K bizarnímu konci spěje kauza vily Miloše Holečka z Pardubic. Ten si začal před

K bizarnímu konci spěje kauza vily Miloše Holečka z Pardubic. Ten si začal před čtyřmi lety budovat nedaleko soutoku Labe a Chrudimky rodinný dům. Na okázalou stavbu však neměl stavební povolení. A co víc, ani ho získat nemohl. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Radnice trvá na demolici vily postavené načerno v parku

  • 720
Příští týden vydá pardubický stavební úřad nařízení o odstranění vily, kterou za deset milionů korun postavil načerno v pardubickém parku podnikatel Miloš Holeček. Ten se proti demolici hodlá bránit i u soudu. Říká, že za jeho problémy můžou politici.

V novodobé historii Pardubic se jedná o první případ, kdy by úřady nechaly zdemolovat nějaký načerno postavený dům. Případ majitele několika pardubických nemovitostí, který postavil své prosklené sídlo v rozporu s územním plánem města, ale podle primátorky města Štěpánky Fraňkové jinak, než nařízením demolice řešit nelze.

Historie sporu o vilu

Miloš Holeček získal pozemky v pardubickém parku Na Špici v restituci. Na části z nich legálně vyrostly tři luxusní domy.

Na poslední parcele si Holeček naplánoval stavět sám. V roce 1999 dostal povolení na její oplocení. Většina zahrady kolem domu ale spadá v územním plánu města do rekreační zeleně, kde se nesmí stavět.

Přesto tam Holeček začal v roce 2008 stavět načerno své sídlo. Dostal za to už pokutu 200 tisíc a zákaz pokračovat. Vila už je ale téměř dokončená. Příští týden úředníci vydají nařízení o jejím zbourání. Holeček se proti němu odvolá.

"Vyhlášky, směrnice, zákony bychom měli dodržovat všichni. V této době existuje jediné možné řešení, a to je demolice vily," řekla jasně Fraňková.

Její vize se pomalu začne naplňovat už příští týden. "Ve věci vily pana Holečka nemůžu postupovat jinak, než že vydám nařízení o odstranění stavby. Stihnu to nejspíš příští týden," řekla vedoucí stavebního úřadu prvního obvodu Lenka Tobolková.

Neznamená to ale, že by se už v nejbližší době zakously do nelegálně vybudované stavby bagry. Jen začíná další kolo sporu mezi Holečkem a úřady. "Pan Holeček určitě podá odvolání proti nařízení. I když s ním neuspěje, obrátí se na soud. Pak je ve hře ještě Nejvyšší správní soud. Celé to může trvat roky. Bude to určitě běh na dlouhou trať," řekla Lenka Tobolková. 

Přitom honosný dům nemůže dostat ani dodatečné povolení, protože na jeho místě má být podle územního plánu rekreační zeleň. "Může se tam postavit maximálně dětské hřiště, cyklostezka, ale rozhodně ne dům," uvedla Tobolková.

Sám Holeček se hlásí k tomu, že začal stavět bez povolení a je prý připraven na všechny možné sankce. Nechápe ale, proč by se měl dům bourat. Tvrdí, že měl s politiky dohodu, podle které měl být územní plán změněn v jeho prospěch.

Politici mu prý slíbili vstřícnost a on jim nedělal problémy

"Bohužel jsem byl naivní a věřil jsem slovu politiků. Písemně nemám nic. Jednání jsem vedl třeba s bývalým náměstkem primátora Michalem Koláčkem," uvedl Holeček s tím, že za příslib vstřícnosti nedělal naopak městu problémy s opravou Pasáže či stavbou protipovodňové zdi. "Všude tam jsem měl pozemky a mohl jsem stavby lehce blokovat. To jsem však dělat nechtěl, myslel jsem, že stejně vstřícné bude i město," řekl Holeček.

Park Na Špici je zelená oáza klidu. Tady by chtěl bydlet každý

Michal Koláček ovšem dohodu popírá. "Žádný takový slib není nikde zaznamenán," uvedl Koláček.

Situaci Holečka navíc nezlepšuje ani to, že se spory mezi oběma stranami už jednou vyhrotily kvůli opravě secesních domů v Jindřišské ulici, které podnikatel opravil bez souhlasu památkářů. Holeček však i přesto stále sází na domluvu. Podle něj je pořád možné, aby na části zahrady, kde stojí jeho dům, zastupitelé změnili územní plán.

Při jejich přesvědčování bude mít docela silnou pozici. Vlastní totiž pozemky v místech, kde má jednou vést severovýchodní obchvat města. "Nechci nikoho vydírat, jen stále věřím ve zdravý rozum. Doufám, že se normálně domluvíme a že politici splní, co mně slíbili. Pak jim nebudu dělat problémy," dodal Holeček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video