Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice ignorují možnost smírčích rad

  9:26aktualizováno  9:26
Praha - Představitelé pražských radnic zatím jen minimálně využívají velmi dobrou možnost, jak řešit mnohé sousedské spory mezi lidmi - a to přes smírčí rady, které mohou radnice u svých úřadů vytvořit. Rozhádaní občané se tak nemusí vůbec dostat před soud, který je stojí velké peníze, ale mohou se v klidu dohodnout podstatně dříve, a to bez jakýchkoliv finančních nákladů. Jednou z výjimek, kde tento způsob řešení konfliktů zavedli už koncem minulého volebního období, byla devátá městská část.

Dnes by jej ovšem hledali občané marně. Po příchodu nového vedení vysočanské radnice experiment skončil. "Neoživilo se to," tvrdí místostarosta Zdeněk Davídek. Celý projekt totiž padl s odchodem minulé tajemnice úřadu, která za ním stála.

Vedoucí občansko-správního odboru v Praze 9  Radka Fleischmannová míní, že rozjezd smírčí rady nebyl příliš úspěšný. "Odbory se o smír snaží samostatně, ale je těžké dostat k jednání obě strany najednou," podotkla.

Špatně vypadá situace také v Praze 4, kde jsou pouze proškolení pracovníci. Nyní smírčí rada začala fungovat ve druhé městské části. Podle členky této rady Barbary Resnerové se na ně mohou lidé obracet při sousedských a manželských sporech, konfliktech mezi majiteli domů a nájemníky, rodiči a dětmi i při sporech mezi úřady a obchodními partnery. "Jednání jsou neveřejná, dobrovolná a rychlá, bez dlouhých čekacích lhůt," upozornila Resnerová.

Dana Rabiňáková, ředitelka Centra pro vyjednávání a řešení konfliktů, jež vznik smírčích rad iniciuje, tvrdí, že procento úspěšnosti řešení sporů je vysoké. Při své práci vycházejí mediátoři ze zahraničních zkušeností. "Sice nevedeme podrobnou statistiku, ale zhruba dvě třetiny případů se dají řešit smírčí cestou," konstatovala.

U sporů, které se k radě dostanou, se velmi často ukáže, že problém ani problémem není. "Nakonec zjistíme, že obě strany vlastně měly jen klapky na očích a kvůli nim neviděly, jak z  toho ven," uvedla Rabiňáková.

Lidem ve smírčích komisích se dohody mezi lidmi většinou daří, což potvrdila Eva Panašová, která stála v čele takové rady při smíchovské radnici přes sedm let. Letos se však její existence stala minulostí. Přitom na kontě měla okolo sto sedmdesáti vyřešených sporů.

Panašová řekla, že lidé hledali hlavně pomoc, když je chtěl domácí vystěhovat nebo jim nedovolil vyměnit byt či požadoval vysokou činži.

"Jeden z prvních případů byl až dětský. Nájemníci rodinné vilky najednou začali mít spory kvůli čištění komínu až na sebe přestali mluvit," uvedla. "Jako prostředník jsem jednáním s nimi strávila dva dny a nakonec nechtěli ani písemnou dohodu a celá záležitost skončila smírem," konstatovala.

Radní Prahy 5 Lucie Boubelíková je však raději pro občanské poradny. "Jsou funkční, a zjistili jsme, že řeší podobné problémy," prohlašuje.

Sousedskými vztahy se dle ní sice poradny  nezabývají, ale ty prý jsou zase v kompetenci občansko-správního odboru. "Smírčí rada suplovala práci poradny a odboru," míní Boubelíková. Zároveň však přiznává, že vyškolené lidi k vyjednávání smíru tyto instituce nemají.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Matka dívky, která se ubodala, žaluje záchranáře. Soud se jich zastal

Aneta Rodová s maminkou

K soudu se dostala jedna z nejpodivnějších tuzemských sebevražd. Třiadvacetiletá Aneta Rodová zemřela v září 2014 poté,...

Další z rubriky

Zmizet chtěl sám, myslí si manželka pohřešovaného olomouckého radního

Vlivný člen olomoucké ČSSD, radní a ředitel městských technických služeb...

Policisté už třetí týden pátrají po vlivném politikovi ČSSD z Olomouce Miroslavu Petříkovi. Ve středu 9. května ho...

ROZSTŘEL: Proč hrozí Česku sucho? Odpoví bioklimatolog Trnka

Ilustrační foto

Výrazné sucho, které připomíná situaci během vrcholného léta, příliš nezbrzdily ani přeháňky a bouřky z uplynulého...

VIDEA TÝDNE: Královská svatba, zastřelený lupič a výbuch Plíškové

Princ Harry a Meghan Markle se vzali v kapli svatého Jiří na hradě Windsor 19....

Největší událostí uplynulého týdne byla jednoznačně svatba britského prince Harryho s herečkou Meghan Markle. Své ano...

Najdete na iDNES.cz