Radovan Krejčíř před soudem v Johannesburgu (23. února 2016) | foto: Reuters

Krejčíř žádá o převoz do Česka. Ke všemu se přiznám, nabízí Jihoafričanům

  • 496
Radovan Krejčíř požádal jihoafrické prokurátory, aby ho nechali převézt do věznice v Česku. Nabídl jim přiznání ke zločinům, ze kterých je obviněn. Navíc hodlá svědčit o úplatcích, které údajně předal čelným představitelům policie a justice - včetně soudce, který před časem zamítl jeho vydání do České republiky.

Server News24 ve středu zveřejnil výňatky z Krejčířova údajného dopisu jihoafrickému Národnímu vyšetřovacímu úřadu (NPA). Podnikatelův advokát Eric Bryer v něm píše, že se Krejčíř přizná k obviněním výměnou za souběžné desetileté tresty za každý ze zločinů.

Psychiatr Krejčíře nevyšetří

Jihoafrický nejvyšší soud zamítl žádost obhajoby Radovana Krejčíře o psychiatrický posudek. Informoval o tom místní novinář Wisani Makhubele, který případ sleduje.

Krejčířův obhájce James Grant žádal pro svého klienta vyšetření u psychiatra minulý týden, když měl pokračovat několikrát odložený proces. Uvedl, že Krejčíř trpí bludy a nerozumí soudním postupům.

"Pro tuto žádost skutečně není důvod. Obžalovaný se snaží využít všechny možné prostředky, aby zahájení líčení zdržoval," uvedl soudce Winston Msimeski. Podle jihoafrického žalobce už Krejčířovi zřejmě docházejí nápady.

Zároveň chce být převezen do České republiky, jejíž souhlas údajně získali Krejčířovi tuzemští obhájci.

V Česku má podle advokáta zajištěnou „adekvátní bezpečnost“, cituje z dopisu server The Citizen.

Z dopisu vyplývá, že Krejčíř advokátovi sdělil, že měl „korupční tajné dohody“ s vysokými představiteli jihoafrické policie a justice.

Týká se to i soudce, který odmítl dřívější žádost České republiky o podnikatelovo vydání, napsala na svém twitterovém účtu novinářka Karyn Maughanová. V dopisu padla celkem čtyři jména včetně šéfa zpravodajské služby Richarda Mdluliho a vysokého policejního činitele Joeyho Mabasy.

Ušetříte astronomickou částku, vábí Afričany advokát

Eric Bryer v dopisu jihoafrickým prokutátorům zmínil i další motivaci, proč by měli Krejčířův převoz do vlasti posvětit. „Pokud žádost přijmete, stát ušetří astronomickou částku,“ píše.

Křišťálová Lupa 2016

Krejčíř čelí v Africe stíhání v šesti kriminálních kauzách. Zatím byl usvědčen v jednom procesu, za únos a mučení mu soud vyměřil 35 let za mřížemi (psali jsme zde). V jiné kauze je obžalován z podílu na vraždě Libanonce Sama Issy.

V České republice byl Krejčíř pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Teplárny Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5, za což dostal souhrnný trest 10,5 roku vězení. V případu tunelování Čepra jej soud poslal nepravomocně za mříže na 15 let, mimo jiné i za přípravu vraždy celníka.

Podle mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové Krejčířova žádost pro Českou republiku nic nemění, o jeho vydání musí stejně rozhodnout jihoafrický soud.

19.října 2016 v 14:08, příspěvek archivován: 19.října 2016 v 14:36

#Krejcir’s lawyers letter to the NPA offering spilt beans in exchange for extradition. https://t.co/RdGdnmtNn3

Krejčíř byl v únoru odsouzen na 35 let vězení:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video