Obyvatel Jižní Koreje sleduje v televizi počítačovou animaci startu

Obyvatel Jižní Koreje sleduje v televizi počítačovou animaci startu severokorejské rakety Unha-3. | foto: Profimedia.cz

Máme rakety, které doletí až do Spojených států, tvrdí KLDR

  • 193
Dva dny poté, co Jižní Korea oznámila rozšíření svého raketového arzenálu na základě spolupráce s USA, zareagoval její komunistický soused ze severu. KLDR tvrdí, že její střely jsou schopny dosáhnout nejen do Japonska a na americký ostrov Guam, ale až na kontinentální území Spojených států.

Jižní Korea oznámila v neděli, že plánuje téměř ztrojnásobit dosah svého raketového arzenálu. Reaguje tak zřejmě na to, že její severní soused, se kterým je oficiálně už 59 let ve válečném stavu, intenzivně pracuje na raketách dlouhého doletu. Pchjongjang už v minulosti opravdu uskutečnil dva testy takové střely (v dubnu 2009 a opět v dubnu 2012), ovšem pokaždé bez úspěchu. Druhý z testů přitom vedení komunistického státu označovalo za mírové vynesení nové družice do vesmíru (o testu více zde).

Přibývá dezercí

Dezerce severokorejských vojáků přes ostře střeženou hranici do Jižní Koreje se v poslední době rozmnožily. Podle jihokorejského tisku od letošního srpna takto přeběhli již tři, což je velmi vzácný úkaz. Naposledy uprchl voják z KLDR před několika dny (více zde). Podle jihokorejské armády dezertér při útěku zastřelil dva své nadřízené. Jiný voják překonal hranice v jejich západním úseku a další na východní straně, uvádí jihokorejská agentura. "Z jejich výpovědí vyplývá, že v nynější době vážně poklesla v severokorejské armádě disciplína," sdělil zdroj z jihokorejské armády. Příčinou těchto nálad je zhoršené zásobování potravinami pro vojáky, kteří měli alespoň doposud přednostní nárok na příděly.

Zdroj: ČTK

Severokorejské vedení označuje obě fiaska  za plánované testy, které vedou k vyrobení funkčního systému raket dlouhého doletu Taepodong 2. Jak poznamenává web britské BBC, systém dosud nebyl spolehlivě otestován.

Jižní Korea měla se Spojenými státy dohodu, že její balistické střely nesmějí překonat třísetkilometrovou vzdálenost. Nynější rozšíření jim povoluje je vyslat až do vzdálenosti 800 kilometrů. USA mají na jihu Korejského poloostrova stále 28 tisíc svých vojáků, kteří svému spojenci garantují bezpečnost.

Dolet až na kontinent USA

Severokorejská prohlášení jsou většinou plná silných slov, což platí i pro tento případ. Dohoda o doletu střel mezi Jižní Koreou a USA je proto "další konspirace mezi pánem a jeho loutkou, která opět posouvá situaci na Korejském poloostrově více na hranu... a opět zažehává válku."

V další reakci na novou dohodu však uvedla o něco znepokojivější zprávu: "Neskrýváme fakt, že naše revoluční armáda má dostatečné prostředky, aby zasáhla nejen pozice našich nepřátel na jihu poloostrova, ale i Japonsko, Guam a taktéž pevninské Spojené státy."

Nová dohoda popudila i Peking. Jediný dlouhodobý spojenec severokorejského režimu dle mluvčího ministra zahraničí doufá, že to nepovede k vojenskému konfliktu, jak uvedl britský deník The Telegraph.

Špionážní satelity však už během dubnového neúspěšného testu odhalily, že Severní Korea chystá další raketu dlouhého doletu s ještě silnější pohonnou jednotkou. Podle jihokorejských analytiků by taková střela dokázala nést hlavici až do vzdálenosti téměř deseti tisíc kilometrů.

Komunistická KLDR disponuje i množstvím střel krátkého a středního doletu a na jižního souseda rovněž míří severokorejské dělostřelectvo. Jak připomíná agentura ČTK, Pchjongjang již také vyrobil jadernou bombu. Podle expertů ale zatím jadernou zbraň nedokáže zmenšit tak, aby ji unesla raketa dlouhého doletu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video