Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice dávají lidem místo dávek potravinové lístky

  9:20aktualizováno  9:20
Bydlíte v Praze 2, 6 nebo 12 a znáte někoho, kdo si chodí na úřad pro sociální dávky a pak je propíjí v hospodě? Pokud se vám nelíbí, že část vašich daní končí právě takto, potěší vás nejspíš rozhodnutí radnice. Ta totiž chce se zneužíváním dávek skoncovat, nebo je alespoň omezit.
Mnoho lidí zneužívá sociální dávky k nákupu alkoholu cigaret. Tomu by měl být konec

Mnoho lidí zneužívá sociální dávky k nákupu alkoholu cigaret. Tomu by měl být konec | foto: Monika TomáškováMF DNES

Uvedené tři úřady budou od března lidem místo peněz dávat poukázky na nákup potravin a základních potřeb. Netýká se to všech, "potravinové lístky" na úřadě dostanou ti, u nichž je riziko, že dávky například propijí. A takových je většina.

"Víme, že mnoho lidí, kteří si chodí pro sociální dávky, peníze nepoužívá tak, jak by měli. Proto nyní chceme dávky zacílit na něco konkrétního," vysvětlila tajemnice radnice Prahy 6 Lenka Pokorná.

Místo peněz úředníci vydají lidem poukázky Ticket Service. Za ně ve vybraných obchodech dostanou potraviny, drogerii, oblečení i boty. "Na poukázky však nepůjde koupit alkohol nebo tabák," upozornila Pokorná. Poukázky nebudou platit ani v restauracích a v obchodech se na ně nebudou vracet peníze, aby je lidé nemohli "rozměnit".

Poukázky nedostane každý, kdo si na úřad přijde pro sociální dávky. "Ke každému případu budeme přistupovat individuálně. Pokud víme, že někdo se snaží, shání si práci, tak může dál dostávat peníze," poznamenala vedoucí odboru sociálních věcí v Praze 6 Jitka Černá.

Jenže v mnoha případech je to právě naopak. "Hodně žadatelů nikdy nepracovalo a pracovat nechce," potvrdila Černá. Tito lidé pak často dávky zneužívají k nákupu alkoholu a cigaret – a tak se opakovaně dostávají do finanční krize.

S Jitkou Černou souhlasí i starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. "Dovolím si tvrdit, že takových lidí je mezi žadateli až osmdesát procent. Někteří z nich tvrdí, že mají z práce dokonce depresi," řekl Chalupa.

V některých případech chtějí radnice vydávat poukázky i peníze. "Naši zaměstnanci mají dlouhodobou zkušenost s těmito lidmi, takže dokážou posoudit, jakým způsobem se jim budou dávky vyplácet," řekla Černá.

Pilotní projekt s názvem Poukázky v nouzi se rozjede nejpozději do konce března. "Čekáme na podepsání smlouvy s dodavatelem," uvedla Černá. Zkušební projekt potrvá do konce letošního roku. "Pokud se osvědčí, mohl by se začít využívat nejen v celé Praze, ale i v celé republice," plánuje starosta Chalupa. Podobnou praxi podle něj využívá již řada zemí v Evropské unii nebo ve Spojených státech.

Agresivita i výhrůžky
Nikdo z tvůrců projektu zatím netuší, jaké reakce vzbudí. Už dnes se totiž úředníci potýkají s agresivitou lidí, kteří si chodí pro sociální dávky. "Sociální pracovnice si musí často vyslechnout takové nadávky, že je ani nelze tlumočit," podotkla tajemnice úřadu Pokorná.

Někdy to nekončí jen u nadávek. "Některým zaměstnancům dokonce vyhrožují likvidací a před čtrnácti dny jednu pracovnici ohrožovali nožem," řekla Pokorná.

Radnice se proto rozhodla udělat v prostorách úřadu bezpečnostní opatření - prostory během vyplácení dávek hlídají dva strážníci městské policie, navíc se již do budovy nikdo nedostane, pokud si ho některý ze zaměstnanců nevyzvedne na vrátnici. V kancelářích se objeví dokonce alarmy, kterými by zaměstnanci mohli přivolat pomoc.

Prodejny, které budou nové poukázky přijímat, se problémů neobávají. "My přivítáme všechny zákazníky a jsme rádi, že můžeme této akci pomoci," řekl Petr Uchytil, mluvčí společnosti Delvita.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh a vítr komplikují dopravu, silnice mohou klouzat. D1 je průjezdná

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Situace na dálnici D1, kde v uplynulých dnech kvůli počasí kolabovala doprava, se zklidnila, podle vysočinské policejní...

Silné sněžení bude trvat až do večera, Českem se prožene i silný vítr

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným sněžením až do dnešních 20:00. Hrozí především v severovýchodní části...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz