Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice čelí trestnímu oznámení

  5:59aktualizováno  5:59
Žďár nad Sázavou - Samotná existence a také způsob vzniku pěší zóny v centru města na ulici Nádražní se staly předmětem trestního oznámení, které podali obyvatelé ulice Smetanovy na úředníky města. Důvod: údajné zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle posledních informací však jejich trestní oznámení zřejmě nebude úspěšné.

"Nepodařilo se prokázat, že jde o trestný čin a v nejbližší době bude podán návrh na odložení celého případu," uvedl včera dopoledne Václav Kučera, tiskový mluvčí okresního policejního ředitelství. Trestní oznámení bylo podáno v srpnu na obvodním oddělení policie.

"Město nepostupovalo tak jak mělo, pěší zóna byla zřízena pouze provizorně a měla být zrušena," tvrdil na pondělním zastupitelstvu jeden z obyvatel Smetanovy ulice. Těm vadí, že přes jejich ulici jezdí mnoho aut a hlavně v době špičky jim znepříjemňují život. Důvodem zvýšeného provozu je podle nich právě existence pěší zóny na ulici Nádražní.

"Když byly změny územního plánu projednávány a lidé se k nim mohli vyjadřovat, neměl proti pěší zóně nikdo nic," obhajoval město na jednání zastupitelstva starosta Jaromír Brychta. Město si také nechalo vypracovat dopravní studii. Podle ní by zprůjezdnění pěší zóny lidem na ulici Smetanově příliš nepomohlo.

Zastupitelé se na svém jednání proto dohodli na tom, že nechají upravit časové intervaly  semaforů na křižovatce Smetanova - Horní tak, aby byla ulice Smetanova zvýhodněna před ulicí Horní.

Pěší zóna tak na ulici Nádražní zůstane i nadále. "V loňském roce byla zóna zakomponována do územního plánu města a i do budoucna s ní počítáme," řekla místostarostka Dagmar Zvěřinová Podle ní se nyní připravují jednání o zřízení pásu pro cyklisty na pěší zóně, který by měl zvýšit bezpečnost chodců i cyklistů.

Možná cesta: nová okna
Pokud lidé ze Smetanovy ulice neuspějí se svým trestním oznámením nyní, nabízí jim od začátku příštího roku nový zákon o ochraně zdraví další šanci na úspěch. Záleží však na tom, jaký by byl na ulici naměřen hluk.

Pokud se totiž občan, který žije na místě, kde hluk překračuje hygienické normy obrátí na soud, bude patrně muset správce komunikace zajistit peníze například na výměnu oken zabraňujících pronikání hluku. "Pokud nás  někdo zažaluje, logicky musí spor vyhrát," přiznává  Karel Horníček, který má na státním Ředitelství silnic a dálnic na starosti ekologické otázky.

Zákon ukládá správcům silnic, aby ochránili lidi před nadměrným hlukem z automobilové dopravy. Hluk nesmí přes den přesáhnout hranici 72 decibelů a v noci 62 decibelů. Jediným použitelným opatřením je podle Horníčka v 99 procentech případů právě výměna oken.

 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

VIDEO: Památná věž skrývá vodu na dva dny pro pardubickou nemocnici

Pohled na krajské město ze záložní secesní vodárny.

V koutě zakrytá vzrostlými stromy u pardubické porodnice stojí vodárenská věž. Technická památka, do jejíchž útrob se...

Zákaz kouření v restauracích podporují po roce téměř tři čtvrtiny lidí

(Ilustrační snímek)

Podpora zákazu kouření v pohostinských zařízeních je rok po jeho zavedení 71 procent, zjistily společně agentura Ipsos...

Po prvním týdnu hlasování se ČSSD kloní k účasti ve vládě

Předseda ČSSD Jan Hamáček, šéf poslanců Jan Chvojka a místopředsedkyně Jiřina...

Od předminulého pondělí, kdy začalo referendum ČSSD, se k účasti ve vládě s ANO oficiálně vyjádřilo patnáct procent...

Najdete na iDNES.cz