Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rajčatová bitva nepoznala vítěze

  15:14aktualizováno  15:14
Sobotín - Rozbahněná plocha, osm beden rajčat a sud piva. To byly reálie arény, kde se rozhodovalo o vítězi boje o sud piva, jedné ze soutěží sobotních Pivních slavností v Sobotíně na Šumpersku. Parta místních kluků ještě nařezává rajčata, protože pořadatelům se nepodařilo zajistit přezrálé plody, které důvěrně znají politici či fotbalisté v Itálii nebo ve Španělsku.
Rajčatová bitva

Rajčatová bitva | foto: Vladislav GalgonekČTK

"Zápasníci na scénu," zve jeden z organizátorů Pivních slavností Petr Hradil, oděný v gladiátorských trenýrkách, županu a hasičské helmě. Sám je jedním z domácích bojovníků. Oba týmy jsou posíleny také jednou ženou. Scénu obklopí neprodyšně diváci. Tři, dva, jedna, teď. Než se mužstva rozběhnou k bečce uprostřed plochy, musí každý člen vypít na posilněnou pivo. Jsou zdatní, i ženám netrvá vypití půllitru víc než pět vteřin.

Už se vrhají do středu plochy. Během chvilky není vidět kdo je kdo.
Rudé střelivo prská o hlavy bojovníků, těla se lesknou bahnem. "Už jsou jako prasata," komentuje dění jeden z přihlížejících diváků. Stovky lidí řvou jako na fotbale. Tým mistra světa v pojídání tvarůžků Jiřího Sedláře z Olomouce už dotahuje sud na svou stranu. Chybí centimetry. Do bitvy se zapojují i diváci a házejí do chumlu další rajčata. Najednou dvoumetrový Sedlář, hlavní tahoun svého týmu upadne a sud i s ním se posouvá zase ke středu. Bojovníci ztrácejí síly, zápas končí bez vítěze.

"Byli hodně silní, už jsem ztrácel dech. Budu na sobě muset zapracovat," hodnotil boj udýchaný Sedlář. Recesistické sklony jsou vlastní i jeho matce Dagmar Sedlářové, která posílila jeho tým. "Bylo to hrozně prima. Že jsme nevyhráli? Nevadí," mávne rukou. "Hlavně že jsme si užili kopu legrace a zdejšího bahna," dodává a mizí ve sprchách.

Petr Hradil z domácího týmu žertem přiznal, že použili kromě síly také "přesvědčovací" metody. "Silově jsme na ně neměli, tak jsme je jednoduše ukecali. Pokud jsem neměl v puse bahno, tak jsem v ní měl plno slov," smál se Hradil. Urážky podle něj na hosty neplatily, zato sliby ano. "Efekt bude stejný. Obsah sudu si zkrátka rozdělíme," zašklebil se a z nánosu bahna na tváři se zaleskly jen zuby. Po očistné sprše už zase moderoval další průběh slavností.

Rajčaty vše nezačalo, ani zdaleka neskončilo. Na návštěvníky čekala kromě pětatřiceti druhů lahodného chmelového moku ještě celá řada atrakcí a soutěží: pojídání tvarůžků, pití tupláku na čas, pivní štafeta či dívčí zápasy v blátě. Přijel také silák Železný Zekon, aby udivoval svými kousky. Do nedělního rána si lidé užili dosytosti skvělé countryové muziky.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz