Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rakousko se smířilo s Temelínem

  22:45
Brusel, Praha - Česká republika a Rakousko uzavřely za pomoci Evropské komise dohodu o řešení sporů ohledně Temelína a ukončily tak proces z Melku. Premiéři Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel se s pomocí komisaře Güntera Verheugena shodli, že budou usilovat o to, aby závazky obsažené v dohodě byly zakotveny v protokolu přiloženém ke smlouvě o přistoupení České republiky k EU. K tomu však bude zapotřebí souhlas dalších 14 členských států.

Verheugen oznámil, že Evropská komise hned v pátek předloží členským státům návrh společné pozice vůči ČR v kapitole energetika s doporučením ji uzavřít. Rakouská strana se zavázala, že tomu nebude bránit.

Aby po deseti hodinách tvrdých jednání Češi získali rakouské ano pro provoz Temelína, museli souhlasit s řadou bezpečnostních opatření, která budou právně vymahatelná. Na žádost Rakouska budou totiž přiřazeny ke smlouvě o vstupu Česka do EU. Jednání šéfů vlád obou zemí Bruselu tak odstranilo dosud největší překážku pro český vstup do EU.

"Česká vláda se nestará o bezpečnost svých občanů méně než vláda rakouská. Nejlepším způsobem k rozptýlení obav je přijmout kontrolovatelné a přehledné závazky," vysvětlil souhlas s rakouskými požadavky Zeman.

Aktivisté zastavili provoz na hranici

V přestávce bruselského jednání o Temelínu na sebe nezapomněli upozornit rakouští odpůrci české elektrárny. Od 19. hodiny jich asi stovka blokovala silnici na největším česko-rakouském přechodu v Dolním Dvořišti. Aktivisté upozorňovali na své na své názory transparenty. Jejich texty mezi jiným tvrdily, že Temelína se chce zmocnit francouzská mafie. Narážely tak na chystanou privatizaci ČEZ. "Bude to asi poslední protest takového druhu," řekl zpravodaji MF DNES šéf sdružení Stop Temelín Josef Neumüller. "Dál budeme sázet na rakouské referendum o elektrárně," dodal.
Část odpůrců Temelína neukončila protest ani po 20. hodině, do kdy údajně platilo povolení. Krátce předtím je policisté upozorňovali, že ve 20:00 mají přechod uvolnit. Po dvacáté hodině jim obdobnou výzvu opakoval i Josef Pühringer z Hornorakouské
platformy protiatomovému nebezpečí, ale jeho slova přehlušovala siréna a skandování "veto".  Blokáda skončila ve 20:30.

Podívejte se na fotografie.

Rakušanům bezpečnostní opatření nestačila
Rakušané žádali další opatření ke zvýšení bezpečnosti Temelína. "Všech sedm bezpečnostních bodů a všech jednadvacet bodů k přezkoumání životního prostředí je součástí dohody. Je to součást aktu o vstupu České republiky do EU a tak to podléhá pravomoci Evropského soudního dvora," oznámil po jednání Schüssel.

Právní závaznost českých slibů byla v jednáních nejtvrdším oříškem. Ještě po devíti hodinách rozhovorů nebylo jasné, jak bude upravena. Obě strany se nakonec dohodly, že Češi "budou informovat o závazné povaze" dohody mezivládní konferenci, na níž se jedná o vstupu.

Rakousko počítá s tím, že společná pozice EU v energetické kapitole bude náležitě odrážet tuto informaci a pak je ochotno podpořit jednání o této kapitole podle "cestovní mapy" EU. Ta orientačně stanoví, jak mají probíhat jednání s unií. Počítá s tím, že jednání o energetice má být uzavřeno do konce roku. "Svůj návrh stanoviska k energetice pro jednání EU s Čechy předložíme asi už zítra," slíbil Verheugen, který působil jako zprostředkovatel mezi oběma znesvářenými stranami.

Musí souhlasit i členské země
Přiřazení protokolu o Temelínu ke vstupní smlouvě ale závisí na souhlasu ostatních čtrnácti států EU. Mnohé z nich jsou proti zahrnování otázek jaderné bezpečnosti do smluv s příštími členy, aby touto cestou nedošlo k vytváření jednotných unijních standardů.

Záleží tedy na Rakousku, aby získalo pro čtvrteční dohodu ostatní země. Pokud je nezískají, nebude to už problém České republiky a Rakouska, ale problém Rakouska a zbytku unie.

Drábová: Pro nás se nic nemění
Podle šéfky Státního úřady pro jadernou bezpečnost Dany Drábové se touto dohodou technicky vůbec nic nezměnilo.

Není ale jasné, kdo ponese náklady ve výši až deseti miliard korun, které si nové zabezpečení Temelína vyžádá. Zeman jen řekl, že náklady na bezpečnostní opatření budou součástí nákladů na výstavbu Temelína.

Verheugen i Schüssel využili uzavření dohody s Českem k výzvě Rakušanům, aby ukončili hluboký spor o Temelín, protože více se dosáhnout nedalo. Dohoda znamená, že elektrárna bude uvedena do provozu i přesto, že řada rakouských politiků a obyvatel je ostře proti a prosazuje referendum o odmítnutí elektrárny.

Dohoda se v Rakousku stane terčem útoků zejména proto, že neobsahuje požadavek na ukončení provozu. To byl jeden z hlavních požadavků odpůrců elektrárny.

Vyjednávači nastoupili ráno
Dva premiéři, evropský komisař a dva ministři zahraničí, už v deset hodin dopoledne s úsměvy a potřásáním rukou. Až do večera však zůstalo jediným oficiálním výstupem z jejich diskusí stručné oznámení mluvčího komisaře Güntera Verheugena: "Pokračuje intenzivní a soustředěná práce na řadě obtížných otázek."

Kromě právní závaznosti se mělo diskutovat i o tom, jak se pokryjí náklady ve výši asi deseti miliard korun na další úpravy v nejaderné části elektrárny a v jakých termínech musí česká strana uskutečnit přislíbené bezpečnostní kroky.

Obě strany se nejdříve sešly k plenárnímu jednání, kde předložily vlastní návrhy na řešení problémů kolem Temelína. Poté začaly schůzky expertů a diskuse politiků, které byly přerušeny jen pro rozdání unijních sendvičů. K osvěžení účastníků přispěly i obě jednající strany: Rakušané nabídli štrůdl, Češi své pivo.

V půl páté bylo jednání na delší dobu přerušeno kvůli schůzce kancléře Schüssela s jeho belgickým kolegou Guyem Verhofstadtem. Rozhovory byly obnoveny v šest hodin a krátce poté se objevily zprávy, že mohou už za několik hodin skončit dalším plenárním jednáním všech účastníků rozhovorů: kancléře Schüssela, premiéra Zemana, komisaře Verheugena, ministra zahraničí Kavana, ministra Molterera a expertů (za českou stranu to byli zástupci SÚJB Dana Drábová a Peter Krs).

Pro odstranění přetrvávajících problémů byla připravena i "zpovědnice". Při tomto postupu vyslechne neutrální prostředník, v tomto případě komisař Verheugen, obě strany zvlášť a pak se pokouší předložit kompromisní plán, na němž se mohou shodnout obě strany. Komisařův mluvčí ujišťoval, že "cílem je dosáhnout kompromisu".

V Bruselu byl Haider i Pühringer

V době jednání premiérů Miloše Zemana a Wolfganga Schüssela byl v Bruselu také bývalý předseda rakouských nacionalistických Svobodných Jörg Haider a hornotakouský hejtman Josef Pühringer, kteří se nikdy netajili svými postoji k Temelínu. Heiderova kancelář označila přítomnost svého šéfa v Bruselu v době jednání o české elektrárně za náhodu. Dodala, že bude jednat s evropským komisařem pro regiony Michelem Barnierem.

S čím jel Zeman do Bruselu
Zeman, Schüssel a Verheugen se naposledy sešli téměř před rokem v klášteře v dolnorakouském Melku. Tam se domluvili, že si předají dostatek informací o elektrárně, aby rozptýlili vzájemné pochybnosti. Česko se Rakousku snaží dokázat, že Temelín splňuje nejvyšší standardy a že není pro sousedy žádným nebezpečím.

Kabinet pověřil premiéra, aby v Bruselu podepsal dokument týkající se temelínské elektrárny a zmocnila ho ke schválení případných "legislativně-technických úprav". Podle mluvčího Libora Roučka má Zeman k dispozici "určitý manévrovací prostor".

Podrobnosti kabinet neřekl s tím, že budou zveřejněny až na bruselské tiskové konferenci. Je známo pouze to, že Česko je ochotné k určitým úpravám v sekundární - tedy nejaderné - části elektrárny. "Jsou to drobné technické úpravy," dodal mluvčí Rouček.

Téma Temelín ovlivňuje rakouskou politiku
I po případné dohodě bude podle některých pozorovatelů téma Temelín nadále ovlivňovat rakouskou politickou scénu.

Zatím se zde totiž stále připravuje podpisové referendum o zabránění vstupu ČR do Evropské unie, pokud bude elektrárna v provozu. To spolu s možností veta prosazuje vládní strana Svobodných (FPÖ).

Opozice a vládní lidovci naopak vstup Česka do unie podporují a odmítají ho jakkoliv spojovat s provozem elektrárny.

STŘEDA:
Kabinet jednal kvůli Bruselu na zvláštní schůzce
 Vláda se dokumentem o Temelínu ve středu zabývala na pokračování. Ráno předložil ministrům materiál šéf resortu zahraničí Jan Kavan. Kabinet pak jednání odložil až na osm hodin večer, aby měli všichni možnost si předlohu důkladně prostudovat.

Asi v deset hodin večer oznámila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, že se podařilo najít kompromisní řešení. Dodala, že výsledek se jen v detailech liší od toho, co ráno předložil Kavan.

Rouček dodal, že ministři doufají, že se celý proces podaří uzavřít dohodou. Rakousko by tak přestalo blokovat uzavření energetické kapitoly při vyjednáváni s EU. 

MAAE: Temelín se může rozjet
Temelín je bez závad a může se spustit. K tomuto závěru dospěla v úterý Mezinárodní agentura pro atomovou energi (MAAE). Všechna doporučení kromě šesti, která MAAE dala jihočeské jaderné elektrárně v roce 1996, byla splněna.

"Otevřené otázky nejsou důležité a nebrání tomu, aby elektrárna mohla být v provozu," prohlásil mluvčí MAAE David Kyd. Rakouští experti však nadále trvají na tom, že Temelín porušuje evropská bezpečnostní pravidla.

MAAE před pěti lety předložila české straně popis 73 nedostatků, které se měly v Temelíně postupně odstranit. Vše bylo splněno a agentura počítá s tím, že ještě do zahájení komerčního provozu bude vyřešeno i zbývajících šest problémů, řekl Kyd.

Drábová: Elektrárna se ještě dá upravit
Konečnou hodnotící zprávu z listopadové mise předá MAAE české vládě během měsíce. Zveřejnění výsledků je na českém kabinetu, protože agentura podrobnosti ze svých misí nezveřejňuje.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová podle Lidových novin připustila, že energetická společnost ČEZ ještě může v souladu s německými a rakouskými požadavky elektrárnu upravit. Jde podle ní zejména o oddělení vysokoenergetického parního a vodního potrubí zdí.

Rakušané trvají na svém
Rakouští experti v rámci melkského procesu hodnocení Temelína už dříve nastolili sedm okruhů bezpečnostních problémů. Bez jejich vyřešení je podle nich spuštění provozu a zavezení paliva do reaktoru v rozporu s evropskou praxí.

Co se nelíbí Rakušanům na Temelínu 

1) Problémová je podle nich integrita reaktorové nádoby, protože se neprovedly některé předprovozní analýzy odolnosti vůči křehnutí podle dnešního stavu techniky

2) Nedestruktivní testy nebyly uskutečněny s odpovídající ultrazvukovou testovací metodou v souladu se stávajícími poznatky 

3) Nebylo ukončeno posouzení chování bezpečnostně významných součástí zařízení v případě nehody anebo zemětřesení

4) Nepoužila se moderní metoda zaznamenání tektonických zlomů a možnosti ohrožení lokality u elektrárny případným zemětřesením

5) Souběžně vedoucí vysokotlaká potrubí v elektrárně nejsou dostatečně navzájem chráněna před poškozením v případě, že by jedno z nich prasklo. Řešení rakouští experti vidí ve vybudování speciální zdi mezi potrubím 

6) Rakušané mají výhrady proti celistvosti kontejnmentu (ochranného obalu) v případě nehody

7) Nebylo provedeno funkční posouzení ventilů pro parovodní směs 

Od 19. hodiny blokovala asi stovka protimelínských aktivistů silnici na největším česko-rakouském přechodu v Dolním Dvořišti. (29. listopadu 2001)

Od 19. hodiny blokovala asi stovka protimelínských aktivistů silnici na největším česko-rakouském přechodu v Dolním Dvořišti. (29. listopadu 2001)

Od 19. hodiny blokovala asi stovka protimelínských aktivistů silnici na největším česko-rakouském přechodu v Dolním Dvořišti. (29. listopadu 2001)

Premiéři ČR a Rakouska Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel oznamují s komisařem Günterem Verheugenem, že dosáhli dohody o Temelínu. (29. listopadu 2001)

Šéfové vlád Česka a Rakouska Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel (vpravo) zahájili v Bruselu spolu se členem Evropské komise Günterem Verheugenem (uprostřed) schůzi, jejímž cílem je dohoda o přijatelnosti jaderné elektrárny Temelín pro Rakousko. To by mělo usnadnit vstup ČR do Evropské unie, 29. listopadu 2001

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...