Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakousko chce držet Česko Temelínem v šachu

  18:31aktualizováno  18:31
S blížícím se termínem zahájení provozu jaderné elektrárny Temelín přitvrdila rakouská vláda boj proti jejímu spuštění. Kancléř Wolfgang Schüssel podmínil vstup České republiky do Evropské unie dodržováním bezpečnostních a ekologických standardů. Neuvedl však, čím elektrárna nevyhovuje a jaké standardy přesně má na mysli. Prezident Václav Havel i předseda sněmovnmy Václav Klaus jeho postoj odmítli.
Argumenty odpůrců Temelína:
- zpochybňují význam elektrárny a její bezpečnost,
- obavy  z případných havárií a následného radioaktivního zamoření,
- elektrárna leží v těsné blízkosti tektonického zlomu a v jedné ze seismicky nejhorších oblastí.
Glosu Martina Komárka si přečtěte ZDE.

"Nebudou-li tyto standardy splněny, nebude Rakousko při jednáních o rozšíření souhlasit s uzavřením kapitoly energetika," řekl Schüssel po setkání se zástupci vlády spolkové země Horní Rakousy a hornorakouského sněmu.

Václav Havel namítá, že rakouské obavy z Temelína nelze spojovat s rozšiřováním unie. Chce o tom jednat se svým Rakouským kolegou Thomasem Klestilem.

Co požaduje Rakousko
Rakousko podle Schüssela očekává, že v elektrárně nebude aktivováno palivo ani zahájen zkušební provoz, dokud nebudou uzavřeny všechny testy, a to i přezkoušení vlivů na životní prostředí podle evropských standardů. Rakouský premiér přitom dal najevo, že Vídeň bude usilovat zejména o kontakty s Berlínem.

Rakouské vládní strany - lidovci (ÖVP) a Svobodní (FPÖ) - kromě toho chtějí ještě před zvláštním parlamentním zasedáním příští úterý nalézt společné stanovisko k Temelínu s opozičními parlamentními stranami - sociální demokracií (SPÖ) a Zelenými.

Česko rakouské vztahy očima rakouského deníku Die Presse - více ZDE.

Temelín má v Evropě i své zastánce - více ZDE.

"My nic neblokujeme, nýbrž chceme evropským způsobem něco uvést do pohybu. Musíme probudit ty na druhé straně, kteří blokují," odmítl Schüssel myšlenku, že Rakousko hrozí zablokováním vstupu Česka do unie.

Neexistují žádné společné evropské bezpečnostní normy 
Mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vratislav Fajman dodal, že úřad nevydá povolení k zahájení provozu Temelína, pokud si nebude jist, že elektrárna je bezpečná. Fajman dále řekl, že žádné společné evropské nebo světové bezpečnostní normy pro jaderné elektrárny neexistují, pouze doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. "Stává se, že němečtí experti upozorní, že určitá část Temelína nevyhovuje podle jejich norem, ale pak se ukáže, že vyhovuje normám americkým," řekl Fajman.

Vyjednavač s EU nepřepokládá, že by Temelín zkomplikoval vstup ČR do unie
Hlavní vyjednavač s Bruselem Pavel Telička nepřepokládá, že by kvůli Temelínu měl být zkomplikován vstup země do Evropské unie. "Pokud dostojíme - a já předpokládám, že ano - svým mezinárodně-právním a politickým závazkům a spustíme Temelín podle norem běžných v zemích Evropské unie, nepředpokládám, že by tato otázka zproblematizovala vstup do unie," prohlásil Telička. "To, že unie bude Temelín sledovat, jsme předpokládali."

Zkoušky v Temelíně pokračují
Mluvčí jaderné elektrárny Milan Nebesář o víkendu řekl, že zkoušky pokračují podle harmonogramu a lze předpokládat, že elektrárna v rozmezí 10. až 15. září požádá pražský Státní úřad pro jadernou bezpečnost o souhlas se spuštěním prvního bloku.

Vedení Temelína podalo trestní oznámení na šéfa Greenpeace

Petice proti Temelínu:
- Petici z roku 1997 Hnutím Duha, podepsalo podle organizátorů více než pět tisíc lidí, mezi nimi i více než dvě desítky poslanců a řada významných osobností.
- Více než 150 osobností veřejného života (mimo jiné exministři životního prostředí Ivan Dejmal a Martin Bursík) podepsalo do května 1999 otevřený dopis ekologického Hnutí Duha, požadující od vlády zastavení stavby jaderné elektrárny.
- Petici iniciativy Referendum 2000 za všeobecné hlasování o Temelínu, kterou vyhlásili zástupci koalice 74 občanských iniciativ, podepsalo letos od dubna do července 115 tisíc lidí. Poslanecké návrhy zákonů o vypsání referenda ke spuštění Temelína však vláda 26. července odmítla.

Vedení jaderné elektrárny Temelín podalo trestní oznámení na ředitele české pobočky ekologického hnutí Greenpeace Jiřího Tuttera za šíření poplašné zprávy.

Důveřné zdroje ekologů  totiž tvrdí, že byla zfalšována dokumentace z roku 1994 o opravě chladícího potrubí k reaktorové nádobě.

Zpráva Greenpeace je podle vedení elektrárny veskrze nepravdivá a nepodložená, a proto dezinformační.

Tutter zareagoval: "Je rolí Greenpeace upozorňovat na to, že nejsou dodržovány všechny náležitosti jaderné bezpečnosti."

"Pakliže na tato upozornění nikdo nereaguje, musíme volit metody nebo prostředky, které toto upozornění zvýrazní. A to byl i případ zmíněné tiskové zprávy o Temelíně," uvedl Tutter.

Greenpeace podala v pondělí souvislosti s uváděním jaderné elektrárny Temelín do provozu trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajnému zfalšování dokumentace z roku 1994 o opravě chladícího potrubí k reaktorové nádobě.

"Tento rozpor vede Greenpeace k podezření, že muselo ještě před inspekcí ze strany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost dojít ke zfalšování dokumentů," uvádějí ekologové. "Nemáme důvod nevěřit našim zdrojům a jsme přesvědčeni, že vyšetřením záležitosti se falšování dokumentů potvrdí," dodali, aniž by nějak konkretizovali kdo a na základě jakých důkazů je o údajném falšování dokumentace informoval.

Hornorakouští odpůrci zablokují hraniční přechody
Hornorakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín zablokují v sobotu na šest hodin hraniční přechody mezi rakouskou spolkovou zemí Horní Rakousy a jižními Čechami.

Blokovány mají být především silniční přechody Wullowitz-Dolní Dvořiště a Weigetschlag-Studánky, a to v sobotu od 11:00 do 17:00 hodin. Akci organizuje hornorakouská nadstranická platforma proti atomovému nebezpečí a Rakousko-český výbor proti jaderné energii.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Vláda schválila demisi. Prezident ji od Babiše přijme do konce týdne

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz