Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Raketoplán úspěšně přistál

  19:15aktualizováno  19:15
Raketoplán Endeavour v 18:55 SEČ úspěšně přistál na 15. dráze letiště Kennedyho kosmického střediska na Floridě. Jeho let trval 11 dní 19 hodin a 36 minut. Členové třetí dlouhodobé expedice na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS), kteří se raketoplánem vrátili na Zemi, strávili ve vesmíru celkem 128 dní 20 hodin a 45 minut, z toho 125 dní na palubě kosmické stanice.

Endeavour zahájil v 17:48:13 (všechny časové údaje jsou uváděny v SEČ) po dvanáctidenním letu brzdicím manévrem nad Indickým oceánem jihovýchodně od Sumatry návrat na Zemi. Dráha 15 je pouhých 5 kilometrů od rampy, ze které vzlétl.

Jak probíhal přistávací manévr
Piloti pět minut před manévrem otočili svůj stroj zádí proti směru letu a počítače pak ve stanovený okamžik zapojily dva velké manévrovací motory OMS na dobu 3 minut a 6 vteřin. Původní rychlost 7680 metrů za vteřinu se tak snížila o pouhých 94 m/s, což však stačilo k tomu, aby raketoplán začal sestupovat z oběžné dráhy.

Po úspěšném brzdicím manévru byl stroj opět otočen přídí ve směru letu a orientován tak, aby do atmosféry vstoupil svým břichem, které kryje žáruvzdorný keramický obklad.

Endeavour vstoupil do atmosféry rychlostí 7590 m/s ve výšce 120 km nad jižním Tichým oceánem asi 2000 km západně od Velikonočního ostrova v 18:24.  Aerodynamickým třením postupně ztrácel rychlost a přitom se jeho keramické obložení zahřívalo až na 1500 °C.

Přistání raketoplánu mohlo zdržet počasí
Přistání mohly zabránit přeháňky v okolí kosmodromu. Protože však zásoby vodíku a kyslíku pro palivové články vyrábějící elektřinu by vydržely nejméně do středy, náhradní letiště Edwards v Kalifornii nebylo uvedeno do pohotovosti.

Na palubě raketoplánu, který vzlétl z floridského kosmodromu 5. prosince, se vrací na Zemi nejen jeho původní posádka, tedy velitel Dominic L. Gorie, pilot Mark E. Kelly a letoví specialisté Linda M. Godwinová a Daniel M. Tani, ale i třetí dlouhodobá expedice na Mezinárodní kosmickou stanici ISS. Tu představují astronauti Frank L. Culbertson, Jr., Vladimir N. Děžurov a  Michail V. Tjurin. Ve vesmíru pobývala od 10. srpna a minulý týden ji vystřídala nová trojice, Jurij I. Onufrijenko, Carl E. Walz a Daniel W. Bursch.

Pro tři bývalé obyvatele stanice byla na obytné palubě raketoplánu přichystána pro návrat speciální lehátka, která jim pomohla přestát přetížení při průletu raketoplánu atmosférou.

Astronauti měli v pondělí budíček devatenáct minut po desáté hodine středoevropského času. Bezprostřední přípravy k návratu zahájili ve 13:49  opětovnou kontrolou všech systémů Endeavouru.

Důležitým krokem bylo v 15:22 uzavření dveří nákladového prostoru, v němž je kromě řady vědeckých přístrojů pro automatické pokusy i logistický (nákladní) modul MPLM Raffaello vyrobený v Itálii.

V něm se vezou na Zemi přibližně dvě tuny nákladu: výbava odlétající posádky stanice, demontované nepotřebné vybavení a odpadky. Další náklad na obytné palubě tvoří především výsledky vědeckých pokusů prováděných na palubě ISS.

Pokud by se posádce nepodařilo vrátit se na Zemi na první pokus, mohla se o přistání pokusit ještě o půldruhé hodiny později, tedy ve 20:31. V případě vynuceného odkladu na úterý by už bylo připraveno kalifornské záložní letiště.

Raketoplán Endeavour v 18:55 SEČ úspěšně přistál na 15. dráze letiště Kennedyho kosmického střediska na Floridě. Jeho let trval 11 dní 19 hodin a 36 minut.(17. prosince 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Dům v kalifornském Perrisu, kde rodina bydlela (16. ledna 2018)

Americká policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti...

Ženy jsou odolnější než muži. I během krize žijí déle, zjistili vědci

Italka Emma Moranová zemřela ve věku 117 let. Po ní se nejstarší ženou stala...

Společná studie dánských a amerických vědců ukazuje, že ženy jsou během období válek, hladomorů i epidemií odolnější...

Najdete na iDNES.cz