Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice si oblíbily bezpečnostní kamery

  18:16aktualizováno  18:16
Praha - Policie i vedení městských částí si kamery dohlížející na zloděje v Praze nemůže vynachválit. Systém kamer umístěných na frekventovaných ulicích a vytipovaných místech se osvědčil i na území Prahy 7 a 4. Radnice obou městských částí se proto rozhodly, že jejich počet se ještě letos zvýší. "Kamerový systém totiž podstatně snižuje kriminalitu a zvyšuje bezpečnost lidí," shodli se starostové Zdeněk Hovorka a Tomáš Dub.

Čtvrtá městská část má v ulicích osm kamer. Nyní se rozhoduje, kam dá další tři. Uvažovaná místa ale tají. Podle starosty Hovorky proto, že nejvíce kapesních zlodějů a dalších pachatelů se podaří chytit krátce po umístění kamer.

Kamerou chytli sprejera

Praha 7 má podle svého starosty Duba šest kamer a do konce roku jich chce mít 14. Radnice sedmé části naopak zveřejnila mapku, zachycující současnou i budoucí síť kamerového systému. Náklady na jednu kameru představují podle starosty až 880 tisíc korun. Jsou do nich totiž zahrnuty i peníze na vybudování přenosových tras a operačního sálu, v němž jsou záběry z ulice sledovány. "Náklady ale platíme na půl s magistrátem," uvedl starosta.

Zřizovatelem městského kamerového systému v Praze je magistrát. Jeho úkolem je dohled nad bezpečností provozu na rušných křižovatkách a komunikacích a místech se zvýšeným počtem nehod. Kamery jsou i v metru a tam, kde více hrozí pouliční kriminalita, například kapesní krádeže či vloupání do aut.

KAMEROU DO BYTU
Obyvatelé domu v Lamačově ulici na Barrandově si stěžují, že jim policejní bezpečnostní kamera narušuje soukromí. Kamera umístěná nad křižovatkou naproti jejich domu má za úkol sledovat dění v okolí, ale podle správce objektu je také schopná nahlížet do bytů. Více čtěte ZDE
VIDEOREPORTÁŽ najdete ZDE
Policie chválí kamerový systém
Systém kamer umístěných na pražských ulicích se podle policejního mluvčího Jana Holuba osvědčil. "Například 18 kamer instalovaných v prvním obvodu přispělo k zadržení 23 pachatelů trestné činnosti," řekl Holub. Kamery pomáhají policii v Praze 1 již od října loňského roku.

"Kamerový systém přispívá k částečnému vytlačení kriminality z určitých lokalit," uvedl mluvčí. Pořízené záznamy pomáhají policii zejména v boji s pouliční kriminalitou, slouží například k monitorování podvodné směny peněz či distribuce drog.

Policisté podle záznamů také identifikují lidi, kteří na sledovaných prostranstvích zanechali podezřelé předměty či balíčky.

Zřizovatelem městského kamerového systému v Praze je magistrát, republiková policie jej užívá. Systém je zaměřen na dohled nad bezpečností silničního provozu na rušných křižovatkách a komunikacích a místech se zvýšeným počtem nehod. Kamery jsou umístěny také v metru a na těch místech hlavního města, kde lze
předpokládat větší výskyt pouliční kriminality - například kapesních krádeží či vloupání do aut.

"Místa, kde jsou kamery umístěny, lze samozřejmě podle potřeby obměňovat," poznamenal Holub. Zkušenosti policie s kamerovým systémem označil za jednoznačně dobré. Počet kamer instalovaných v Praze odhadl na několik desítek.

Policejní mluvčí řekl, že kamerový systém je jedním z faktorů, který přispívá ke snížení trestné činnosti. "Není to ovšem samozřejmě samospasitelné. Kamerový systém jako čistě technický prostředek pochopitelně nemůže kriminalitě zabránit, může nám pouze pomoci situaci v dané lokalitě dokumentovat a vyhodnocovat," prohlásil Holub.

Pomocí těchto záběrů z bezpečnostní kamery policisté dopadli dva sprejery přímo při činu. (12. února 2001)

Záběrem policejní kamery lze sledovat i dění v bytech naproti. Správce domu proti tomu protestuje. (1. srpna 2001)

Tato kamera v Lamačově ulici na Barrandově vadí obyvatelům protějšího domu. (1. srpna 2001)

Posláním kamery je sledovat dění na přilehlých ulicích, kde dochází k trestné činnosti. (1. srpna 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Začátek týdne proprší, teploty budou až k víkendu stále klesat

(Ilustrační snímek)

Po víkendových vedrech nastane v pondělí mírné ochlazení a odpoledne déšť na většině území. Teploty se budou držet...

Text koaliční smlouvy chceme mít hotový do dvou týdnů, řekl Faltýnek

Jaroslav Faltýnek (ANO) komentuje vývoj povolebních vyjednávání. (31. 10. 2017)

Vyjednávání o vládě možná spějí ke konci. Hnutí ANO chce mít do čtrnácti dnů hotový návrh koaliční smlouvy. V pátek...

Smrt stisknutím tlačítka? Čeští poslanci jsou k eutanazii zdrženliví

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Má se do českých zákonů dostat právo na asistovanou sebevraždu, neboli eutanazii? Některé země světa ji umožňují a na...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz