Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakouský verdikt nemůže zastavit Temelín, rozhodl evropský soud

  9:26aktualizováno  15:43
Rakouské soudy musí respektovat posudky a povolení českých úřadů pro provoz jaderné elektrárny Temelín, rozhodl Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Zrušil tak žalobu hornorakouského regionu, který žádal přerušení provozu a revizi jaderné elektrárny kvůli údajným škodlivým vlivům.

Jaderná elektrárna Temelín | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Rakouské soudy musí v otázce jaderné elektrárny Temelín vzít v potaz rozhodnutí českých úřadů," píše se v prohlášení Evropského soudního dvora v Lucemburku, nejvyššího soudu Evropské unie.

"Je to už podruhé, kdy Evropský soudní dvůr v Lucemburku rozhodl v náš prospěch, potvrzuje tak znovu skutečnost, že elektrárna Temelín je provozována zcela v souladu s českou i evropskou legislativou," reagovala pro iDNES.cz tisková mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Soudci vlastně rozhodli, že rakouské úřady a soudy musejí uznávat nařízení a povolení k provozu jaderné elektrárny, která vydají české úřady. Zároveň připomněli, že bezpečnost české elektrárny byla několikrát zkoumána při vstupu Česka do Evropské unie v roce 2004.

Verdikt ovlivní i případné žaloby rakouských úřadů u tamních soudů na českou polostátní společnost ČEZ. Kupříkladu žalobu regionu Horní Rakousy kvůli údajně škodlivým vlivům elektrárny na zemědělskou školu, která se nachází jen 60 kilometrů od jaderné elektrárny.

Zástupci regionu žádali uzavření Temelína, dokud ČEZ v elektrárně neprovede revizi a neuvede ji do stavu, který "by splňoval platné technické normy".

Rozhodnutí soudu je krátkozraké, míní Jihočeské matky

Podle čerstvého rozsudku ale platí české povolení a ČEZ by měla být zodpovědná ne za škodu, jež by elektrárna mohla hypoteticky způsobit, ale jen za skutečnou škodu, kterou způsobí. S tím ovšem nesouhlasí například sdružení Jihočeské matky, podle kterého je výrok soudu krátkozraký.

"Rozhodnutí soudu lze pochopit pouze za předpokladu, že se nepočítá se závažnou havárií," řekla iDNES.cz předsedkyně sdružení Monika Machová-Wittingerová. "To však nelze nikdy stoprocentně vyloučit, a proto považujeme verdikt soudu za krátkozraký," dodala.

PRŮZKUM: JADERNÁ ELEKTRÁRNA NEVADÍ

Lidem vadí spíše těžba uranu

Už v dubnu prohlásil generální advokát soudního dvora, že rakouské soudy nemohou brát v potaz jen své domácí zájmy, ale musí zvážit i přínosy, které elektrárna nabízí Česku. Evropský soudní dvůr se stanoviskem generálního advokáta v naprosté většině případů řídí.

Rakušané proti dostavbě Temelína protestují už několik let, a to jak žalobami, tak blokádami hranic.

Naposledy v srpnu oznámil hornorakouský zemský rada pro životní prostředí a energetiku Rudi Anschober, že posuzování vlivu dalších reaktorů na životní prostředí (EIA), kterým byla v červenci 2008 pověřena "Pačesova komise", probíhá na chybném základě a mělo by se zrušit.- přečtěte si Rakušané protestují proti dostavbě Temelína. Mají prý trumfy, jak ji zastavit

RAKOUSKO SI STĚŽUJE U EK NA SLOVÁKY

- Rakouští odpůrci jaderné energie z Global 2000 podali stížnost Evropské komisi na Slovensko kvůli dostavbě jaderné elektrárny v Mochovcích.

- Podle aktivistů slovenská vláda při dostavbě třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích, které se začaly stavět už v roce 1987, údajně několikrát porušila právo a pravidla evropského společenství. Slovensko prý nebralo například ohled na zásady posuzování dopadů na životní prostředí, evropské směrnice o ochraně rostlin, živočichů a vod či na dohodu o atomové energii.

- Dostavbu elektrárny v Mochovcích kritizuje i Vídeň a hlavně někteří rakouští europoslanci. Podle společnosti Slovenské elektrárny (SE), jež dostavbu řídí, ale odmítavý postoj Rakušanů stavbu neovlivní.                                                               Zdroj ČTK

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz