Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rady o teroru - dobré zboží

  0:01aktualizováno  0:01
Rady, jak přežít teroristický útok či úder chemickými a biologickými zbraněmi, se po tragickém 11. září staly žádaným obchodním artiklem. Jen dva týdny stačily šéfovi bezpečnostní agentury Jaroslavu Polákovi k napsání dvousetstránkové příručky Jak přežít terorismus. "Některé pasáže jsem jen převzal z učebnic, které jsem napsal pro své pracovníky. I když knížka vznikla ve velmi krátké době, stojím si za každým slovem," říká autor, jenž podle svých slov při tvorbě čerpal ze svých životních zkušeností - tři roky sloužil v armádním chemickém průzkumu.

Odborníci z ministerstva vnitra se na podobné příručky dívají nedůvěřivě.

"Knihy, které mají lidi nasměrovat v situacích, kdy jim jde o život, by měly mít své gestory. Opravdové odborníky, kteří by posoudili, zda jsou publikované rady užitečné a bezpečné," říká expert, jenž si přeje zůstat v anonymitě.

Hodnotit knihu, kterou nikdo oficiálně "nezkontroloval", nechce s tím, že by ji musel nejprve podrobně prostudovat. "Osobně bych byl však velmi opatrný, rychlokvašeným studiím nedůvěřuji," dodává.

"Nevidím důvod, proč by měl moje rady někdo ověřovat. Nejde o žádné metodické pokyny vydané vládou," ohrazuje se Polák. Jeho příručka není jediným pokusem obchodníků využít hladu po informacích o teroru.

"Přišel k nám před několika dny nějaký podivný pán. Žádal naše instruktážní příručky a filmy, protože chce vydat vlastní knihu o terorismu," vzpomíná Hana Křivanová z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

"Je neuvěřitelné, jak rychle šikovní obchodníci dokázali něco tak závažného, jako je terorismus, proměnit v byznys," upozorňuje. Hasičský sbor, který má na starosti mimo jiné i civilní ochranu, ve čtvrtek začne distribuovat oficiální příručku rad pro krizové situace.

Pokyny, podle nichž se lidé mají řídit například při evakuaci, při úniku nebezpečných chemických látek či útoku biologickými zbraněmi, posvětili hygienici, vědci zabývající se jadernou energií či zdravotníci. Třicet tisíc kusů brožury aktualizované po teroristickém útoku na USA poputuje do základních škol a státních úřadů.

Vyjde také v časopisech vydávaných ministerstvem vnitra. V nejbližších dnech ji přinese i MF DNES.

JAK PŘEŽÍT LETECKOU CESTU?

• Držte se strojů vyrobených ve Spojených státech s dobrými bezpečnostními parametry.
• Vyhýbejte se létání za špatného počasí a v noci.
• Pokud chcete, můžete klidně sedět vzadu (posledních deset řad je obvykle v případě nárazu na zem neporušeno, ale cestující jsou mrtví) nebo v blízkosti křídla (v těchto místech jsou pasažéři nejsnáze dostáváni ven). Sezení blízko východu je zase možné doporučit pro snazší únik v případě požáru nebo nouzového přistání.
• Vyhýbejte se starším letadlům a vrtulníkům vyrobeným v Sovětském svazu nebo v Číně.
• Vyhýbejte se vojenským nákladním letadlům, létání s letadly určenými k boji nebo k přeletům nad válečnými či jinak nebezpečnými oblastmi, jako je Tádžikistán či Afghánistán.

Zdroj: příručka Jak přežít terorismus

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Prahu budou za dvacet let uklízet chytré bestie, předvídá urbanista

Architekt a urbanista Michal Postránecký.

Město je živoucí organismus, který se vyvíjí v čase i prostoru a bude čím dál „chytřejší“. Růst Prahy by mělo podpořit...

Text koaliční smlouvy chceme mít hotový do dvou týdnů, řekl Faltýnek

Jaroslav Faltýnek (ANO) komentuje vývoj povolebních vyjednávání. (31. 10. 2017)

Vyjednávání o vládě možná spějí ke konci. Hnutí ANO chce mít do čtrnácti dnů hotový návrh koaliční smlouvy. V pátek...

Svět slaví Den země, letos patří boji proti plastovým odpadům

Na pláž nemusíte nosit kartáček

Den Země, který se od roku 1971 slaví 22. dubna, je v letošním roce zaměřený na celosvětové znečištění přírody plasty....

Najdete na iDNES.cz