Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice je prý zbytečně drahá

  17:44aktualizováno  17:44
Brno - Nové sídlo Úřadu městské části v Brně-Bystrci, jehož otevření se plánuje v příštích týdnech, vzbuzuje rozpaky. Ozývají se hlasy, které kritizují jak nákladnost projektu, tak architektonickou podobu díla. Radnice vznikla opravou chátrající školy. Moderní skleněná přístavba některým místním vadí, neschvalují ani to, že bývalá škola vyrostla o dvě patra.

Představitelé městské části připouštějí, že se jejich sídlo prodraží o tři miliony korun. "Rekonstrukce nemusela být tak rozsáhlá. Navíc mám pocit, že stavba architektonicky nezapadá do historického okolí," míní Jana Pálková, která bydlí vedle novostavby. Shoduje se s ní žena, která vzhledem ke svému zaměstnání na úřadu nechce být jmenována: "Kdyby se dům citlivě opravil, nikdo by nic nenamítal. Ale kvůli té spoustě nadbytečných okras lidé říkají, že se mohly peníze využít jinak."

Historie bystrcké radnice
Když počátkem 90. let vznikla městská část, hledali radní, kde by se usadili. "Končila tehdy dostavba bystrckého sídliště a z jednoho paneláku se zrovna vystěhovávali dělníci, kteří tam měli ubytovnu. Proto se úřad nastěhoval do této budovy," popisuje současný starosta Svatopluk Beneš. "Nepracovali jsme sice v klasických kancelářích, ale mělo to některé výhody. Například několik kuchyní a koupelen v jednom patře, což už nikdy mít nebudeme," dodal.
Na opravu přispělo Brno víc než 45 milionů korun. Peníze však nestačily, proto musela městská část sáhnout do vlastní pokladny a investovat přibližně tři miliony navíc. "Kdybychom měli víc peněz, potřebovali bychom i ty," přiznal starosta Bystrce Svatopluk Beneš a dodal: "Se skleněnou přístavbou jsem já osobně nesouhlasil, nechtěl jsem konfliktní stavbu, ale radní mě přehlasovali. Nemyslím si ovšem, že je objekt předimenzovaný. Kromě úřadu, kde pracuje sedm desítek zaměstnanců, tam bude také revír městské policie, která potřebuje skladiště či místnost pro zadržené," uvedl Beneš.

Ve skleněném tubusu má být výtah a schodiště, celá budova je projektovaná pro bezbariérový přístup.

Úřad dosud sídlil v klasickém panelovém domě. Ten ovšem přestal vyhovovat, proto bylo rozhodnuto, že se objektu vrátí jeho původní funkce - desítky kanceláří se změní na byty. "Zabili jsme tak dvě mouchy jednou ranou. Uvolnili obytný dům pro bydlení rodin, a ještě opravili školu, která by vzhledem k úbytku dětí nebyla stejně využívaná," vysvětlil bystrcký starosta.

Vzhled nové radnice hájí místostarosta Jiří Altman: "Na konečné soudy je brzy, některé detaily se teprve dopracovávají. Například nátěry, zeleň, okolí stavby. Architekt chtěl propojit starší sloh s moderními prvky a myslím, že se mu to povedlo. Radnice má symbolizovat dvě tváře Bystrce - historickou a novější - na jejichž rozhraní stojí," uvedl Altman.
Co se týče vybavení, připustil Altman, že některé požadavky byly změněny: "Místo linolea jsme chtěli dláždění chodeb, lepší telefonní ústřednu, ale to jsou několikatisícové položky. Nábytek bude z té nejlevnější nabídky," upřesnil místostarosta.

V jakých podmínkách pracují radnice brněnských městských částí?
Tuřany
- Úřad sídlí v bývalé jezuitské koleji z roku 1666. V posledních desetiletích neprošel historický objekt náročnější rekonstrukcí, dělají se tam jen nejnutnější opravy. Kanceláře mají nábytek ještě z dob socialismu.
Líšeň - První, hlavní část nové radnice byla slavnostně otevřena 2. října 1995. Novostavba stála zhruba 56 miliónů korun, o pár let později k ní přibylo několik kanceláří za dva milióny. Dosud není dobudován slavnostní sál, který má v budoucnu využívat Mahenova knihovna
Maloměřice, Obřany - Úřad se nachází v bývalém kulturním domě. Využívá jen část objektu, ve zbylých patrech je například sqash, restaurace i podnikatelé.
Židenice - Budova z předminulého století, v níž sídlí žideničtí úředníci, prošla generální opravou na přelomu 70. a 80. let. Vzhledem k nárůstu agendy byla část úřadu přestěhována do bývalé školky, jejíž rekonstrukce si vyžádala necelé dva milióny korun.

Nové sídlo radnice Brno-Bystrc

Nové sídlo radnice Brno-Bystrc

Dosavadní sídlo radnice Brno-Bystrc

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz