Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice bude platit informátorům

  23:03aktualizováno  23:03
Zatykače slibující odměnu za dopadení pachatele nejsou jen výsadou Divokého západu. Zastupitelé Třeště se rozhodli, že budou lidi motivovat k bdělosti podobně: slibují jednorázovou odměnu pěti tisíc korun tomu, kdo poskytne policii informace, jež povedou k dopadení pachatele trestných činů spáchaných na území města. "Závažné kriminality v Třešti za poslední rok znepokojivě přibývá a policii se prozatím nedaří ji uspokojivě objasňovat," řekl starosta šestitisícové Třešti Vladimír Lysý.

"Odměna bude motivačním prvkem. Uvidíme, jaká bude praxe," dodal starosta Lysý.
V Třešti se v posledních měsících zvýšil počet vloupání, přičemž pachatelé se zpravidla zaměřují na peníze. "Specializují se na školy, školky a jiné objekty, kde je finanční hotovost. To zde v předcházejících letech nebylo," uvedl vedoucí třešťského obvodního oddělení policie Zdeněk Terbr.

"Elektroniku nebo třeba počítače nechají na místě, berou jenom peníze," řekl šéf třešťských policistů Terbr. Vyloupeny byly také dva tamní peněžní ústavy: loni v prosinci pobočka České spořitelny a v červnu GE Capital Bank. "To jsou samozřejmě věci, které městečkem otřásají," sdělil Terbr.

Policisté se domnívají, že na Třešť se soustředili zločinci, kteří tam často přijíždějí z okolních okresů. Mohla za to podle nich i objížďka, kterou byla přes Třešť letos od března do konce září svedena podstatná část provozu z rekonstruované mezinárodní silnice E59.

"Kupříkladu ve Stonařově se při objížďce frekvence trestné činnosti snížila, a tady se zároveň zvýšila," řekl Terbr. Radnice si od iniciativy slibuje zlepšení komunikace občanů s městským úřadem a s policií. Také policie tento krok vítá, ale její představitelé odmítají spekulovat o tom, zda bude k něčemu dobrý.

"Všechno ukáže čas. Záleží na tom, jestli budou občané spolupracovat. Určitě je dobré, že se městský úřad při snaze o snížení trestné činnosti snaží polici napomoci," řekla mluvčí okresního policejního ředitelství v Jihlavě Jaroslava Slavíková.

Podle starosty Vladimíra Lysého nehrozí, že vyplacení odměny by prozradilo informátorovu totožnost. "Informátor se přihlásí na policii, a ta musí zhodnotit, jestli jsou jím předložené informace pravdivé, co z nich vyplývá, a jestli by za ně měla být vyplacena tato odměna," řekl Vladimír Lysý.

"Radnice potom v kladném případě prostřednictvím policie pětitisícovou odměnu jenom vyplatí," řekl Lysý. Aby snížila počet trestných činů ve městě, iniciovala třešťská radnice také posílení tamního policejního oddělení o dva muže.
"Tuto posilu dostaneme od prvního listopadu," řekl vedoucí policistů Zdeněk Terbr.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz