Prezident Václav Klaus uvítal na Pražském hradě rakouského prezidenta Heinze Fischera

Prezident Václav Klaus uvítal na Pražském hradě rakouského prezidenta Heinze Fischera | foto: ČTK

Rakouská vláda dala euroskeptickému Klausovi řád a dočkala se kritiky

  • 24
Prezident Václav Klaus převzal z rukou svého rakouského protějšku Heinze Fischera nejvyšší státní vyznamenání. Podle rakouského listu Der Standard ale na ocenění zapřisáhlého odpůrce Lisabonské smlouvy není nejlepší čas. V Bruselu by se to prý dalo vyložit jako rakouská spoluúčast na blokování smlouvy.

Dnešní vydání listu Der Standard píše, že se Klaus dostal ve vlastní zemi do politického střetu. Přestože obě komory českého parlamentu schválily ratifikaci Lisabonské smlouvy, hlava státu se ji zdráhá podepsat. Kritici prezidentovi vyčítají, že tak prý přehlíží vůli lidu.

"Dalo by se namítnout, že to je vnitřní záležitost, do které Rakousku nic není. Bohužel to není pravda. Poprvé to totiž má důsledky pro celou EU, pokud bude v nějakém státě Lisabonská smlouva blokována přinejmenším pochybnými praktikami," uvádí deník.

Je to selhání politických elit

Co řekl prezident Klaus po schválení Lisabonu v Senátu

Podle listu tak může právě v tuto chvíli Klausovo ocenění vzbudit dojem rakouské spoluúčasti na brzdění přijetí evropského dokumentu. "Že je právě tohle na Hradčanech naprosto žádoucí, se dá tušit," píše Der Standard.

Vídeň souhlasila s výměnou řádů ze slušnosti

Podle vídeňské prezidentské kanceláře iniciativa k "výměně řádů" vzešla z Pražského hradu. Klaus totiž na oplátku Fischerovi udělí Řád bílého lva. A rakouská strana "ze slušnosti" souhlasila, píše Der Standard s tím, že by se "ve vší slušnosti" mělo poukázat na to, že doba pro Klausovo vyznamenání není ideální.

Článek o Klausovi v Österreichische Nachrichten

Do Klause se opřel i regionální deník Salzburger Nachrichten. Podle něj se demokratická rozhodnutí, která jsou podložena názorem většiny, mají respektovat. "To platí i pro tvrdohlavé pány, zvlášť tehdy, když to jsou prezidenti země."

"Střelba z Pražského hradu proti Lisabonské smlouvě působí čím dál tím víc absurdně, zdržovací taktika je dětinská," stojí v deníku. Podle něj "truc není jen nedemokratický, ale zjevně navíc i oslepuje", když Klaus nevidí politickou realitu.

Rakouský řád za protirakouské postoje

S Klausovým vyznamenáním nesouhlasí ani krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Její představitelé to považují za skandální.

"Klaus dostane za své protiněmecké a protirakouské postoje řád za zásluhy o Rakouskou republiku. To je nedostižné pokrytectví a představuje sražení na kolena," uvedl člen parlamentního zahraničního výboru Manfred Hainbuchner, který je mluvčím stranického klubu FPÖ pro problematiku vyhnanců.

Klaus má ale v Rakousku i své příznivce. Čtenáři bulváru Kronen Zeitung, který vede podle agentury APA proti Lisabonské smlouvě kampaň, ho ve svých dopisech prý oslavují jako hrdinu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video