Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakousko zahájilo odškodnění

  19:04aktualizováno  19:04
Rakousko začalo vyplácet odškodnění lidem, kteří byli za druhé světové války nuceně nasazeni na práce na jeho území. V nejbližších dnech má peníze dostat asi 4 900 českých občanů a do konce srpna další 2000, jejichž žádosti již rakouská strana prověřila. Každý z lidí, kteří mají nárok na rakouské odškodnění, dostane dopis. Z něj se dozví, na jakou částku má nárok. První dopisy byly odeslány v úterý 7. srpna.

"První peníze by naši lidé mohli dostat v pátek. Byla již překontrolována naprostá většina žádostí, dvě třetiny vyhovují," uvedl ministr zahraničí Jan Kavan. Některé žádosti podle něj nejsou kompletní, ale Kancelář pro oběti nacismu pro ně pomáhá hledat patřičné dokumenty v archivech.

Čeští poškození si budou peníze vyzvedávat v pobočkách České spořitelny nejpozději asi do dvou měsíců. Pak budou muset o vyplacení peněz žádat přímo fond. V první skupině nemusejí obdržet odškodnění všichni. "Lidé, kteří o příspěvek doposud nepožádali, tak mohou učinit do konce roku," řekl Oldřich Stránský z České rady pro odškodnění obětí nacismu.

Narozdíl od Německa Rakousko vyplácí peníze v jedné etapě.  Za otrocké práce dostanou nuceně nasazení 252.000 korun, za nucené práce 84.000. Navíc v rakouském případě existuje i kategorie práce v zemědělství s odškodněním 48.000 korun.

Jak Rakousko vyplatí odškodnění

- v jediné splátce

- peníze budou vydávat pobočky České spořitelny, nikoli pošty či ČSOB, které vyplácejí odškodnění lidem nasazeným za války na území Německa a protektorátu

- každý odškodněný při převzetí peněz podepíše prohlášení, že je s ním Rakousko jednou provždy vyrovnáno

V každé kategorii obdrží lidé i příplatky za děti narozené za nasazení. Z českých poškozených je přitom valná část (asi 75 procent) ve střední kategorii.
O satisfakci za práce v Rakousku požádalo na deset tisíc českých občanů. Přibližně desetina z nich se však odškodnění nedožila.

Rakousko pro odškodnění založilo fond Smíření, mír a spolupráce. Faktická výplata kompenzací z něj mohla začít poté, co v červenci americký soud zamítl poslední žaloby nuceně nasazených proti rakouským podnikům. Fond má šest miliard šilinků (asi 15 miliard korun), které rozdělí mezi 150 tisíc obětí.

Rakousko plánuje vyplatit do konce roku jen třetinu z celkového počtu 52 tisíc oprávněných žadatelů z různých zemí. Mezi necelých 15 tisíc Čechů bude rozdělena celková částka 501 milionů šilinků.

Nejvíce dosud žijících obětí nuceného nasazení, asi přes 41 tisíc lidí, pochází z Ukrajiny, Česko je na čtvrtém místě s více než deseti tisíci lidmi.

Rakouské odškodnění vychází z principu, že z nuceně nasazených lidí mělo prospěch nejen Německo, které tuto práci organizovalo, ale i podniky z okupovaného Rakouska. Proto se příslušná rakouská hospodářská odvětví na naplnění fondu výrazně podílela.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Najdete na iDNES.cz