Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice ignorují možnost smírčích rad

  9:26aktualizováno  9:26
Praha - Představitelé pražských radnic zatím jen minimálně využívají velmi dobrou možnost, jak řešit mnohé sousedské spory mezi lidmi - a to přes smírčí rady, které mohou radnice u svých úřadů vytvořit. Rozhádaní občané se tak nemusí vůbec dostat před soud, který je stojí velké peníze, ale mohou se v klidu dohodnout podstatně dříve, a to bez jakýchkoliv finančních nákladů. Jednou z výjimek, kde tento způsob řešení konfliktů zavedli už koncem minulého volebního období, byla devátá městská část.

Dnes by jej ovšem hledali občané marně. Po příchodu nového vedení vysočanské radnice experiment skončil. "Neoživilo se to," tvrdí místostarosta Zdeněk Davídek. Celý projekt totiž padl s odchodem minulé tajemnice úřadu, která za ním stála.

Vedoucí občansko-správního odboru v Praze 9  Radka Fleischmannová míní, že rozjezd smírčí rady nebyl příliš úspěšný. "Odbory se o smír snaží samostatně, ale je těžké dostat k jednání obě strany najednou," podotkla.

Špatně vypadá situace také v Praze 4, kde jsou pouze proškolení pracovníci. Nyní smírčí rada začala fungovat ve druhé městské části. Podle členky této rady Barbary Resnerové se na ně mohou lidé obracet při sousedských a manželských sporech, konfliktech mezi majiteli domů a nájemníky, rodiči a dětmi i při sporech mezi úřady a obchodními partnery. "Jednání jsou neveřejná, dobrovolná a rychlá, bez dlouhých čekacích lhůt," upozornila Resnerová.

Dana Rabiňáková, ředitelka Centra pro vyjednávání a řešení konfliktů, jež vznik smírčích rad iniciuje, tvrdí, že procento úspěšnosti řešení sporů je vysoké. Při své práci vycházejí mediátoři ze zahraničních zkušeností. "Sice nevedeme podrobnou statistiku, ale zhruba dvě třetiny případů se dají řešit smírčí cestou," konstatovala.

U sporů, které se k radě dostanou, se velmi často ukáže, že problém ani problémem není. "Nakonec zjistíme, že obě strany vlastně měly jen klapky na očích a kvůli nim neviděly, jak z  toho ven," uvedla Rabiňáková.

Lidem ve smírčích komisích se dohody mezi lidmi většinou daří, což potvrdila Eva Panašová, která stála v čele takové rady při smíchovské radnici přes sedm let. Letos se však její existence stala minulostí. Přitom na kontě měla okolo sto sedmdesáti vyřešených sporů.

Panašová řekla, že lidé hledali hlavně pomoc, když je chtěl domácí vystěhovat nebo jim nedovolil vyměnit byt či požadoval vysokou činži.

"Jeden z prvních případů byl až dětský. Nájemníci rodinné vilky najednou začali mít spory kvůli čištění komínu až na sebe přestali mluvit," uvedla. "Jako prostředník jsem jednáním s nimi strávila dva dny a nakonec nechtěli ani písemnou dohodu a celá záležitost skončila smírem," konstatovala.

Radní Prahy 5 Lucie Boubelíková je však raději pro občanské poradny. "Jsou funkční, a zjistili jsme, že řeší podobné problémy," prohlašuje.

Sousedskými vztahy se dle ní sice poradny  nezabývají, ale ty prý jsou zase v kompetenci občansko-správního odboru. "Smírčí rada suplovala práci poradny a odboru," míní Boubelíková. Zároveň však přiznává, že vyškolené lidi k vyjednávání smíru tyto instituce nemají.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Náměstek Dolínek promluví v Rozstřelu o následcích pádu trojské lávky

Petr Dolínek o budoucnosti lávky v pražské Troji

Na pražském Císařském ostrově pokračuje odklízení trosek pěší lávky, která se zřítila začátkem prosince. Zranili se...

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz