Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakousko razantně řeší skandál s prasaty

  13:15aktualizováno  13:15
Rakouská vláda se snaží zlomit ihned v počátku aféru kvůli používání zakázaných prostředků při vykrmování prasat, a proto přikázala uzavřít již sedm vepřínů ve spolkové zemi Štýrsko. Rakouské ministerstvo zemědělství v sobotu upřesnilo, že chovatelé, na něž tato opatření dopadla, jsou podezřelí z přidávání hormonů a antibiotik do krmiva vepřů, aby tím zrychlili růst jatečních zvířat.
Nasazení hormonů při chovu zvířat, která jsou určena k výrobě potravin, je v alpské republice zákonem zakázáno. Velmi přísné předpisy platí ale i pro používání léků, které musí ve většině případů schválit příslušný zvěrolékař.

Ministerstvo rovněž přislíbilo zveřejnit v nejbližší době výsledky zkoušek, kterým bude podrobeno vepřové maso z podezřelých farem.

Už v pátek rakouský rozhlas hlásil, že úřady nařídily uzavření jednoho podniku v dolnorakouském okresu Tulln a zabavily 100 lahví s nelegální substancí.

Rakousko je v produkci vepřového třetí v EU
Ve Štýrsku ležícím na jihu Rakouska se chovem prasat zabývá na 24 000 rolníků. Co do celkové produkce vepřového je však Štýrsko na třetím místě mezi rakouskými spolkovými zeměmi.

V celém Rakousku je na 82 000 pěstitelů vepřového a jeho spotřebou se Rakušané řadí na třetí příčku v Evropské unii. Exportováno je zejména do Německa, Itálie a Švýcarska, tedy k bezprostředním rozvinutým sousedům.

Jak dalece ovlivní nová aféra chování spotřebitelů, je zatím těžké předvídat. Krize kolem hovězího se v Rakousku dosud příliš neprojevila. Zřejmě i proto, že - jak ukázal nejnovější průzkum veřejného mínění - 57 procent Rakušanů zastává názor, že tzv. nemoc šílených krav se v Rakousku vůbec nevyskytuje; skutečností je, že BSE zde zatím nebyla prokázána, protože nedávné první podezření se nepotvrdilo.

Rakousko si tento týden vydechlo: 'šílené krávy' zatím nemá
Počátkem týdne bylo Rakousko doslova vzhůru nohama poté, co vzniklo podezření, že rakouská kráva z tyrolské obce Ausserfern, která byla poražena v Německu, je nakažena tzv. nemocí šílených krav. Oficiální zkouška uskutečněná vzápětí příslušným ústavem v německém Tübingenuale ale prokázala, že kráva je 'čistá' a bovinní spongiformní encefalopatii (BSE) nemá.

Zkouška krmiva na farmě, z níž podezřelá kráva pocházela, ale naproti tomu prokázala stopy masokostní moučky. Zjistil to test uskutečněný v Linci, což potvrzuje, že zákaz dovozu tohoto druhu krmiva, jehož užívání pro výživu dobytka bylo v Rakousku zakázáno již v roce 1990, nebyl tím či oním způsobem dodržován.

Dvůr, v němž inkriminovaná kráva přišla na svět, bezprostředně sousedí s tím, kde byla vykrmena do určitého věku a pak prodána na jatka do Německa.

Poté, co Rakousko prokázalo, že na svém území 'šílené krávy' nemá, Česká republika stáhla rozhodnutí o zákazu dovozu hovězího z Rakouska. Nově se tak zákaz dovozu vztahuje pouze na Itálii.
Záhada masokostní moučky v krmivu inkriminované krávy
Zatím je ale těžké označit viníka. Při vyšetřování totiž farmář, na jehož usedlosti se podezřelé tele narodilo a kde bylo také zjištěno krmivo obsahující masokostní moučku, předložil nákupní doklady, v nichž bavorský výrobce krmiva jednoznačně
potvrzuje, že výživa masokostní moučku neobsahuje. 

Potvrzení 'nezávadnosti' krávy z Ausserfernu mezitím v Tyrolsku a v celém Rakousku vyvolalo vlnu ulehčení. Své uspokojení neskrýval především tyrolský zemský hejtman Wendelin Weingartner, který osobně informoval chovatele krávy o negativním výsledku testu. Uzavření farmy má být rychle zrušeno.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Další obvinění Polanského. Policie šetří sexuální obtěžování z roku 1975

Režisér Roman Polanski

Americká policie se zabývá novým obviněním na adresu Romana Polanského. Slavný režisér polského původu podle trestního...

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz