Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obří komplex u Dasného dráždí Budějovice, snaží se ho zastavit

  16:25aktualizováno  16:25
Mezi Českými Budějovicemi a Dasným má vyrůst rozsáhlý areál s nákupním centrem, parkovištěm a možná i byty. Pozemky už investor vykoupil. Českobudějovická radnice se stavbou však nesouhlasí.

Za Vrbenskými rybníky směrem na Dasný je pole, kam se létají pást divoké husy. Nyní tam možná vyroste obří nákupní centrum. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Areál je naplánovaný na poli, kam se létají pást divoké husy, protože nedaleko je přírodní rezervace Vrbenské rybníky, kde hnízdí tisíce ptáků. "Po ztrátě této lokality by musely hledat nové místo," konstatoval ornitolog Jiří Pykal.

Za vším stojí rakouský investor, kterého zde zastupuje společnost Aracena. Zatím nikdo neupřesnil, kdy by se mohlo začít stavět, nicméně je zpracovaná projektová dokumentace, kterou měla na starost společnost A+U DESING.

Areál leží v katastru Bavorovic, které spadají pod Hlubokou

Jedno je jisté, vedení českobudějovické radnice je zásadně proti této stavbě. Obavy panují především z negativních dopadů na dopravu v Českém Vrbném a okolí. Náměstkyně primátora Ivana Popelová proto už na krajský úřad, ale i stavební úřad v Hluboké nad Vltavou odeslala odmítavé stanovisko města.

"Rovněž jsme požádali, abychom byli účastníky všech řízení spojených s touto stavbou," upozornila Popelová.

V tuto chvíli se totiž Budějovičtí zapojit nemohou, protože areál neleží v katastru Budějovic, ale na území Bavorovic, jež spadají pod Hlubokou nad Vltavou.

Na krajském úřadě dosud posuzovali pouze záměr výstavby technické a dopravní infrastruktury zóny. Úřad k tomu minulý týden vydal stanovisko s informací, že stavba může mít významný negativní vliv na životní prostředí, samotného komplexu se to však přímo netýká.

Faktem je, že dnes po silnici mezi Českými Budějovicemi a Dasným projede v průměru 14 130 aut denně. Pokud by u výpadovky stálo nákupní centrum, provoz by se dostal až přes 32 tisíc vozidel za den.

V místě se tak mimo jiné počítá s rozšířením vozovky o další dva jízdní pruhy a kruhovou křižovatku. Na stránkách společnosti Aracena, která má už vykoupené potřebné pozemky, je pak projekt zakreslen do mapy také s obchvatem kolem obce Dasný.

Starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa upozornil, že o vzniku komerční zóny se v lokalitě u Dasného uvažovalo poprvé před 10 až 12 lety. "Investor v místě vykoupil potřebné pozemky asi od 35 vlastníků, všichni byli potomky sedláků z Bavorovic. To pro nás bylo klíčové," doplnil Jirsa.

Nový komplex má vyrůst u výpadovky z Budějovic na Písek.

Nový komplex má vyrůst u výpadovky z Budějovic na Písek.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz