Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V bytě hoří vše a dobře. Pozor hlavně na adventní věnce, varují hasiči

  3:01aktualizováno  3:01
Štědrý den je pro hasiče každoročně jeden z nejnáročnějších večerů v roce, loni navrch zažili jeden z nejtragičtějších svátečních dnů; vyjížděli k 54 požárům, jimž podlehlo celkem sedm lidí. I proto apelují, aby byli lidé obezřetní a nepodceňovali nebezpečí, která se svátků přímo týkají. Současně radí, jak se nebezpečných situací vyvarovat.
Štědrý večer je pro hasiče tradičně jeden z nejnáročnějších v roce. Ilustrační snímek

Štědrý večer je pro hasiče tradičně jeden z nejnáročnějších v roce. Ilustrační snímek | foto: hasici.tv

"Vánoční svátky jsou symbolem rodinné pohody, štěstí a radosti. Každoročně ale znamenají také více požárů v domácnostech, a tím pádem více práce pro hasiče," říká Nicole Zaoralová, mluvčí Generálního ředitelství hasičů.

Právě v období předvánočního shonu podle ní lidé snadno zapomínají na základní pravidla při manipulaci s otevřeným ohněm, zejména co se svíček týče. Ty právě v tomto období zapalujeme nejčastěji.

Hoří! aneb Co dělat při požáru

 • snažte se v prvé řadě zachovat klid a nepodlehnout panice
 • Nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek
 • Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření
 • Využijte hasicí přístroje, hydrant na chodbě, kusy látek (z neumělých vláken) apod., dávejte si přitom pozor, aby vám oheň neodřízl únikovou cestu
 • Pozor na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny. Pokud hoří např. vánoční stromek s elektrickými svíčkami, musí se nejprve vypnout proud a teprve pak lze hasit
 • Zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem
 • Požár co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 150 či 112. Při ohlášení vždy nejdříve uveďte, co a kde se stalo, zmiňte také důležité okolnosti, které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů. Poté uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe. Důsledně se řiďte pokyny operátora tísňové linky
 • Pokud se v hořícím objektu nachází více lidí, varujte je a snažte se jim pomoci (zejména dětem, starým a nemohoucím osobám)
 • Při pohybu v zakouřeném prostoru si dávejte pozor, abyste se nenadýchali toxických zplodin hoření, držte se při zemi a dýchací cesty si chraňte navlhčenou rouškou z textilie (stačí kapesník)
 • Hořící objekt co nejrychleji opusťte a přesuňte se do bezpečné vzdálenosti
 • Buďte připraveni poskytnout pomoc zasahujícím hasičům

Jen loni v prosinci evidují hasiči 1 598 požárů, z toho 293 v domácnostech a obytných domech. A počty požárů například od adventních věnců se v posledních letech množí. "Pamatujte, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet," apeluje na zodpovědnost zejména dospělých Zaoralová.

V domovech hoří vše a velmi dobře

"Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony - to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, které snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody," dodává mluvčí hasičů.

U svíček či prskavek by proto lidé měli být podle jejích rad obzvláště opatrní. "Hořící svíčka nebo prskavky je otevřený oheň, proto je nesmíme nechávat bez dozoru. Vždy, když odcházíte z domova nebo jdete spát, sfoukněte je," říká s tím, že svíčka má mít stabilní a nehořlavou podložku.

"Rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, nenechávejte je ani na poličce nebo skříni, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu." Stejné pak platí také pro adventní věnce, které jsou noční můrou všech hasičů.

"Pamatujte, že adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu s věncem, jsou určeny jen k dekoraci a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám pak věnec vzplane, je velké," upozorňuje Zaoralová.

Kapr za dvacet tisíc? Raději se poučte

Opatrnost se podle ní vyplatí také v kuchyni během přípravy tradičních pokrmů, zejména smažení kapra či řízků. Jen v roce 2010 vyjížděli hasiči k celkem 12 požárům, které způsobily právě vznícené potraviny. Loni se takto prodražila vánoční hostina rodině v Ostravě-Dubině, když jim vzplála digestoř; vánoční kapr jí tak vyšel na dvacet tisíc (více o případu zde).

"Horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení především v obličeji a na rukách. Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, tak je nejlepší pánev zakrýt pokličkou, mokrou utěrkou nebo plechem na pečení. Tím zamezíme přísunu kyslíku a oheň zhasne," radí mluvčí.

V období vánočních svátků přitom nehoří jen v domácnostech. Hasiči zmiňují jako velmi časté případy i odpady v kontejnerech, popelnicích, saze v komíně, zazděné trámy v komíně, ale i osobní auta, traviny a keře.

"Topidla a komíny byly během loňských vánočních svátků příčinou požárů v domácnostech hned dvacetkrát. Nejčastější příčinou je nesprávná obsluha i vznícení sazí v komíně. Neumísťujte do blízkosti topidel žádné hořlavé látky, žhavé částice mohou velice snadno zapálit dřevo či papír uskladněný v blízkosti kamen," uzavírá každoroční apel Zaoralová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Zeman půjde do voleb s číslem sedm, Drahošovi komise vylosovala devítku

Prezidentští kandidáti dostali čísla. Zeman má sedmičku, Drahoš devítku

Prezidentští kandidáti dostali volební čísla, s nimiž se v lednových volbách budou ucházet o hlasy voličů. Stávající...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...Najdete na iDNES.cz