Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cinkající krávy odpuzují turisty. Rakouský hoteliér žádá odškodnění

  14:55aktualizováno  14:55
Bezmála 200 tisíc korun žádá hoteliér po sousedovi, který vedle jeho podniku chová krávy. Cinkání zvonců prý hosty v noci ruší natolik, že odjíždějí jinam. Soud v rakouském Feldkirchu spor zatím nevyřešil. Znalci musí nejprve posoudit, jak jsou vlastně zvonce hlučné.

Zvonce uvázané kolem krku sedmi krav prý hosty rušily natolik, že radši odešli jinam. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sedm krav pasoucích se v noci nedaleko hotelu údajně napáchalo škodu ve výši sedm tisíc eur, tedy asi 190 tisíc českých korun. Zvonce na jejich krcích podle majitele rekreačního objektu ve Vorarlbersku nedají hostům spát. Lidé kvůli nim údajně odjíždějí dříve, než původně plánovali.

Zvonec je hlučný jako sbíječka

Kravské zvonce jsou hlučné, aby se díky nim dal vystopovat například dobytek zatoulaný v horách.

Rakouský hoteliér soudu dokonce přinesl studii Švýcarského technologického institutu.

Curyšští vědci podle něj vypočítali, že zvonec dokáže vyluzovat zvuk o intenzitě až 110 decibelů. Podobně hlučný může být třeba průjezd motocyklu nebo burácení sbíječky.

Pro srovnání, hlasitý výkřik odpovídá zhruba hladině 95 decibelů a vzlet tryskového letadla je doprovázen hlukem o intenzitě kolem 115 decibelů.

V jednací síni proti sobě aktéři sporu stanuli ve středu. Každý z nich soudci přinesl ukázat zvonec, který podle nich celou aféru vyvolal. Zatímco farmář dorazil s několika malými zvonky, jaké se obvykle věší na krk kozám, majitel hotelu přinesl zhruba šestkrát větší a mnohem hlučnější exemplář, líčí průběh soudu rakouský server Nachrichten.

Podle farmáře hoteliérovi ve skutečnosti o zvonce nejde, chce se prý jen pomstít za staré osobní spory. Cinkající krávy podle něj do Alp tradičně patří a turisté s ním musejí počítat. Ke stejnému názoru už před časem dospěl soudce v Dornbirnu, kterému přistála na stole podobná stížnost.

Rozsudek zatím nepadl, mezi sedm krav se teď na žádost soudu vydá znalec. Až sepíše odborný posudek, může líčení pokračovat. Majitel hotelu podle serveru Die Presse farmáři nabídl, že mu přispěje satelitní sledovací zařízení. Své krávy by pak mohl sledovat pomocí GPS, takže zvonce nebudou potřeba.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Najdete na iDNES.cz