konkrétního, s ženou jsme se o tom bavili. A to mi vždy pomůže.

Kdy si budou moci vyzvednout příbuzní těla obětí?
Přesně to nevím. Zatím probíhá jejich přesná identifikace – podle otisků prstů a v tuhle chvíli podle zubů.

Těla ale už identifikoval muž, který zůstal na chatě a pád laviny přežil.
To ano, ale mezi oběťmi byl jen jeden muž, u kterého nám mohl říct i příjmení a adresu. Ostatní dokázal identifikovat jen křestními jmény. Proto nyní provádí kriminální úřad testy.

Toho muže jste už propustili?
On rozhodně nebyl zadržený. Byl u nás jako svědek a v pondělí večer odešel. Pokud vím, tak ještě přenocoval v Söldenu. Je možné, že už je na cestě do Česka.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Najdete na iDNES.cz