Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice chtějí připojit školy na internet

  19:01aktualizováno  19:01
Praha - Pátá a jedenáctá městská část hodlají vložit do počítačového vybavení školních zařízení několik milionů korun. V sedmnácti základních školách v páté městské části budou žáci moci možná již od nového školního roku na počítačích pracovat s internetem. Rovněž na Jižním Městě plánují připojit dvanáct základních škol k internetu pomocí lokální datové sítě.

"Jednorázové náklady na zřízení sítě dosáhnou až 680 tisíc korun. Roční provoz pak bude stát skoro tři miliony dvě stě tisíc korun," řekl mluvčí smíchovské radnice Vít Drbal s tím, že obvodní rada už vybrala firmu, která připojení provede. "Rozhodli jsme se investovat peníze do vzdělání mladých ihned a nečekat na dlouho slibovanou, oddalovanou a nepříliš jasnou státní podporu," konstatoval Drbal.

Radní na Smíchově však ještě nejsou schopni říci, kdy přesně práce na nové plně digitální lince, která školy propojí, skončí. "Chtěli bychom připojení dokončit k prvnímu září, nejpozději však bude internet k dispozici o měsíc později," vysvětlil Drbal. Zároveň upřesnil, že většina smíchovských škol kvalitní počítačové vybavení vlastní.

Přístup k síti by v rámci této akce na Jižním Městě měli získat i úředníci tamního úřadu a návštěvníci knihovny. "Máme výhodu, že Pražská teplárenská společně s potrubím položila optické kabely, které využijeme. Musíme vlastně jenom připojit jednotlivé objekty a vybavit je počítači," sdělila místostarostka jedenácté městské části Radka Soukupová. Dodala, že podle harmonogramu by měly být školy připojeny nejpozději v roce 2002 a že si akce vyžádá několik milionů korun. "Doufáme, že nám přispěje ministerstvo školství a magistrát. Peníze se budeme snažit sehnat i od sponzorů," doplnila Soukupová.

Radní jedenácté městské části chtějí, aby po dokončení plánované akce každé dítě ve škole mělo vlastní schránku elektronické pošty. Nyní se však děti s nejmodernějšími komunikačními systémy ve škole setkávají jen stěží. "Každá základní škola má sice počítačovou učebnu, ale ty jsou vybaveny zastaralými typy. Internet je přitom k dispozici většinou jen ředitelně," popsal již dříve vybavenost tamních škol vedoucí školského odboru radnice na Jižním Městě Tomáš Ledvinka.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz