Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ráj podvodníků

  11:51aktualizováno  11:51
Od devadesátých let slyšíme rčení přisuzované Klausově vládě o nutnosti utáhnout si opasek z důvodu ozdravění veřejných financí. Konec jeho vlády končil zadlužením zhruba 180 miliard Kč. Po nástupu sociálních demokratů za bombastických líbivých slibů o sociálním státě se nyní ukazuje, že vnitřní zadlužení je dvojnásobné a inflace nahlodala českou korunu ze všech stran jak myši sýr.
 A opět stejná písnička  o  financích.Zvrácený myšlenkový pochod, když dochází finance, zvyš daně, tedy příjem do státní pokladny, nahlodává mysl vládních úředníků o to více. Je to pohodlné a stojí to nejméně námahy. Nikdo se již nezabývá zavedením radikálních úspor, které hrozí  ztrátou popularity u voličů. Prosazení deficitního rozpočtu ve výši 111 miliard  berou někteří poslanci a státní úředníci  téměř za svůj osobní hrdinský čin. Propad ve výběru daní od devadesátých let  se zvýšil téměř  na  111 miliard.
Převážnou většinu z toho však nejsou nedoplatky  od drobných živnostníků a podnikatelů OSVČ, po  kterých  s oblibou rajtují  finanční úřady. Část  nedoplatků tvoří  zvrhlá praxe  zakládání  dceřinných  společností  či řetězců s.r.o., kde osoby,  aniž by vyrovnaly svůj předchozí dluh vůči  státu a ostatním věřitelům z prvních společností, podnikají vesele dále s čistým štítem ve společnostech  jiných.
Mnoho let se podvádí na DPH. Ministerstvo financí to ví, Nejvyšší kontrolní úřad to ví, policie to ví i s celními orgány. Ročně připraví tyto podvody  státní pokladnu o 30 miliard.
Dokonce  vznikají organizace, které mají za cíl podnikání čerpat nadměrné odpočty DPH právě za pomoci  založených obchodních řetězců, přes které provozují fiktivní vývoz zboží, nebo nehodnotných předmětů, kde se deklaruje vývoz  předmětů drahých. Sociální  demokraté  stále mluví o omezení plateb v hotovosti a prosazení plateb  bezhotovostních od určité výše, jejichž kontrola by omezila podobné praktiky. Dřívější výmluvy na  nemožnost prosadit celou věc v parlamentu nyní s koalicí padají. Stav zůstává nezměněn.
Už i  Slováci  pochopili, že odpočet je účelné vracet  až tehdy, pokud daň zaplatí poslední firma z řetězce.Osoby figurující v těchto společnostech, pokud jsou obviněny ze zločinného spolčení a kriminálních činů nejhoršího ražení s velkou škodou pro stát, jsou vyšetřováni v poklidu na svobodě s možností maření vyšetřování nebo s možností úniku do zahraničí. Celní úřady místo, aby při podezřelém vývozu  zboží  s cenou  vysoce převyšující hodnotu a směřující do Thajska  a podobných zemí, okamžitě zpětně zahájily  šetření o jeho původu zpět přes řetězce, zboží proclí a vše je O.K.  Karbopúr, podvody s PH, podvody s DPH. Odsouzení se spočítají na prstech. A co na to vláda? Zavede nám nové daně. Z cigaret, alkoholu, z majetku, z nemovitostí, zvýší daň z příjmu, zvýší předčasně DPH tam, kde je pětiprocentní hranice s odvoláním na EU. Třeba by  se místo  takových opatření  mohl do  důslednější kontroly DPH  zapojit nově vznikající Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který nabobtná z 550 úředníků o dalších  3000 z okresních úřadů. Tak nevím, bude se snižovat počet úředníků ročně o dvě procenta  nebo zvyšovat?
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz