Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice přitvrdila v boji s neplatiči

  11:32aktualizováno  11:32
Praha - Žižkovská radnice v boji s neplatiči nájemného přitvrdila. Má nyní 48 pravomocných rozsudků na vyklizení bytu a vede víc než 250 dalších soudních sporů, ve kterých se svolení k výpovědi nájmu domáhá. Zatímco donedávna mohla radnice Prahy 3 využívat pouze jediného exekutora, nyní jich má k dispozici šest, navíc začne využívat i soukromníky. Mezi několika chystanými březnovými zásahy by měl být i jeden dramatický - za silnější policejní asistence se exekutor pokusí vyklidit dva byty v romském "domě hrůzy" v Roháčově ulici.

Překvapení sousedé se ve středu 20. února dopoledne srocovali na chodbě činžovního domu v žižkovské Viklefově ulici. "Tak konečně bude klid," radovali se po chvíli. Do domu totiž vstoupil exekutor se stěhováky, aby navždy ukončili zdejší problematické živoření rodiny Lakatošových.

Byt však byl prázdný, Lakatošovi se o "přepadovce" dozvěděli a se všemi svými cennostmi zmizeli. Zůstaly po nich dvě špinavé místnosti: v nich tři zažloutlé postele, rozbitá kamna a nefunkční záchod i televize, pár prázdných lahví od piva.

Nikdo ze sousedů nesmutnil: "Řvali tu a televize jim šla na celý barák," vypráví ve dveřích vedlejšího bytu sousedka Jaroslava Beníšková. "Střídalo se tam taky hodně lidí, někdy jich bylo i sedmnáct," dodává.

Osud vystěhované rodiny je pohnutý: někdejší oprávněná nájemkyně je od roku 1998 v pardubické věznici a na svobodu by se měla dostat až za pět let. Ačkoli měla byt k dispozici pouze do roku 1999, až do minulého týdne tu ilegálně žila její matka a také nejmladší dítě. Další čtyři potomci jsou rozmístěni v ústavech.

Bydlení zadarmo využíval také její bratr se svou družkou. I ta měla pět dětí. "Při občasných kontrolách se to tam dětmi skutečně hemžilo," vzpomíná mluvčí Prahy 3 Petr Blažek. Přitom byla odpojená elektřina a nefungoval ani plyn. Ačkoli je velmi nepravděpodobné, že by Lakatošovi splatili devadesátitisícový dluh, Praha 3 bude moci po rekonstrukci nabídnout byt pro někoho ze stovek sociálně potřebných žadatelů.

"O to nám jde, a proto jsme se rozhodli maximálně přitvrdit boj s neplatiči. Moc nám pomohlo, že se podstatně zlepšila možnost vykonat pravomocné rozsudky." říká Blažek.

Stěhováci vyklízí žižkovský byt, ve kterém až do minulého týdne neoprávněně přebývali neplatiči. (20. února 2002)

Jeden z mladých stěhováků vyklízí žižkovský byt, ve kterém až do minulého týdne neoprávněně přebývali neplatiči. (20. února 2002)

Stěhovák vyklízí žižkovský byt, ve kterém až do minulého týdne neoprávněně přebývali neplatiči. (20. února 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz