Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakev vyděračů propadla obci

  14:16aktualizováno  14:16
Praha - Kauza smyšleného vydírání stavebního podnikatele za pomocí rakve končí. Uprchlý Ukrajinec Ivan Bulatko dostal tři roky. Soud ho také v nepřítomnosti vyhostil ze země. Bývalý policista Tomáš Krčmář vyvázl s dvouletým trestem s odkladem na pět let. Podle soudu totiž zařídil, aby se před domem vydíraného objevila rakev. "Soud také rozhodl o propadnutí věci," řekl iDNES mluvčí Městského soudu Luboš Vlasák. Zabavenou rakev vyděračů tak obecní úřad může prodat.

Rakev sloužila jako předmět doličný a po dobu líčení byla opřena o stěnu místnosti. "Propadnuté věci, které nemají nepatrnou hodnotu, se předávají obecnímu úřadu. Jeho finanční odbor pak předmět prodá," dodal Vlasák

Vyděrači podle obžaloby vyhrožovali spolumajiteli stavební firmy smrtí, pokud jim nezaplatí smyšlený padesátimilionový dluh. U soudu se však neprokázalo, že by se obžalovaní skutečně chtěli zmíněné částky domoci.

Před soudem stanul jen dvaatřicetiletý Krčmář. Ukrajinec Bulatko z Užhorodu totiž policii uniká, takže byl odsouzen v nepřítomnosti jako uprchlý.

Státní zástupkyně se k verdiktu na místě nevyjádřila. Také oba obhájci, kteří požadovali, aby soud jejich klienty obžaloby zprostil, si ponechali pro případné odvolání lhůtu na rozmyšlenou.

Podnikatel Roman Vurst u soudu uvedl, že si na jaře 2000 musel najmout ochranku, protože byl často vystaven vyděračským útokům. V dubnu mu někdo zapálil před domem auto, poté často dostával výhrůžné zprávy s požadavkem, aby složil 50 milionů korun na konto v Machačkale, a později se před jeho bydlištěm objevila rakev. Obdobným útokům byli vystaveni i jeho společníci, na jednoho z nich dokonce někdo střílel. Jeho firma přitom prosperuje a žádné dluhy nemá.

Bývalého policejního strážmistra obžaloba vinila z toho, že na Bulatkovu objednávku rakev opatřil a zařídil její umístění před Vurstův dům. Krčmář nepopírá, že to opravdu udělal, údajně ale netušil, že šlo o vydírání. Bulatko mu prý totiž řekl, že jde jen o žert.

Trestní senát tomu však podle jeho předsedy Petra Brauna neuvěřil. Dva pracovníci pohřební služby totiž soudu řekli, že se jim Krčmář představil jako policista a ujišťoval je, že kdyby kvůli umístění rakve před dům měli nějaké problémy, on to "zařídí". Podle Brauna tedy věděl, že toto jednání není zcela legální a že nejde jen o nějakou legraci. "Co je znamením smrti jiného než rakev?" zeptal se v odůvodnění rozsudku soudce. Zároveň ale konstatoval, že se neprokázala jakákoliv účast obžalovaných na předchozích vyděračských útocích vůči Vurstovi.

Myslel jsem, že jde o žert, říká bývalý policista
Státní zastupitelství kladlo Krčmářovi za vinu, že na Ukrajincovu objednávku opatřil rakev a zařídil její umístění před podnikatelův dům. Bývalý policista to nepopírá, netušil prý ale, že rakev měla sloužit k vydírání. Bulatko, jeho známý z restaurace, mu údajně řekl, že jde jen o žert.

"S tou rakví jsem to udělal kvůli finanční odměně, protože jsem naléhavě potřeboval peníze. Zpětně si uvědomuji, že to byla hloupost. Zjištění, že to mělo být součástí nějakého vydírání, bylo pro mě šokující," prohlásil.

Ukrajince znal jen z baru na Senovážném náměstí, kam se svými kolegy z místního oddělení policie často po službě chodíval. Podnikatel Roman Vurst uvedl, že si na jaře 2000 musel najmout ochranku, protože byl často vystaven vyděračským útokům.

V dubnu mu někdo zapálil před domem auto, poté často dostával výhružné zprávy s požadavkem, aby složil 50 milionů na konto v Machačkale, a v květnu se před jeho bydlištěm objevila rakev.

Na jednoho ze společníků někdo střílel
Obdobným útokům byli vystaveni i jeho společníci, na jednoho z nich dokonce někdo střílel. Jeho firma přitom prosperuje a žádné dluhy nemá.

Soudce dnes vyslechl poslední dva svědky, zaměstnance pohřebního ústavu, kteří rakev dodali a dovezli na podnikatelovu adresu. Oba se domnívali, že jde o nějakou recesi. Shodně uvedli, že když se o případ začali zajímat kriminalisté, kontaktoval je obžalovaný Tomáš Krčmář. "Chtěl, abychom neuváděli jeho popis a navrhl nám popis nějakého Rusa," řekl svědek.

Státní zástupkyně ve své závěrečné řeči navrhla, aby soud uložil Krčmářovi podmíněný trest. "Od té doby vede řádný život a poučil se již čtyřměsíčním pobytem ve vazbě," uvedla. Pro uprchlého Rusa žádá tři roky vězení a vyhoštění z České republiky na neurčito. Advokáti obou obžalovaných ale tvrdí, že jejich klientům se nepodařilo vinu prokázat.

Podle Bulatkova právníka se s jistotou nedá říci, že Ukrajinec, který si rakev objednal, byl Bulatko. Krčmářův obhájce zase trvá na tom, že jeho klient nevěděl, že jde o vydírání. Rozsudek bude vynesen za týden v pondělí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz