Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice začala odtahovat auta

  19:28aktualizováno  19:28
Praha - Proti špatně parkujícím autům zakročila první městská část. Až do 30. listopadu prohlásil místní odbor dopravy střed města za oblast veřejného zájmu. To znamená, že souhlas k odtažení vozidla nemusí dát v této době policista, ale stačí k tomu příkaz městského úředníka či zaměstnance Technické správy komunikací. Důvodem radnice je hlavně to, že někteří řidiči parkují skoro každý den nedovoleně v tak zvané modré zóně, kde smí stát pouze vozy lidí, kteří zde bydlí.

Místostarosta Prahy 1 Pavel Vlach tvrdí, že jedině tímto způsobem přinutí motoristy dodržovat dopravní značky. "Nic jiného na ně neplatí," podotkl. Městští strážníci sice mohou nasazovat autům botičky, ale místo se tak neuvolní.

Prohlášení některých míst v centru Prahy za oblast veřejného  zájmu umožňuje zákon o pozemních komunikacích.   Toto opatření vyhlašuje odbor dopravy týden dopředu. Musí zde také nechat umístit přenosné dopravní značky Zákaz stání.

Radnice Prahy 1 k němu sáhla již dvakrát na dobu čtrnácti dnů. Poprvé tak učinila v červnu. V tu dobu odtahové služby odtáhly  z centra na záchytná parkoviště dvě stě padesát aut.

Situace se vyvíjí podobně i nyní. Jenom v pondělí marně hledalo svá auta dvacet řidičů, protože je nechali stát na zakázaných místech.

Místostarosta Vlach však míní, že radnice by vůbec nemusela k podobným krokům sahat, kdyby si policie plnila své povinnosti. "Podle zákona mohou nechat odtáhnout každé auto, které stojí bez povolení na vyhrazeném parkovišti."

Pražská policejní mluvčí Eva Brožová mu však oponuje a tvrdí, že policisté nemohou nařídit odtažení vozidla. Podle ní strážci zákona mohou nařídit odtažení vozu pouze tehdy, když brání silničnímu provozu. "Jestliže auto zastaví v místě, kde ostatní kolem něj nemohou projet, pak je může policista nechat odtáhnout," řekla mluvčí Brožová.

To se však podle ní netýká případů, kdy vůz obsadí na vyhrazeném parkovišti místo, které si platí někdo jiný. Tedy v zóně placeného státní.

Od příštího měsíce se však může řidičům častěji stávat, že svá špatně zaparkovaná auta najdou na odstavných parkovištích. Radnice Prahy 1 chce střed města trvale vyhlásit za zónu veřejného zájmu.

Do této doby jí v tom bránily podle starosty Prahy 1 Jana Bürgermeistera hádky právníků kolem zákona. "Nakonec se však shodli na tom, že tak učinit můžeme," dodal.

Technická správa komunikací má však málo techniků, kteří rozhodují o odtažení. Proto tuto práci přenechá Praze 1. "Od začátku příštího měsíce již budou o odtazích rozhodovat naši pracovníci," potvrdil Bürgermeister.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz