Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radní zjistili, čeho se lidé bojí

  9:08aktualizováno  9:08
Třebíč - Obyvatelé města se cítí nejméně bezpečni v místní části Zámostí, bojí krádeží a výtržnictví a za nejzávažnější problémy považují nezaměstnanost a dopravní situaci. Nejvíce by jim vadilo, kdyby v blízkosti jejich domovů vzniklo kasino, romské kulturní středisko, rockový klub či ubytovna bezdomovců. Tyto a mnoho dalších poznatků získala třebíčská radnice ze sociologického průzkumu 'Vnímání pocitu ohrožení obyvatel města'.

"Průzkum nám zpracovala odborná firma; při sběru dat pomáhali i studenti gymnázia," řekl ředitel Městské policie v Třebíči Stanislav Mastný s tím, že peníze na průzkum město získalo od ministerstva vnitra v rámci projektu prevence kriminality.
Materiál je pro radnici zásadním dokumentem, ze kterého se bude vycházet i při rozdělování peněz z rozpočtu. Výsledky budou podle Mastného využívat k práci například vedoucí radničních odborů, týmy, které se zabývají strategickým rozvojem města a v neposlední řadě z něj bude čerpat i projekt Zdravé město. "Je to doopravdy to, co lidi ve městě pálí, a jasně nám tak říkají, kam by měl zájem zastupitelů směřovat," uvedl Mastný.

Na padesát otázek odpovídalo více než 650 náhodně vybraných respondentů. Rozděleni byli na muže a ženy, do čtyř věkových a tří vzdělanostních skupin a také podle městské části, kde bydlí.

Výzkum přinesl zajímavé výsledky nejen co se týče odpovědí samotných, ale i názorů mužů a žen, kdy každé pohlaví leccos vnímá odlišně. Například muži mají větší strach o auto, ženy se bojí výtržníků a násilníků. Za rizikové místo z hlediska kriminality však shodně považují Zámostí a Nové Město (lokalitu nad Velkomeziříčskou ulicí), mezi ta poměrně bezpečná řadí autobusové a vlakové nádraží, tedy lokality, kterým městská policie věnuje zvýšenou pozornost. "V tom jsme mezi ostatními městy, kde se podobné průzkumy dělaly, rarita," komentoval Mastný.

Čeho se lidé nejvíc bojí Kde se lidé nejvíc bojí
- vykradení auta 48,0%
- krádež kola 45,6%
- výtržnictví 39,3%
- krádež auta 38,4%
- vykradení sklepa, garáže... 36,1%
- pomluva 32,1%
...
- vražda 9,3%
- Zámostí 35,9%
- Nové Město 15,3%
- Borovina 9,3%
- Nové Dvory 7,7%
- Podklášteří 7,4%
...
- vlakové nádraží 3,0%
- vnitřní město 2,7%
- autobusové nádraží 1,7%

Dobře z hodnocení vyšla i republiková a městská policie a dokonce podle dvou pětin dotázaných by mohli městští strážníci v rámci zajištění bezpečnosti občanů postupovat proti vandalům razantněji.
Kuriozně se na sedmém místě z celkem osmnácti obávaných přestupků a trestných činů, objevila pomluva. Té se obyvatelé Třebíče bojí více než například ublížení na zdraví, vykradení chaty či oloupení na ulici.

Téměř třetina respondentů se domnívá, že ve městě existuje reálné nebezpečí užívání drog velké skupiny mládeže. Stejné množství lidí je dokonce schopno identifikovat místa, kde se dají v Třebíči drogy koupit. Kdyby pak byli dotázáni starostou, nejvíce z nich by zvýšení bezpečnosti obyvatel řešila výšším počtem policistů v ulicích, které by vybavili většími pravomocemi.  

Z odpovědí, které chtěli znát radní, například vyplývá, že lidé čerpají informace o dění ve městě především prostřednictvím radničních novin, ale už nerozlišují, zda se jedná o noviny třebíčské radnice nebo třebíčské noviny, které mají jiného vydavatele. Naopak ze zákona povinnou úřední desku, sleduje jen mizivé procento. Více než polovina respondentů uvedla, že s životem v Třebíči je spokojena. Kompletní informace a výsledky sociologického průzkumu lze nalézt na stránkách Městského úřadu v Třebíči, v rubrice městská policie .

Obdobné průzkumy jako v Třebíči se na podzim připravují také v Jihlavě a Havlíčkově Brodě, což jsou další dvě města Vysočiny, která letos získala státní dotaci v rámci programu prevence kriminality.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Fabie porazila Pandury a demise na druhou

Malostranský zápisník Miroslava Koreckého

Česká politická scéna je nevyčerpatelným zdrojem řady situací, ze kterých občas zůstane rozum stát. Komentátor MF DNES...

Svět slaví Den země, letos patří boji proti plastovým odpadům

Na pláž nemusíte nosit kartáček

Den Země, který se od roku 1971 slaví 22. dubna, je v letošním roce zaměřený na celosvětové znečištění přírody plasty....

Smrt stisknutím tlačítka? Čeští poslanci jsou k eutanazii zdrženliví

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Má se do českých zákonů dostat právo na asistovanou sebevraždu, neboli eutanazii? Některé země světa ji umožňují a na...

Najdete na iDNES.cz