Více než dvě třetiny radničních listů nedávají žádný prostor opozici. Ilustrační foto.

Více než dvě třetiny radničních listů nedávají žádný prostor opozici. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Radniční listy: stranické tlampače za veřejné peníze

  • 101
Radniční noviny jsou hlásnými troubami místních vládnoucích stran. Jsou hrazené z obecních prostředků, tedy z peněz všech občanů, ale jen výjimečně dají prostor opozici, vyplývá z analýzy sdružení Oživení. Mnohdy jde až o totalitu názorů radních, říká koordinátor projektu Oldřich Kužílek.

Sdružení Oživení ve spolupráci s Otevřete.cz zkoumalo obecní periodika, která jsou financována z veřejných prostředků. Pilotní průzkum ukázal, že dvě třetiny radničních novin nepřipouští jiný názor, než má strana, která radnici vládne.

"Z našeho pilotního výzkumu vyplývá, že radniční periodika jsou neobjektivní, řekl bych dokonce, že se v mnoha případech jedná o tvrdou cenzuru, možná až totalitu názorů pánů radních," tvrdí Oldřich Kužílek. Na tento typ tiskovin se podle něj ročně vydá nejméně půl miliardy korun.

Tři pětiny novin nepřipouští jiný názor
V úvodní části dlouhodobějšího projektu Radniční listy bez cenzury bylo analyzováno 58 periodik. Pouze osmnáct z nich bylo přístupných i odlišným názorům.

Klíčovým parametrem byl takzvaný Index různosti názorů (IRON), který vyjadřuje prostor, který je věnován politickým záležitostem, k ploše věnované alternativním názorům k nim.

Nejsvobodnější v tomto ohledu byla periodika vydávaná v Kraslicích na Karlovarsku a v Ledči nad Sázavou na Vysočině. "V sedmdesáti procentech případů ale radnice jiný názor než svůj nepřipouští," shrnul výsledky Kužílek.

Radnice: Názor opozice mate veřejnost
Negativní výsledek ilustruje na Petrovickém zpravodaji jedné z pražských čtvrtí. "Opozice zde nemá žádnou možnost se vyjádřit. Noviny nezveřejnily ani zákonné žádosti o odpověď. Podle radnice opozice nemá pravdu a jen by mátla veřejnost."
 
Petrovický zpravodaj je podle autorů projektu cenzurován. Nejvyšší správní soud kvůli němu dokonce zrušil výsledky senátních voleb v roce 2004. Speciální číslo totiž poškodilo lidoveckého kandidáta.

Terčem kritiky jsou i noviny pražského magistrátu ovládaného koalicí ČSSD a ODS. Ostatní strany - třeba SNK ED nebo zelení - nejsou spokojené, jaký prostor v listu dostávají. "O čem jiném mají být radniční noviny, nežli o radnici," řekl k těmto výtkám primátor Pavel Bém časopisu A2.

Syndikát: Je to pole neorané
Předseda Syndikátu novinářů ČR Miroslav Jelínek připomíná, že pro vydávání radničních novin neexistují žádná pravidla. "Je to pole neorané. Jde čistě o záležitost radnice, ona rozhoduje, jak noviny budou vypadat. Většinou si v nich dělají reklamu starostové," říká. "Napadnout případné neobjektivní nebo jednostranné informování radničních listů musí sama veřejnost."

 

Házíte svoje radniční noviny do koše, nebo je čtete? Blíží se komunální volby a právě radniční noviny jsou často prostorem, který strany vládnoucí v obcích rády zneužívají pro předvolební kampaň. A to za prostředky daňových poplatníků. Redakce iDNES.cz vyzývá čtenáře, aby se podělili o zkušenost s obecními novinami. Své názory můžete psát sem. Děkujeme.

Haló Brno, hovoří k vám ODS
Šéf syndikátů zmínil i dřívější diskuse kolem brněnských radničních novin Haló Brno (pod tímto názvem však přestaly loni vycházet). O listu, který vycházel v nákladu 172 tisíc výtisků a informoval o aktivitách radnice pod taktovkou ODS, psal loni týdeník Respekt.

V roce 2004 například Brnem hýbala vypjatá diskuse o možném přesunu hlavního nádraží, která vyvrcholila referendem. Haló Brno informovalo výhradně o výhodách přesunu. Opačný názor se na stránky nedostal.

Brněnské radniční noviny se nyní jmenují Brněnský Metropolitan. "Od prvního čísla vedeme na internetu www.bmbrno.cz rubriku Viděno z druhé strany, která je určena opozici," reagovala na článek iDNES.cz redaktorka časopisu Zuzana Gregorová. Přidala pochvalu od čtenáře Vladimíra Valdy. "Byl jsem upřímně překvapen, že můj polemický příspěvek k dopravní problematice byl prakticky doslovně uveřejněn a váš přístup k obsahu kritiky byl otevřený a nevyhýbavý."

"Je to hlásná trouba vedení města, tedy ODS a lidovců, i když oficiálně by měly mít šanci dostat se tam i opoziční strany," řekl iDNES.cz Brňan, který si nepřál být jmenován. Většina oslovených prý brněnské noviny háže rovnou do koše. Ve smetí by tak ročně mohlo končit téměř dva a půl milionu z peněz daňových poplatníků.

Pošli třeba dotaz, napiš petici
Podle Miroslava Jelínka ze syndikátu novinářů by nebylo moudré problematiku řešit změnami v tiskovém zákoně. "Náš zákon je nejliberálnější v Evropské unii, jakýmkoliv zásahem tímto směrem by byl narušen," domnívá se.

Nespokojení občané moc možností obrany nemají. "Neexistují ale žádné tvrdší právní páky, než je právo petiční, urgování a dotazování zastupitelů, případně právo na odpověď, které zaručuje tiskový zákon," sdělila iDNES.cz Helena Svatošová z nevládní organizace Iuridicum Remedium, která se právní analýze radničních novin věnovala.

Bílé vrány
Podle Miroslava Jelínka ale existují i bílé vrány. "Jsou radniční noviny, které mají vysokou úroveň, dávají prostor i opozičním názorům, na jejich stránkách je vedena veřejná diskuse."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video